شرایط طرح رجیستری برای گوشی‌های ورودی به شکل مسافری تشریح شد

پس از اجرای طرح ملی رجیستری گوشی‌های تلفن همراه برای مبارزه با قاچاق کالا، شرایط مربوط به وارد کردن گوشی‌های هوشمند در قالب غیرتجاری توسط مسافرانی که در سفر خارج از کشور اقدام به تهیه‌ی یک گوشی کرده یا گجت‌های موبایل را در قالب سوغاتی وارد کشور می‌کنند، مورد سوال واقع شد. حال مسئولین امر شرایط مربوط به این گوشی‌ها را تشریح کرده‌‌اند. با استفاده از قوانین جدید تشریح شده مسافران می‌توانند با طی شرایط تعیین شده گوشی خریداری شده را وارد کشور کنند.

با گذشت نزدیک به یک ماه از اجرای عملیاتی این طرح، مرکز واردات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک در بخشنامه‌ای نحوه واردات تلفن همراه مسافری را اعلام کرده است. بر این اساس، مسافرانی که به کشور وارد می‌شوند، در صورتیکه خارج از کشور گوشی همراه خریداری کرده باشند، مؤظف هستند تلفن همراه خود را در بدو ورود به گمرک محل ورود خود اظهار کنند.

با این کار، گمرک ایران با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیر تجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با أخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه نسبت به ثبت شناسه تلفن همراه در سامانه مسافری اقدام می‌کند.

این بخشنامه تأکید کرده است در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج موارد فوق در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور امکان رجیستری وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.

منبع: زومیت