روشی برای محاسبه‌ی کالری مصرف‌شده طی فعالیت‌های مختلف

کارهایی مثل نشستن، نرخ استراحت ما را حفظ می‌کنند. فعالیت‌های شدید می‌توانند بیش از ۱۰ مرتبه انرژی بسوزانند و با این که محاسبه‌‌ی کالری لزوما بهترین راه کاهش وزن نیست، اما برای مثال، دانستن مقدار کالری سوزانده‌شده‌ی دوناتی که همکارتان آورده در یک بازی فوتبال، می‌تواند مفید و حتی سرگرم‌کننده باشد.

خوشبختانه، یک روش علمی برای محاسبه‌ی میزان کالری هرچیزی وجود دارد. مطمئناً، اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که میزان کالری سوزانده‌شده در طول دوچرخه‌سواری را محاسبه می‌کنند، اما مسئله فراتر از این‌هاست.

آیا می‌خواهید بدانید در طول کارهایی مثل سفر، دوشیدن گاو (به صورت دستی)، تمیز کردن یک کلیسا و بسیاری فعالیت‌های دیگر چه میزان کالری مصرف می‌شود؟ اطلاعاتی وجود دارند که در محاسبه‌ی این مقادیر به شما کمک می‌کنند؛ همراه با کالری‌های سوزانده شده در طول انواع ورزش‌های مختلف.

با این که محاسبه‌ کالری لزوما بهترین راه کاهش وزن نیست، اما برای مثال دانستن  مقدار کالری سوزانده‌شده‌ی دوناتی که همکارتان آورده در یک بازی فوتبال، می‌تواند مفید و حتی سرگرم‌کننده باشد

محققان در طول سالیان دراز به ارزیابی بخشی از انرژی لازم برای انواع فعالیت‌ها پرداخته‌اند. برای این‌که دانشمندان دیگر بتوانند مطالعاتی را در مقیاس بزرگ توسعه دهند، محققان مؤسسه‌های ملی بهداشت (NIH) و دانشگاه ایالت آریزونا به اجرای نسخه‌های به‌روزشده از اطلاعات روی وب‌سایت خلاصه‌ی فعالیت‌های فیزیکی Compendium of Physical Activities پرداخته‌اند.

هر شخصی می‌تواند وارد این وب‌سایت شود و به جست‌وجوی فعالیت و محاسبه‌ی کالری‌ها در طول انجام کارهای مختلف بپردازد. این کار با چند محاسبه‌ی ساده انجام می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

روش محاسبه

این محاسبه به یک مقدار کلیدی به نام MET وابسته است که نشان‌دهنده‌ی یک معادله‌ی متابولیک است. یک MET «دقیقا برابر با انرژی آرام نشستن است» و می‌توان آن را برابر با یک کیلوکالری/کیلوگرم بر ساعت درنظر گرفت. از آنجا که انرژی نشستن، یک MET است، یک فرد ۷۰ کیلوگرمی درصورتی که به مدت یک ساعت آرام بنشیندن ۷۰ کالری غذایی (کیلوکالری)  خواهد سوزاند.

اگر مقدار MET دو باشد، همان شخص در یک ساعت ۱۴۰ کالری خواهد سوزاند.

در وب‌سایت Compendium می‌توانید به جست‌وجوی فعالیت‌های مختلف بپردازید. تیم Business Insider هم در یک مقاله‌ی دیگر تعداد کالری را برای بعضی از محبوب‌ترین فعالیت‌ها ارائه کرده‌ است اما اگر می‌خواهید خودتان این محاسبات را انجام دهید به این روش عمل کنید.

در ابتدا وزن خود را به کیلوگرم تعیین کنید. سپس، فعالیت مورد نظر خود را در سایت Compendium جست‌وجو کنید. یک منوی آبشاری در سایت با عنوان «Activity Categories» وجود دارد. در این منو، فهرستی طولانی از دسته‌ها را مشاهده می‌کنید که با دوچرخه‌سواری شروع شده و با فعالیت‌های داوطلبانه به پایان می‌رسد. اگر یک دسته را باز کنید می‌توانید فعالیت‌های زیر آن را ببینید.

اگر ورزش را باز کنید (دسته‌ی ۱۵) می‌توانید یک فعالیت را انتخاب کنید. فهرست‌های زیادی برای بعضی فعالیت‌ها وجود دارد؛ برای مثال بین بوکس در رینگ و بوکس با کیسه بوکس تفاوت است. از 2011 Compendium مقدار MET را جست‌وجو کنید، این مقدار به روز‌ترین مقدار MET است. اگر رنگ MET آبی باشد، یعنی مطالعات منتشر‌شده‌ای در مورد آن وجود دارد. اگر قرمز باشد، فقط یک تخمین است.

در حالت کلی معادله‌ی شماست به این صورت است: مقدار MET ضرب‌در جرم بر حسب کیلوگرم برابر است با تعداد کالری‌های سوزانده شده در ساعت (MET * وزن به کیلوگرم = کالری/ساعت). اگر می‌خواهید بدانید که چه مقدار کالری را در نیم ساعت سوزانده‌اید، این عدد را بر دو تقسیم کنید. اگر می‌خواهید در مورد ۱۵ دقیقه بدانید، عدد را در چهار تقسیم کنید.

نرخ متابولیک هر شخص در حالت استراحت اندکی متفاوت است – بعضی افراد با یک وزن طبیعتاً  بسته به تعدادی از معیارها کالری کمتر یا بیشتری می‌سوزانند و این تفاوت‌ها می‌توانند قابل توجه باشند

پس اگر یک فرد تقریبا ۸۰ کیلوگرمی مثل من بخواهد در بازی رقابتی فوتبال (مقدار MET 10) به مدت یک ساعت شرکت کند، معادله‌‌ی کالری‌های سوزانده شده به این صورت  درمی‌آید: ۷۹.۳۸ کیلوگرم * ۱۰= ۷۹۳.۸ کالری/ساعت.

چند هشدار در این مورد وجود دارد. نرخ متابولیک هر شخص در حالت استراحت اندکی متفاوت است؛ بعضی افراد با یک وزن طبیعتاً بسته به تعدادی از معیارها کالری کمتر یا بیشتری می‌سوزانند و این تفاوت‌ها می‌توانند قابل توجه باشند.

بر اساس توضیحات وب‌سایت Compendium، این دسته از محاسبات تفاوت‌های جرم، چربی بدن، سن، جنسیت، بازدهی حرکتی و شرایطی مثل قد بلند را که ممکن است بر انرژی یک فعالیت تأثیر بگذارند، درنظر نمی‌گیرند.

همچنین این محاسبات تنها بر اساس زمان سپری‌شده در حرکت محاسبه می‌شوند؛ پس اگر نیمی از بازی فوتبال من در حال ایستادن سپری می‌شد، باید آن عدد را به نصف تقسیم کرده و سپس برای دانستن میزان انرژی در آن ساعت، میزان کالری‌های سوزانده‌‌شده در طول ایستادن را اضافه می‌کردم.

در نتیجه، این آسان‌ترین راه برای دستیابی به یک تخمین علمی از کالری‌های سوزانده‌شده در یک فعالیت است و هنگامی که به بررسی این فعالیت‌ها می‌پردازید، با انواع نکات جالب روبه‌رو می‌شوید که در این لیست وجود دارند.

منبع: زومیت