روش های درمانی تازه برای سرطان؛ مسیری جدید به سمت درمان ایدز

در چند روز گذشته کنفرانس بین‌المللی ایدز در شهر پاریس برگزار شد. یکی از موضوعات مهم در این کنفرانس بهره‌گیری از تحقیقات دیگر دانشمندان در حوزه‌های دیگر درمانی برای مهار ویروس اچ‌آی‌وی بود. در این میان پیشرفت‌های صورت گرفته در درمان سرطان می‌تواند اهمیت زیادی برای دانشمندان حوزه‌ی ایدز داشته باشد. با اینکه تفاوت‌های زیادی بین این دو بیماری وجود دارند ولی می‌توان مشابهت‌های بنیادی هم بین این دو پیدا کرد. به عنوان مثال تمرکز دانشمندان در درمان هر دوی این بیماری‌ها بر تقویت سیستم ایمنی از کار افتاده‌ی بدن است. رئیس پیشین انجمن جهانی ایدز در این مورد می‌گوید:

مشابهت‌های سرطان و ایدز قابل مشاهده هستند. در هر دو مورد با یک سیستم ایمنی ضعیف‌شده طرف هستیم که در هدف قرار دادن سلول‌های آلوده به اچ‌آی‌وی و سلول‌های سرطانی ناتوان است.

در هر دوی این بیماری‌ها سلول‌های مخرب با پوششی از پروتئین‌های پیچیده موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند. تلاش‌های دانشمندان هر دو حوزه هم به شناسایی سلول‌های مخرب، میزان و نحوه‌ی پخش شدن این سلول‌ها معطوف شده است.

موضوع مهم دیگر پنهان شدن سلول‌های مخرب در بین سلول‌های سالم بدن است که کار را برای دانشمندان سخت‌تر می‌کند. پزشکان به اصطلاح در اچ‌آی‌وی می‌گویند که ویروس در سلول خوابیده است؛ بدین معنا که داروهای ضدویروسی که فرد مبتلا باید روزانه مصرف کند قادر به دنبال کردن ویروس نیست. 

در بخش سرطان دانشمندان به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کرده‌اند و توانسته‌اند نوع جدیدی از داروهای ایمونوتراپی را توسعه دهند که در بیماران آزمایشی تا ۲۰ درصد منجر به از بین رفتن کامل سلول‌های سرطانی شده است. پژوهشگران حوزه‌ی ایدز امیدوارند که بتوانند از این دستاورد در تحقیقات خود استفاده کنند. 

شارون لوین، محقق اچ‌آی‌وی تحقیقات خود را متمرکز بر بازسازی قوای از دست رفته‌ی سیستم ایمنی بدن کرده است در این مورد می‌گوید:

قسمتی از سیستم ایمنی که موظف به شناخت ویروس HIV است سلول‌های T هستند که توسط همین ویروس عملکردها محدود یا از بین می‌رود. در آزمایش‌های صورت گرفته مشاهده کردیم که با قرار دادن سلول‌های تی در یک بلاکر immune checkpoint قدرت به این سلول‌ها برمی‌گردد.

داروهای ایمونوتراپی سرطان می‌تواند در بیدار کردن سلول‌های پنهان شده در سلول‌های بدن هم کاربردی باشد تا بدین طریق داروهای ضدویروسی کار خود را انجام دهند. با این حال در آزمایشات این داروها تنها ۵۰ نفر مبتلا به ایدز و هم سرطان بودند، بنابراین نتایج خیلی عمومی نمی‌توان از آن به دست آورد. همچنین بیماران ایدزی که با استفاده از داروهای موجود به وضعیتی متعادل رسیده‌اند، با شروع آزمایش‌های جدید دوباره به وضعیتی نامشخص وارد می‌شوند که ریسک بالایی هم برای بیمار و هم محققین دارد.

آنتونی فوچی، رئیس موسسه‌ی ملی آلرژی و بیماری‌های واگیردار آمریکا در مصاحبه‌ای می‌گوید:

ما نباید فکر کنیم که درمان سرطان مشابه درمان ایدز است و داروهای سرطانی برای درمان ایدز کاربردی خواهد بود. اچ‌آی‌وی ویروسی کاملا متفاوت است و نباید فکر کنیم که روش درمانی این دو بیماری یکسان است.

منبع: زومیت