رقابت در سرزمین ربات‌ها

استادانی مانند دکتر مینورو آسادا، یاسو کنیوشی و هیرواکی کیتانو از آغاز‌کنندگان این رقابت‌ها هستند. رقابت‌های ربوکاپ سال ۱۳۷۵/ ۱۹۹۶ به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این مسابقات هرساله در کشورهای مختلف برگزار شده و رقابت‌های امسال آن در ژاپن برگزار می‌شود. تیم‌های دانشجویی و دانش‌آموزی کشورمان از سال ۱۳۸۲/ ۲۰۰۳ در این رقابت‌ها حضور موفقی داشته‌اند. مسابقات ربوکاپ امسال از پنجشنبه پنجم تا یکشنبه هشتم مرداد در شهر ناگویای ژاپن که به سرزمین ربات‌ها معروف است، برگزار خواهد شد. در این مسابقات بیش از ۳۵۰۰ محقق و توسعه‌دهنده از ۴۰ کشور جهان حضور خواهند داشت. تیم‌های شرکت‌کننده می‌توانند در بخش‌هایی مانند فوتبال، صنعتی، امدادی، خانگی و دانش‌آموزی شرکت کنند.

گفتنی است در این تقسیم‌بندی، بخش فوتبال مسابقات شامل زیرمجموعه رقابت‌های ربات‌های اندازه کوچک، اندازه متوسط، پلتفرم استاندارد، انسان‌نما و شبیه‌سازی است. بخش صنعتی این مسابقات در دو حوزه لجستیک (Logistics) و کاری(@Work) برگزار می‌شود. بخش امدادی که به استفاده از ربات‌ها هنگام حوادث (زلزله، آتش‌سوزی و‌…) مربوط است شامل زیرمجموعه‌های ربات‌های امدادگر و شبیه‌سازی امداد است.

بخش خانگی (@Home) همان طور که از نامش پیداست به استفاده و کاربرد رباتیک در امور خانه مربوط است. نهایتا رقابت‌های بخش دانش‌آموزی که برای تحریک کنجکاوی دانش‌آموزان و دادن انگیزه به آنان برای طراحی و ساخت ربات ایجاد شده هم در چند بخش از جمله فوتبال و امداد برگزار می‌شود.

در این دوره از رقابت‌ها، تیم‌هایی از دانشگاه‌های امیرکبیر، خواجه نصیر‌الدین طوسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین و… همراه تیم‌هایی از مدارس مختلف سراسر کشور در قالب کاروان رباتیک جمهوری اسلامی ایران در مسابقه‌ها شرکت دارند و در برابر رقیبان قدرتمندی از ژاپن، آلمان، تایلند، ایالات متحده، چین و‌… دفاع خواهند کرد.

آریا صبوری

پژوهشگر رباتیک

منبع:جام جم آنلاین