شرکت بزرگ چینی می تواند به ایران فناوری آمریکایی صادر کند

به گزارش جام جم کلیک به نقل از فارس ، وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای بامداد سه‌شنبه اعلام کرد معافیت شرکت بزرگ چینی ZTE ، سازنده تجهیزات ارتباطی، از ممنوعیت‌های صادرات وضع‌شده به بهانه نقض ادعایی تحریم‌های ایران را تا چند ماه دیگر تمدید کرده است.

طبق گزارش رویترز، این بیانیه می‌گوید معافیت ZTE از ممنوعیت‌های صادرات سخت‌گیرانه اعمال‌شده علیه این شرکت تا ۳۰ آگوست تمدید می‌شود.

این مجوز به معنی آن است که شرکت چینی می‌تواند برای یک دوره دو ماهه دیگر به صادرات تجهیزات دارنده فناوری‌های آمریکایی ادامه بدهد.

بازرگانی آمریکا در ماه مارس اعلام کرده بود در صورت همکاری ZTE معافیت‌ها علیه این شرکت را تمدید خواهد کرد.

آمریکا اسفندماه سال گذشته این شرکت چینی را به نقض قوانین تحریمی ایران متهم کرده و برای آن ممنوعیت‌هایی در زمینه صادرات در نظر گرفته بود.

کارشناسان می‌گویند ممنوعیت‌های در نظر گرفته شده برای این شرکت چینی در زمزه سخت‌ترین جریمه‌های وضع‌شده علیه ناقضان تحریم‌های ایران بوده است. این محدودیت‌ها با دشوار کردن خرید اجناس آمریکایی، در زنجیره تأمین ZTE محدودیت‌های مهمی ایجاد می‌کرد.

در سال ۲۰۱۲ خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شده بود که که این شرکت چینی با امضای قراردادی چندمیلیون دلاری برای تحویل سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای آمریکایی به شرکت مخابرات ایران، تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را نقض کرده است.

منبع دریافت خبر : کلیک جام جم

لینک منبع