روسیه دستور مسدودسازی تلگرام را صادر کرد

مقاله‌های مرتبط:

یک دادگاه روسی دستور داد که اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام باید در این کشور مسدود شود. این حکم پس از ماه‌ها کشمش بین تلگرام و روسکومنادزور، نهاد نظارت بر ارتباطات مخابراتی در روسیه صادر می‌شود. سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) از مدت‌ها پیش قصد داشت تا از طریق اشتراک‌گذاری کلیدهای رمزنگاری تلگرام به داده‌های کاربران این پیام‌رسان دسترسی داشته باشد؛ اما تلگرام هر بار از موافقت با این خواسته سرباز زد و حتی فرمان دادگاه نیز نتوانست خللی در این تصمیم به‌وجود بیاورد.

خبرگزاری روسیِ تاس گزارش می‌دهد که این سرویس پیام‌رسانی به‌دنبال آخرین دستور دادگاه، «بلافاصله مسدود خواهد شد» و این محدودیت تا زمانی که تلگرام کلیدهای رمزنگاری را در دسترس FSB قرار ندهد، پابرجا باقی خواهد ماند. با این حال، مشخص نیست که این حکم دقیقا چه زمانی اجرا خواهد شد.

روسیه قوانین سفت و سخت ضد تروریستی را در سال ۲۰۱۶ اجرا کرد که به موجب آن، سرویس‌های پیام‌رسانی باید امکان رمزگشایی پیام‌ها را در اختیار مقامات قرار دهند. با این حال، تلگرام تاکنون در حال سرپیچی از این قوانین بوده است. پاول دوروف، بنیان‌گذار و مدیرعامل تلگرام با ارسال یک پیام در این پیام‌رسان به حکم جدید دادگاه واکنش نشان داد. متن کامل این پیام به شرح زیر است:

قدرتی که دولت‌های محلی بر سر شرکت‌های فناوری اطلاعات دارند بر پایه‌ی پول است. یک دولت در هر زمانی می‌تواند با تهدید به مسدودسازی جریان‌های درآمد از بازارهایش، سهام آن شرکت‌ها را نابود کند و به همین وسیله آن‌ها را وادار به انجام کارهای عجیب کند. (انتقال سرورهای آی‌کلاد اپل به چین را در سال گذشته به یاد بیاورید.)

در تلگرام ما افتخار این را داریم که به جریان‌های درآمد یا فروش تبلیغات اهمیتی نمی‌دهیم. حریم شخصی فروشی نیست و نباید به‌واسطه‌ی هراس یا طمع، حقوق بشر را قربانی کرد.

منبع: زومیت