شهردار تهران انتخاب شد؛ محمدعلی نجفی وزیر سابق علوم و آموزش و پرورش

امروز اعضای شورای شهر پنجم تهران تشکیل جلسه دادند و در نتیجه در این جلسه محمدعلی نجفی به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب شد.

شورای شهر پنجم پس از آغاز به کار رسمی از میان سه نامزد محمدعلی نجفی، محسن مهرعلیزاده و الهه کولایی انجام شد.

در جلسه امروز حسین مرعشی و الهه کولایی و مهرعلیزاده پیش از آغاز رای گیری نهایی انصراف خود را اعلام کردند. به این ترتیب محمدعلی نجفی با ۲۱ رای شهردار تهران شد.

شورای شهر جدید تهران اول شهریور ماه به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد. نجفی پس از ۱۲ سال جانشین محمد باقر قالیباف می‌شود.

محمد علی نجفی که متولد سال ۱۳۳۰ در تهران است، ۱۲ سال وزیر علوم و آموزش و پرورش، ۳ سال ریاست سازمان برنامه و بودجه و ۷ سال عضو شورای شهر تهران بوده است.

محمد علی نجفی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و MIT آمریکا است.

وی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ در دولت‌های محمدجواد باهنر، محمدرضا مهدوی کنی و میرحسین موسوی وزیر علوم بود و در آخرین سال نخست وزیری میرحسین موسوی وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گرفت که این مسئولیت در هشت سال ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی نیز ادامه داشت.

با روی کار آمدن محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ ریاست سازمان برنامه و بودجه را عهده‌دار شد و تا سال ۱۳۷۹ در این سمت باقی ماند. سال ۱۳۸۵ به عنوان نامزد اصلاح طلبان وارد سومین شورای شهر تهران شد اما خود را برای چهارمین دوره در سال ۱۳۹۲ ثبت نام نکرد.

او به مدت دو سال نیز در دهه ۶۰ معاون آموزشی سازمان صدا و سیما بود.

سن روحانی، رئیس جمهور در دولت یازدهم محمد علی نجفی را به عنوان وزیر آموزش و پرورش به مجلس معرفی کرد. اما نجفی با یک رای کمتر از حد نصاب نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

حسن روحانی بلافاصله پس از عدم رای اعتماد به نجفی، او را به معاونت خود و ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب کرد، اما چند ماه بعد نجفی از سمت خود استعفا کرد.

منبع: زومیت