شناسایی خانه به خانه با پهپاد برای یافتن "متخلفان مالیاتی"

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دویچه وله، در اسپانیا چند سالی است که برای یافتن متخلفانی که از پرداخت مالیات سرباز زده‌اند، از تصاویر ماهواره‌ای و هوایی استفاده می‌شود. اخیرا اما عملیات یافتن متخلفان بعد تازه‌ای به خود گرفته و دولت برای به‌دست آوردن تصاویر بهتر و باکیفیت‌تر پهپادها (هواپیماهای بدون سرنشین) را به خدمت گماشته است.

سال ۲۰۱۵ یک پروژه آزمایشی برای نخستین بار در جزیره مایورکا‌، واقع در شرق اسپانیا به اجرا درآمد. به واسطه نتایج بدست آمده مشخص شد که بسیاری از شهروندان به طور غیرقانونی ساخت و سازهایی در خانه‌هایشان انجام داده‌اند و برای آنکه از پرداخت مالیات طفره بروند، این تغییرات را به ادارات مربوطه اعلام نکرده‌اند.

اسپانیا برای این پروژه ۸۰ میلیون یورو هزینه کرده و حال محاسبات نشان داده‌اند، از طریق یافتن متخلفان مالیاتی دولت تقریبا یک میلیارد و هفتصد میلیون یورو عایدی داشته است. البته جستجوها هنوز تمام نشده و از همین رو انتظار می‌رود عایدی دولت بیشتر هم شود.

سوءتفاهم‌ها و انتقادات

طبق تصاویری که از پهپادها به دست آمده‌اند، مشخص شده که نزدیک به ۹ درصد از تمامی نقشه‌برداری‌های ثبتی نادرست هستند. بازرسان مالیاتی متوجه شده‌اند که شمار زیادی از قطعه زمین‌هایی که تصور می‌رفته هیچ ساختمانی در آنها ساخته نشده‌اند، در اصل مدتهاست که زیر ساخت و ساز رفته‌اند.

کارشناسان مالیاتی در مواردی از این دست برآورد می‌کنند که برای نمونه برای قطعه زمینی به ارزش ۲۲ هزار یورو سالانه باید ۱۳۲ یورو مالیات پرداخت شود. چنانچه در این قطعه زمین ساخت و سازی صورت گرفته باشد، ارزش آن به ۸۸ هزار یورو افزایش می‌یابد و به این ترتیب مالیات سالانه نیز ۵۲۸ یورو خواهد بود.

صاحبان املاک برای نپرداختن مالیات اضافی از اعلام ساخت و ساز در ملک خود خودداری کرده و به این ترتیب برای این قطعه زمین، دولت سالانه حدود ۴۰۰ یورو کسری مالیات خواهد داشت.

شمار متخلفان مالیاتی در اندلس، یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا ۳۷۰ هزار نفر بوده است. در رتبه دوم گالیسیا با ۲۱۰ هزار متخلف مالیاتی قرار دارد.

با توجه به اینکه جمعیت گالیسیا کمتر از اندلس است، این بخش در اصل مقام اول را در اختیار دارد. نهادهای مالیاتی تأکید می‌کنند که هدف آنان جریمه متخلفان نیست.

متخلفان تنها باید مبلغ ۹۰ یورو پرداخت کنند که در اصل به عنوان هزینه‌های قانونی پرونده محاسبه شده‌اند. در مرحله بعدی متخلفان باید مالیات چهار سال گذشته را بپردازند.

البته تصاویری که پهپادها ثبت کرده‌اند، سوءتفاهم‌هایی را نیز به وجود آورده‌اند. مثلا در یک مورد استخر بادی موجود در حیاط یک خانه اشتباها به عنوان یک استخر دائمی تلقی شده بود.

افزون بر آن انتقاداتی نیز در مورد زیر پا گذاشتن حریم خصوصی مطرح شده‌اند. منتقدان می‌گویند به احتمال بسیار زیاد اداره مالیات به این دلیل متخلفان را جریمه نمی‌کند چون اگر پرونده به دادگاه کشیده شود، احتمالا مشخص خواهد شد که این روند در اساس غیرقانونی است.

منبع دریافت خبر : کلیک جام جم

لینک منبع