رشد ۱۸۸۵ درصدی واردات خودروهای هیبریدی به ایران

طبق اطلاعات به‌دست آمده از میزان ارزش کالاهای عمده‌ی وارداتی، در بازه‌ی چهار ماه نخست سال جاری، بیش از ۲۷۵۰ دستگاه خودروی هیبریدی با حجم موتورهای ۱.۵ تا ۲ لیتر و به ارزش ۷۹ میلیون و ۴۹۰ هزار دلار از گمرک ایران ترخیص شده‌اند؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۵، تنها ۴.۱ میلیون دلار خودروهای هیبریدی وارد کشور شده بود. بدین ترتیب در ۶ ماهه‌ی امسال، میزان واردات خودروهای هیبریدی به ایران، بیش از ۱۸۸۵ درصد افزایش را تجربه خواهد کرد. از آنجایی که تعرفه‌ی واردات خودروهای هیبریدی به مراتب کمتر از خودروهای تمام بنزینی است، تقاضا برای این خودروها به شکل روزافزونی در حال افزایش بوده و بدین‌ترتیب برای اولین بار رکوردی بی‌نظیر در رده‌ی محصولات وارداتی به کشور را به نام خود ثبت کرده است؛ به نحوی که این خودروها اکنون به عنوان محصولات عمده‌ی وارداتی شناخته می‌شوند.

در همین حال، تعداد ۱۵,۵۴۲ دستگاه خودروی غیر هیبریدی با حجم موتور ۱.۵ تا ۲ لیتر نیز در مدت مشابه وارد کشور شده‌اند که این در این بخش نیز شاهد رشد ۱۳۰ درصدی هستیم. این درحالی است که در مدت مشابه سال ۹۵ و دو ردیف تعرفه‌ی خودروهای ۱.۵ تا ۲ لیتر و تا ۲.۵ لیتر، در مجموع حدود ۱۵ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده بود.

به نظر می‌رسد برجام، نقش به سزایی در شرایط حاکم بر واردات خودرو داشته است؛ به نحوی که شاهد ورود چند برابری خودروها و قطعات وابسته به داخل کشور هستیم.

در حال حاضر، سامانه ثبت سفارش خودرو نیز از ۱ ماه پیش توسط وزارت صنعت و معدن بسته شده است. براساس گمانه‌زنی‌ها، ورود بیش از حد خودروهای خارجی به داخل کشور یکی از مهمترین دلایل بسته شدن این سامانه محسوب می‌شود.

منبع: زومیت