سرقت اطلاعات ۳۱ میلیون کاربر توسط اپلیکیشن کی‌بورد

به گزارش ایسنا، به نقل از وب سایت phonearena ، مرکز امنیت سایبری کروم تک روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که به طور تقریبی اطلاعات خصوصی و شخصی ۳۱ میلیون و ۲۹۴ هزار نفر توسط اپلیکیشن کیبورد اندرویدی به نام  آی.تایپ (AI.type) به سرقت رفته و در اینترنت پخش و افشا شده است.

این موسسه امنیت سایبری در تشریح این موضوع عنوان کرده است که ۵۷۷ گیگابایت از اطلاعات شخصی کاربران به دلیل فقدان مراحل امنیتی و گذرواژه در سرورهای پایگاه داده این اپلیکیشن ، لو رفته است.


این اپلیکیشن کی‌بورد در سال ۲۰۱۰ میلادی در فروشگاههای اینترنتی آنلاین در دسترس عموم مردم قرار گرفت و بیش از ۴۰ میلیون بار نیز از فروشگاه آنلاین پلی استور گوگل دانلود و نصب شده است.


این گزارش حاکی است که علاوه بر به سرقت رفتن اطلاعات حدود ۳۱٫۲ میلیون کاربر، از یکی دیگر از پایگاه داده های این اپلیکیشن نیز ۷۵۳٫۴۵۶ هزار کاربر دیگر نیز در معرض افشای اطلاعات شخصی خود قرار گرفته اند.


از جمله اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران که در معرض سوءاستفاده و سرقت توسط این اپلیکیشن اندرویدی قرار گرفته اند، می توان به شماره تلفن، پیامک ها، نام و برند گوشی همراه ، تاریخ تولد و اطلاعات شخصی، آدرس ایمیل، تصاویر ذخیره شده در گالری گوشی کاربران اشاره کرد.


این اپلیکیشن کی‌بورد اندرویدی توسط ایتان فیتوسی در سال ۲۰۱۰ میلادی طراحی و ساخته شد. وی همواره شعار حفظ حریم خصوصی کاربران را اصلی ترین دغدغه خود می دانست و در این باره گفته بود که نحوه پیام نوشتن در این کی‌بورد به صورت رمزنگاری شده و با بالاترین ضریب امنیتی است.


این در حالیست که متخصصان وب سایت زد دی نت، گزارش کرده اند که آنها در جریان تایپ کردن پیام، سر نخ هایی از ثبت شدن پیام های نوسته و تایپ شده یافته اند.


باب دیاکنکو – مدیر روابط عمومی موسسه امنیتی کروم تک – در این خصوص اظهار کرده است: کاربران باید از این مساله آگاه باشند که با دانلود بسیاری از نرم افزارها و برنامه های موجود در فضای باز اینترنت، اطلاعات شخصی خود را در معرض سوئاستفاده و یا حتی استفاده عموم قرار می دهند. بنابراین باید در دانلود و نصب هر برنامه ای، بیشترین دقت لازم را داشته باشند. هرچند که با دقت کاربران هم کاری از پیش نمی رود بلکه مجرمان سایبری و هکرها همواره راهی برای نفوذ و سرقت اطلاعات مورد نیاز خود پیدا می کنند.


انتهای پیام

منبع: ایسنا