سوالات متداول خرید هاست

هاست چیست؟

به زبان ساده، هاست مقداری فضای معین از هارد یک کامپیوتر قدرتمند است. این کامپیوتر از لحاظ سخت‌افزاری، بسیار قوی بوده و با سرعت بسیار بالایی و ۲۴ ساعته به اینترنت وصل است. این کامپیوتر می‌تواند به طور همزمان چندین سایت یا وبلاگ مختلف را در نقاط مختلف جهان میزبانی کند.
اصطلاح «پِلن» یا «سرویس» که در سایت‌های ارایه‌دهنده هاست دیده می‌شود، به چه معناست؟

سایت‌های ارایه‌دهنده هاست، هاست‌های خود را بسته به نیازهای مشتریان و از لحاظ مشخصات نرم‌افزاری در گروه‌های مختلفی ارایه می‌دهند. به هر کدام از این گروه‌ها که معمولاً از ضعیف به قوی دسته‌بندی می‌شوند، پلن یا سرویس می‌گویند. خوشبختانه در تمام شرکت‌های ارایه‌دهنده هاست می‌توانید پلن‌های مختلف را را یکدیگر مقایسه کنید. بدیهی است که هر چقدر هاست قوی‌تر و باکیفیت‌تری بخواهید، باید پول بیشتری هم هزینه کنید.
فضای هاست چیست؟

به میزان حافظه‌ای که هاست برای ذخیره کردن فایل‌های صوتی، تصویری، ویدیویی، متنی و… در اختیار شما قرار می‌دهد، فضای هاست می‌گویند. این مقدار فضا بر حسب مگابایت و گیگابایت بیان می‌شود.
پهنای باند هاست چیست؟

به مقدار حجم اطلاعات مبادله‌شده (ارسالی و دریافتی) یک سایت در طول یک ماه میلادی، پهنای باند گفته می‌شود. فرض کنید سایت شما فقط دارای یک صفحه است و متن‌ها، کدها و شکل‌های موجود در این صفحه، ۱۰۰ کیلوبایت باشد. اگر پهنای باند هاست شما مثلاً ۲۰ مگابایت باشد، به این معنی است که از ابتدای یک ماه میلادی تا پایان آن، فقط

۲۰ MB≈۲۰۰۰۰ KB ÷ ۱۰۰ KB=۲۰۰

نفر می‌توانند سایت شما را باز کنند؛ یعنی با هر بار باز شدن سایت، ۱۰۰ کیلوبایت از پهنای باند آن کم می‌شود. بعد از این ۲۰۰ بار، سایت شما باز نمی‌شود و عملاً از دسترس خارج می‌شود.
اگر پهنای باند هاست تمام شود، چه باید کرد؟

سه راه وجود دارد: ۱. تا پایان ماه میلادی صبر کنید تا میزان پهنای باند، دوباره شارژ شود؛ ۲. با پرداخت مقداری پول، چند مگابایت یا گیگابایت پنهای باند اضافه بخرید؛ ۳. پلن خود را به پلنی قوی‌تر که پهنای باند بیشتری دارد، ارتقا دهید.
آیا تحویل هاست، آنی است؟

بله. به محض اینکه هزینه هاست را پرداخت کنید، آدرس و اطلاعات صفحه ورود به بخش مدیریت هاست برای شما ای‌میل می‌شود.
چرا قیمت‌های سایت‌های فروش هاست با یکدیگر تفاوت زیادی دارد؟

سایت‌های فروش هاست با بهانه‌های مختلفی مثل کیفیت بهتر هاست و یا پشتیبانی بهتر توسط تیم پشتیبانی شرکت و یا خدمات جانبی بیشتر، قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند. گاهی دیده می‌شود قیمت یک شرکت برای یک پلن خاص، ۱۵ برابر قیمت یک شرکت دیگر برای همان پلن است.
مدت زمان مالکیت یک هاست به چه صورت است؟

بعضی از هاست‌ها را می‌توان به صورت ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۱ ساله و بیشتر خریداری کرد.
آیا هاست مجانی هم وجود دارد؟

بله؛ اما به هیچ‌وجه از هاست‌های مجانی استفاده نکنید؛ به چند دلیل: ۱. در بسیاری از موارد مثل میزان فضا و یا پهنای باند محدودیت دارند؛ ۲. بر روی صفحات وبلاگ شما، تبلیغات نمایش می‌دهند؛ ۳. بعد از مدتی از شما می‌خواهند که به پلن‌های پولی‌شان مهاجرت کنید.
اگر بعد از خرید یک هاست از کیفیت آن راضی نبودم، می‌توانم وبلاگم را به یک هاست دیگر منتقل کنم؟

بله. خوشبختانه تقریباً تمام شرکت‌های فروش هاست حاضرند در صورت تمایل شما به مهاجرت به هاست‌های آن‌ها، کل اطلاعات وبلاگ شما را به صورت رایگان به هاست‌های خودشان منتقل کنند.
تفاوت هاست‌های لینوکسی با ویندوزی چیست؟

هاستی که بر روی یک کامیپوتر (همان کامپیوتر قدرتمندی که در بالا به آن اشاره شد) با سیستم عامل لینوکس قرار دارد، هاست لینوکسی و هاستی که بر روی یک کامیپوتر با سیستم عامل ویندوز قرار دارد، هاست ویندوزی نام دارد.
هاست لینوکسی بهتر است یا هاست ویندوزی؟

برای کارهایی مثل وبلاگ‌نویسی، تفاوتی نمی‌کند که از چه نوع هاستی استفاده کنید؛ ولی به طور کلی می‌توان گفت که به دلیل امنیت بیشتر سیستم عامل لینوکس، هاست‌های لینوکسی امنیت بیشتری دارند.