سیستم تشخیص چهره آیفون در «یک میکروثانیه» عمل خواهد کرد

اگر گزارش‌های اخیر را مدنظر قرار دهیم، آیفون ۸ به عنوان پرچم‌دار جدید اپل بدون حسگر اثرانگشت عرضه خواهد شد. گمان می‎رود شرکت اپل، سیستم تشخیص چهره را با TouchID جایگزین خواهد کرد و به همین جهت برای آنلاک کردن گوشی خود یا تأیید پرداخت‌های موبایلی به کمک Apple Pay، باید از سیستم تشخیص چهره آیفون ۸ استفاده کنید. این سیستم، حتی توسط برنامه‌های جانبی نیز پشتیبانی می‌شود و اطلاعات فاش شده از بلندگوی هوشمند فرم‌ور، کاربردی بودن سیستم تشخیص چهره آیفون ۸ را تأیید می‌کند.

البته اگر گزارش‌های اخیر صحت داشته باشد، به‌نظر می‌رسد که نگرانی چندانی نباید پیرامون حذف حسگر اثرانگشت از آیفون ۸ داشته باشید زیرا سرعت «سیستم تشخیص چهره» شما را شگفت‌زده خواهد کرد. در همین رابطه، Korean Herald اعلام کرده است:

اسکنر تشخیص چهره جدید (آیفون ۸) با استفاده از سنسورهای سه‌بعدی، می‌تواند چهره کاربر را با دقت در یک میکروثانیه تشخیص دهد.

سیستم تشخیص چهره آیفون ۸ از حسگرهای مادون قرمز استفاده می‎کند؛ به همین جهت، می‌توانید از این سیستم در محیط تاریک یا شرایط نوری نامناسب نیز برای احراز هویت خود، بهره بگیرید.

وال استریت ژورنال در رابطه با عملکرد این سیستم، در یادداشتی جداگانه می‌نویسد که فناوری عمق‌سنجی که به طور عمومی، نور ساختار یافته یا Structured Light نامیده می‌شود؛ هزاران اشعه مادون قرمز را روی صورت یا هر سوژه دیگری می‌تاباند. بدین شکل، اطلاعات بسیار دقیقی توسط دوربین با بررسی انحراف موج از مسیر اصلی به‌دست می‌آید. هم‎چنین، از آنجایی‌که دوربین گوشی می‌تواند اشعه‌های مادون قرمز را ببیند اما انسان نمی‌تواند؛ حتی در محیط‎های تاریک نیز تشخیص چهره کاربران امکان‌پذیر خواهد بود.

مقاله‌های مرتبط:

سیستم تشخیص چهره آیفون ۸ که دقت زیادی دارد، حتی توانسته نظر سازندگان دیگر مانند کوالکام را به خود جلب کند. به همین جهت، کوالکام اعلام کرده است که فناوری اختصاصی جدیدش، به گوشی‌های هوشمند اندرویدی در آینده این امکان را می‎دهد تا قابلیت‌هایی مشابه یا حتی فراتر از سیستم تشخیص چهره آیفون ۸ ارائه دهند.

در رابطه با آیفون ۸، هم‌چنین باید اشاره کرد که تصاویر تازه منتشر شده از اجزای سخت‌افزاری آیفون جدید اپل تأیید می‌کند که این گوشی به سیستم تشخیص چهره مجهز خواهد بود. سنسورهای لازم برای شناسایی چهره کاربران در حاشیه بالای نمایشگر جای خواهد گرفت.

هم‌چنین، این تصاویر را می‌توان به عنوان نشانه‌ای مبنی بر عدم عرضه آیفون ۸ با سیستم تشخیص چهره به شمار آورد؛ البته از آنجایی‌که این تصاویر به صورت رسمی تأیید نشده است، چندان مطمئن نیستیم که اطلاعات منتشر شده تا چه اندازه صحیح است.

اپل از آیفون ۸ به همراه آیفون ۷ اس و آیفون ۷ اس پلاس در ماه سپتامبر رونمایی خواهد کرد؛ هرچند، هنوز دعوت‌نامه‌های مربوط به رویداد خبری اپل در ماه آینده برای اصحاب رسانه فرستاده نشده است. آیفون ۷ اس و آیفون ۷ اس پلاس برخلاف آیفون ۸، فاقد سیستم تشخیص چهره خواهد بود و مانند مدل‌های قبلی، از حسگر اثرانگشت استفاده می‌کنند. این حسگر، زیر دکمه Home در حاشیه پایین نمایشگر جای گرفته است. 

برای مطالعه‌ی تمام مقالات مرتبط با آیفون ۸ به این صفحه مراجعه کنید.

منبع: زومیت