رقابت پنج هاچ بک مشهور دنیا در مسیر مستقیم

این وب‌سایت از سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرده است و به کاربران خود جهت خرید خودرو طبق نیاز و بازه قیمت مناسب و مقرون به صرفه کمک می‌کند. carwow بعضا ویدیوهایی از رقابت خودروها در کلاس مشابه با عنوان نبرد تن به تن منتشر می‌کند. در ویدیوی اخیر، پنج خودروی هاچ‌بک مشهور و ارزشمند در مسیر مستقیم به نبرد سرعت (Drag Race) می‌پردازند.

بازار امروز در بخش هاچ‌بک، خودروهای تازه، قدرتمند و مختلفی دارد. برای هر سلیقه‌ای حق انتخاب وجود دارد چراکه هات‌هچ‌های مختلف، از غول‌های پیست و هاچ‌بک‌های سریع که در استفاده روزمره هم کاربرد دارند، گرفته تا گزینه‌های کوپه اسپرتی ارزان‌تر، در این گروه دیده می‌شوند. پس انتخاب بهترین خوردو از این بخش، آسان نیست. در آزمایش سرعت در مسیر مستقیم، از یک سو، سلطان و قدرتمند‌ترین خودروی کلاس هاچ‌بک یعنی آئودی RS3 قرار دارد، از سوی دیگر فورد فوکوس RS با سیستم تمام چرخ محرک و قیمت به صرفه، رقابت می‌کند. هوندا سیویک تایپ R هم به عنوان گزینه محورجلو در جمع حاضر است. در ادامه نگاهی به مشخصات مختصر هر هاچ‌بک می‌اندازیم.

۱- آئودی RS3

هاچ‌بک آئودی RS3

این هاچ‌بک با پیشرانه ۲.۵ لیتری توربوشارژ پنج سیلندر خود، ۳۹۵ اسب‌بخار قدرت و ۴۸۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید‌ می‌کند. قدرت حاصل از طریق سیستم انتقال ۷ سرعته اتوماتیک دوئل کلاچ به همه چرخ‌ها منتقل می‌شود. هاچ‌بک‌ آئودی RS3، در ۴.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد. بدنه این خودرو از جنس فولاد و آلومینیوم است و ۱۵۱۰ کیلوگرم وزن دارد. این خودرو در زمان اولین عرضه حدود ۵۶,۴۷۹ دلار قیمت داشته است.

۲- مرسدس‌بنز A45 AMG

هاچ‌بک مرسدس‌بنز A45 AMG

هاچ‌بک مرسدس با پیشرانه ۲.۰ لیتری توربوشارژ چهار سیلندر خطی خود، ۳۸۱ اسب‌بخار و ۴۷۵ نیوتن‌متر گشتاور از طریق سیستم انتقال ۷ سرعته اتوماتیک به همه چرخ‌ها منتقل می‌کند. این مرسدس‌بنز در ۴.۲ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد و در ادامه بیشینه سرعت ۲۷۰ کیلومتربرساعت را رقم می‌زند. مرسدس A45 AMG حدود ۵۰,۲۵۷ دلار قیمت دارد.

۳- هوندا سیویک تایپ R

هاچ‌بک هوندا سیویک تایپ R

هاچ‌بک هوندا با پیشرانه ۲.۰ لیتری توربوشارژ چهار سیلندر خطی قادر است ۳۰۶ اسب‌بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند که از طریق سیستم انتقال ۶ سرعته دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. این خودرو در ۴.۹ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد و بیشینه سرعتی معادل ۲۷۳ کیلومتربرساعت دارد. هوندا سیویک تایپ R به قیمت ۳۴,۷۷۵ دلار عرضه می‌شود.

۴- فولکس‌واگن گلف R

هاچ‌بک فولکس‌واگن گلف R

این فوکلس‌واگن پنج سرنشینه چهار در با پیشرانه ۲.۰ لیتری توربوشارژ خطی، قدرت ۲۹۲ اسب‌بخار و گشتاور ۳۸۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند و از طریق سیستم انتقال ۶ سرعته دستی دوئل کلاچ، به هر چهار چرخ تحویل می‌دهد. هاچ‌بک فولکس‌واگن گلف R در ۵.۲ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد و در ادامه بیشینه سرعت ۲۴۰ کیلومتربرساعت را فراهم می‌کند. این خودرو ۳۶,۴۷۵ دلار قیمت دارد.

۵- فورد فوکوس RS

هاچ‌بک فورد فوکوس RS

هاچ‌بک فورد هم از پیشرانه ۲.۲ لیتری توربوشارژ چهار سیلندر خطی قدرت می‌گیرد. این خودرو ۳۵۰ اسب‌بخار قدرت و ۴۷۵ نیوتن‌متر گشتاور از طریق سیستم انتقال ۶ سرعته دستی برای چهار چرخ فراهم می‌کند و در ۴.۶ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد. فورد فوکوس RS نهایتا ۲۶۵ کیلومتربرساعت سرعت دارد و به قیمت پایه ۳۸,۷۶۵ دلار عرضه می‌شود.

گروه راننده‌ها در این فیلم، توانایی این خودروها را محک زده و سه هاچ‌بک ذکر شده را با فولکس‌واگن گلف R و مرسدس‌بنز A45 AMG، مقایسه می‌کنند. سه خودروی فولکس‌واگن، هوندا و فورد، در حد اعلاء نیستند، ولی در حالی‌که سواری مهیج خودروهای آئودی و مرسدس را ارائه می‌دهند، قیمت کمتری دارند. اگر کسی یک هاچ‌بک سنتی محورجلو را می‌پسندد باید به هوندا سیویک تایپ R جدید توجه کند، ولی کسی که به دنبال گزینه تمام‌چرخ‌محرک و جعبه‌دنده اتوماتیک است، آئودی RS3 پاسخگوی نیاز او خواهد بود. فوکوس RS با پیشرانه ۲.۳ لیتری توربو، گزینه تمام‌چرخ‌محرک و تعویض‌دنده دستی، در واقع بین دو هاچ‌بک ذکر شده قرار دارد. به غیر از آئودی RS3 که پیشرانه ۲.۵ لیتری پنج سیلندر دارد، چهار هاچ‌بک دیگر از پیشرانه چهار سیلندر قدرت می‌گیرند. لازم به ذکر است که دو هاچ‌بک مرسدس و آئودی به لانچ کنترل مجهز هستند.

اما کدام خودرو در مسابقه مستقیم ۰.۴ کیلومتری سریع‌تر است؟ لطفا ویدیوی زیر را مشاهده کنید.

دانلود از آپارات

منبع: زومیت