سامسونگ یک سال دیگر از لوله‌های انتقال گرما در گوشی‌های پرچمدارش استفاده می‌کند

سامسونگ استفاده از لوله‌های انتقال گرما (heat pipe) را از گلکسی اس ۷ شروع کرد و از آن پس در پرچم‌دارهای سری اس و نوت به کار برد. به گفته‌ی منابع آگاه، این روند در مدل‌های سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مقاله‌های مرتبط:

لوله‌های انتقال گرما قیمت تمام‌شده‌ی دستگاه را بالا می‌برند؛ به همین دلیل معمولا فقط در پرچم‌دارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرچم‌دارها همیشه به قوی‌ترین سخت‌افزارهای موجود مجهز می‌شوند و منطقی است که بیش از سایر مدل‌ها به سیستم خنک‌کننده نیاز داشته باشند.

یک جایگزین برای لوله‌های انتقال گرما وجود دارد و آن محفظه‌های بخار (vapor chambers) است. محفظه‌های بخار یکی از بهترین راه‌های انتقال گرما هستند که در پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته به کار می‌رود؛ اما این جایگزین نه تنها گران‌تر از لوله‌های گرما است، بلکه نقص بزرگ‌تری نیز دارد؛ محفظه‌های بخار جاگیرتر از لوله‌های بخار هستند. این موضوع با روند حال حاضر گوشی‌ها که به سمت باریک‌تر شدن می‌روند ناسازگار است؛ اما برخی تولیدکنندگان موفق شده‌اند محفظه‌هایی با ضخامت ۰.۴ میلی‌متر بسازند. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در حال آزمایش محفظه‌های بخار هستند اما تا کنون هیچ‌کدام گوشی مجهز به آن تولید نکرده‌اند.

لوله‌های انتقال گرما

استفاده از محفظه‌های بخار در حال عمومیت پیدا کردن در لپ‌تاپ‌ها است؛ چرا که در لپ‌تاپ‌های مختص بازی این روش می‌تواند در کنترل دما بسیار موثر باشد. محفظه‌های بخار حتی در اولترابوک‌های بسیار باریک نظیر asus Zenbook Flip S که تنها ۱۰.۹ میلی‌متر ضخامت دارند نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

منابع نزدیک به سامسونگ می‌گویند محفظه‌های بخار به احتمال زیاد در پرچم‌دارهای سال ۲۰۱۹ به کار خواهند رفت.

منبع: زومیت