سرمایه گذاری حوزه اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ به ۱٫۳ تریلیون دلار خواهد رسید


نتایج آخرین تحقیقات منتشر شده نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بخش اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۶ درصدی که بیشتر معطوف سخت‌افزار است، به ۱.۳ تریلیون دلار خواهد رسید.

براساس آخرین تحقیقات صورت گرفته، حوزه‌ی اینترنت اشیا با افزایش سرمایه‌گذاری تا سال ۲۰۲۰ روبرو خواهد شد، بطوریکه بخش اعظمی از این رشد سرمایه‌گذاری توسط تولیدکنندگان و در حوزه‌ی سخت‌افزار خواهد بود. رشد مورد نظر بالغ بر ۱۶ درصد بوده و کل سرمایه‌گذاری را به بیش از ۱.۳ تریلیون دلار خواهد رساند.

این گزارش توسط IDC و تحت عنوان گزارش ۶ ماهه‌‌ی راهنمای سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی اینترنت اشیا منتشر شده است. همانطور که اشاره کردیم، سرمایه‌گذاری روی حوزه‌ی اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱.۲۹ تریلیون دلار خواهد رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ نشان از افزایشی ۱۵.۶ درصدی دارد.

به اعتقاد IDC توسعه هر چه بیشتر فناوری مورد استفاده در سنسور‌ها باعث شده تا بخش بزرگی از سرمایه‌گذاری در این حوزه به سمت سخت‌افزار معطوف شود. براساس اطلاعات ارائه شده، سخت‌افزار اینترنت اشیا بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این حوزه را به خود اختصاص خواهد داد. سخت‌افزار در حوزه‌ی اینترنت اشیا شامل سنسور‌ها و ماژول‌هایی است که گجت‌های هوشمند را به شبکه‌ی اینترنت متصل خواهند کرد.

هرچند سرمایه‌گذاری در بخش سخت‌افزار، بخش اعظمی از سرمایه‌ی موجود را به خود اختصاص خواهد داد، اما باید به این نکته اشاره کرد که رشد این حوزه در مقایسه با نرم‌افزار و سرویس‌ها بسیار اندک خواهد بود.

مارکوس توریچا از IDC در این خصوص می‌گوید:

یک رابطه بسیار تنگاتنگ میان رشد اینترنت اشیا و کاربردهایی وجود دارد که می‌تواند سرویس‌هایی را در اختیار کاربر قرار دهد و از جمله‌ی این سرویس‌ها می‌توان به حوزه‌ی سلامت، خرده فروشی و بیمه اشاره کرد. حوزه اینترنت اشیا را باید بازاری متنوع و گسترده برای کاربران و همچنین تولیدکنندگان خواند.

برآوردهای تحلیل‌گران نشان از این دارد که تولیدکنندگان سخت‌افزار بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خود در این حوزه را طی پنج سال آینده انجام خواهند داد. در این بین استفاده از اینترنت اشیا در بخش‌هایی نظیر خرده فروشی، سلامت، بیمه و صنایع مرتبط با کاربران رشد اصلی اینترنت اشیا را رقم خواهد زد.

همچنین سرمایه‌گذاری برای استفاده از اینترنت اشیا در سایر صنایع نظیر خودروسازی و ساختمان‌های هوشمند نیز در سال‌های آینده شاهد رشد سرمایه‌گذاری زیادی بوده و از این نظر در رتبه‌های بالا جای خواهد گرفت.

پیش از این نیز گزارشی منتشر شده بود که نشان از افزایش ۲۰۰ درصدی گجت‌های اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۱ و رسیدن به رقم ۴۶ میلیارد داشت. Juniper Research نتیجه گیری کرده که افزایش خودروها، سنسور‌ها و گجت‌های مبتنی بر اینترنت اشیا به دلیل کاهش قیمت سخت‌افزار است.منبع :زومیت