سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری اچ ام دی گلوبال برای رشد تجارت موبایل نوکیا

گزارش‌ها حاکی است که اچ‌ام‌دی گلوبال، تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند نوکیا با مشارکت کمپانی‌هایی نظیر Ginko Venture ،DMJ ،Wonderful Stars و FIH Mobile مجموعا ۱۰۰ میلیون دلار برای رشد تجارت گوشی‌های هوشمند سرمایه جذب کرده است.

نوکیا در حال حاضر با همکاری HMD گوشی‌ تولید می‌کند. سال ۲۰۱۶، شرکت فنلاندی HMD Global توانست امتیاز استفاده از برند نوکیا را برای ساخت گوشی‌های موبایل به دست آورد و با همکاری فاکسکان، تولید گوشی با برند نوکیا را آغاز کند. در ماه دسامبر پس از گذشت یک سال از قرارداد ۱۰ ساله، HMD اعلام کرد که این کمپانی ۶ مدل گوشی هوشمند و ۵ مدل گوشی معمولی یا فیچرفون تولید کرده‌ است و در مجموع بیش از ۷۰ میلیون دستگاه گوشی با برند نوکیا به فروش رسید.

با ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه جدید، HMD Global سرمایه‌ای برابر نزدیک به یک میلیارد دلار خواهد داشت و به یک کمپانی یونیکورن یا کمپانی با بازار سرمایه‌ی یک میلیارد دلاری بدل خواهد شد. براساس بیانیه‌ای که توسط این شرکت منتشر شده است، هم اکنون امکان سرمایه گذاری‌های استراتژیک فراهم شده است و کسب و کار HMD Global در مقیاس وسیع و به شکل نوآورانه‌ای در بخش گوشی‎‌های هوشمند نوکیا در سال ۲۰۱۸ گسترش خواهد یافت.

مدیر شرکت HMD Global فلورین سیچه می‌گوید:

هدف ما این است که گوشی‌‌های ارزنده‌ای معرفی کنیم که طرفداران ما آن‌ها را تحسین کنند. ما در پی آن هستیم تا به ریشه‌های فنلاندی و استانداردهای برند نوکیا که همیشه مشهور و شناخته شده بوده، پایبند باشیم. این موضوع برای ما رضایت‌بخش است. ما قصد داریم در میان بازیگران برتر گوشی‌های هوشمند در سطح جهانی باشیم و موفقیت‌هایی که تا به امروز به دست آورده‎ایم به ما اطمینان می‌دهد که مسیر رشد در سال ۲۰۱۸ و فراتر از آن ادامه پیدا خواهد کرد.

اچ‌ام‌دی گلوبال طی سال ۲۰۱۷ میلادی موفق شده تا درآمدی ۱.۸ میلیارد یورویی (یا به عبارتی ۲.۳ میلیارد دلار) کسب کند؛ هرچند که سود عملیاتی این شرکت تنها ۶۵ میلیون یورو (۷۷ میلیون دلار) بوده است. براساس گفته‌های تحلیلگران کانترپوینت (Counterpoint) این شرکت در مجموع سود عملیاتی بیشتری نسبت به شرکت‌هایی همانند اچ تی سی، سونی، گوگل، لنوو و وان پلاس در سه ماهه چهارم ۲۰۱۷ داشته و این موضوع برای HMD، امیدوار کننده است.

آمارها نشان می‌دهد که نوکیا همچنان در بین مردم محبوب است و در قلمرو گوشی‌های همراه، هنوز هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. همکاری HMD و گوگل برای آزمایش اندروید P روی گوشی‌های جدید نوکیا، احتمالا باعث رونق بیش از پیش گوشی‌های این شرکت خواهد شد.

منبع: زومیت