شماره‌های امدادی که در نوروز باید به یاد داشته باشیم

[ad_1]

به یاد داشتن شماره‌های امدادی در نوروز ضروری است و می‌تواند در برخی موارد حافظ جان و مال انسان‌ها شود. با هم این شماره‌ها را مرور می‌کنیم.

شماره‌های امداد از جمله مواردی است که به یاد داشتن آن در نوروز می‌تواند کمک‌حال ما بوده و جان و مال انسان‌ها را در حوادث نوروزی حفظ کند یا سبب سالم رسیدن به مقصد شود.

یکی از ضروری‌ترین شماره‌های امدادی که ایرانیان باید همیشه به یاد داشته باشند، شماره اورژانش یا همان فوریت‌های پزشکی است. ۱۱۵ شماره‌ی نام آشنای فوریت‌های پزشکی در ایران است. پزشکان، تکنسین‌‌ها، رانندگان و کارکنان اورژانس در سراسر ایران، برای خدمت به هم‌وطنان در ایام نوروز در محل کار و مأموریت خود حضور دارند.

شماره‌ی دیگری که همیشه و به‌خصوص در ایام عید نوروز باید به یاد داشت، شماره آتش‌نشانی است. ضرورت به خاطر داشتن شماره آتش‌نشانی  بعد از  حادثه‌ی تلخ پلاسکو، بیش از پیش برای هم‌وطنانمان نمایان شد. شماره ۱۲۵، تلفن به یادماندنی سازمان آتش‌نشانی در سراسر کشور است. در هنگام برخورد به حوادث مختلف در ایام نوروز می‌توان از آتش‌نشانان زحمت کش کمک گرفت.

شماره‌ی تماس ۱۱۰ که همان شماره تماس فوریت‌های پلیس است را بیشتر ایرانیان به خاطر دارند. ۱۱۰ یکی از معروف‌ترین شماره‌ تماس‌های کشور است. 

ارتباط با مرکز مدیریت راه‌های کشور می‌تواند ما را از اطلاعات راه‌های کشور مطلع کرده و سفر بابرنامه و راحت را برای ما فراهم کند. شماره ۱۴۱ مربوط به مرکز مدیریت راه‌های کشور است که در طول نوروز و دیگر ایام سال می‌توان برای اطلاع از ترافیک جاده‌ها یا گزارش مشکلات جاده‌ای  یا ترافیک راه‌ها با آن تماس گرفت.

یکی از شماره‌هایی که در سفرهای بیرون و درون شهری در ایام نوروز به کار خواهد آمد، شماره‌ی راهنمایی و رانندگی است. شماره‌ی تماس ۱۲۰ متعلق به پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی است.

در هنگام برخورد با حوادث به خصوص در مناطق مختلف به خصوص اتفاقات و حوادث جانی می‌توانیم با هلال احمر تماس بگیریم. شماره‌ تماس ۱۱۲ در ایران متعلق به هلال احمر است که در تمام گوشی‌های موبایل بدون دسترسی به آنتن و حتی بدون سیم‌کارت قادر به تماس گرفتن با آن خواهید بود.

یکی از مشکلاتی که در نوروز به آن بسیار بر خواهیم خورد مشکلات اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه است. در صورت برخورد به این مشکلات در روزهای نوروز می‌توان با شماره‌های مرکز خدمات اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه تماس گرفته و در صورت حل نشدن مشکل با شماره‌ی ۱۹۵ که مربوط به سامانه‌ی رسیدگی به شکایات وزارت ارتباطات است، تماس بگیرید.

برای اطلاع از شماره تماس اپراتورهای موبایل ایران می‌توانید مطلب «» را مطالعه کنبد.

شماره‌های امدادی ضروری برای نوروز

شماره تماس سازمان مورد نظر
۱۱۰ نیروی انتظامی(پلیس)
۱۱۲ هلال احمر
۱۱۵ فوریت‌های پزشکی(اورژانس)
۱۲۰ راهنمایی و رانندگی(پلیس راهور)
۱۲۵ آتش نشانی
۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌های کشور
۱۹۵ شکایات وزارت ارتباطات و ارتباطات

[ad_2]

منبع :زومیت