ضرب الاجل وزیر ارتباطات برای شفاف سازی وضعیت فناوری استانها

به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از انتقاداتی که در جلسه رای اعتماد محمدجواد آذری جهرمی و پس از دفاع وی از برنامه هایش از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد، نداشتن آمار شفاف از وضعیت فناوری اطلاعات در استانهای کشور بود. به نحوی که نمایندگان مجلس معتقد بودند که وزیر پیشنهادی ارتباطات تنها از وضعیت زیرساختهای ارتباطی و موضوع فناوری ارتباطات استانها با خبر است.

حال پس از کسب رای اعتماد از سوی نمایندگان مجلس و سپردن مسئولیت وزارت ارتباطات به آذری جهرمی، وی در اولین اقدام به مدیران کل ICT استان ها برای ارائه آمار دقیق از وضعیت ارتباطی شهرستان ها و روستاهای هر استان، دستور داده است.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خطاب به همه مدیران استان ها تاکید کرد: تا یک ماه آینده آمار دقیقی از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در شهرستان ها و روستاهای استان خود به تفکیک ارائه کنند تا کمبودها و مشکلات مناطق مختلف به صورت شفاف احصا و برای رفع آنها اقدام شود.


آذری جهرمی در نشست مدیران ICT استانها با اشاره به اینکه ساختار کنونی ادارات کل استان های این بخش ، مناسب نیست ، گفت : انتظاراتی که ما در استان ها داریم با این ساختارها تناسب ندارد.


وی با اشاره به اهدافی که در برنامه ششم توسعه برای بخش ICT در نظر گرفته است ، خاطر نشان کرد : ارزش زیربخش مخابرات سالانه باید ۱۹.۴ درصد رشد داشته باشد و در طول ۵ سال در یک توسعه متوازن ۲.۵ برابر شود و همچنین سالانه ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شده که تمام این آمار نشان می دهد که در پایان برنامه ششم توسعه ، به ۵ برابر وضع موجود برسیم.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد : برای رسیدن به این اهداف نیاز به مدیر مطلع نسبت به عرصه بازار در استان ها داریم که از مشکلات و وضعیت کل شهرستان ها و روستاها استان خود آگاه باشد و همچنین آمار درآمد اپراتورها و تعداد کاربران آنها در شهرستان ها و سرانه هزینه هر فرد برای ارتباطات را به تفکیک و دقیق ارائه دهد.


وی با اشاره به وجود ۸۳۰۰ باجه پست بانک در کل کشور، افزود : با این وجود فقط ۳۰ درصد مناطق کشور مجهز به باجه پست بانک هستند و در ۷۰ درصد مناطق ایران پست بانک حضور ندارد که این اقدام نیاز به اراده و عزم جدی دارد.


آذری جهرمی با بیان اینکه رونق کسب و کارها شعار اصلی ما در این دوره است ، افزود : برای ایجاد کسب و کارها ضرورت دارد که زیرساخت های ارتباطی کامل شود و اگر در روستاها زیرساخت های ارتباطی کامل نباشد به این معنی است که بخشی از مردم را از بازار ICT خارج کرده ایم.


وی با تاکید بر اینکه در حوزه اشتغال به صورت جدی باید عمل کنیم،  گفت :  در صورت نیاز مراکز مشاوره برای کسب و کار های نو در استان ها ایجاد شود .


وزیر ارتباطات بر ارائه سرویس وای فای در فرودگاه ها، پایانه های راه آهن و مسافربری در استان ها تاکید کرد و گفت:  ما وقتی برای از دست دادن نداریم و تا کنون هم عقب هستیم و من امید بسیاری به مدیران استان ها برای جبران این عقب افتادگی در این حوزه دارم.

منبع: خبرگزاری مهر