رتبه‌ بندی دانشگاه‌ ها و موسسات پژوهشی کشور اعلام شد

گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور برای هفتمین سال متوالی دانشگاه‌‌ها و موسسات پژوهشی را به‌صورت رسمی بر اساس شاخص‌ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق‌العاده وزارت آموزش عالی کشورهای اسلامی رتبه‌بندی کرد.

بر اساس گزارش گروه رتبه‌بندی ISC، در این رتبه‌بندی ۱۸۲ دانشگاه و مؤسسه‌ی پژوهشی دولتی توسط ۲۶ شاخص در قالب ۵ معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات – امکانات و فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی و صنعتی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در رتبه‌بندی منتشرشده بخشی از اطلاعات توسط دانشگاه‌ها و موسسات از طریق پرسشنامه الکترونیکی گروه رتبه‌بندی گردآوری شد. بخشی دیگر از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی که پژوهش محور بوده‌اند نیز توسط کارشناسان گروه رتبه‌بندی ISC از پایگاه‌های اطلاعاتی WoS و ISC تهیه شد.

در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ همچون سال‌های گذشته شاهد رشد نزدیک به ۱۵ درصدی تعداد دانشگاه‌ها و موسسات حاضر در نظام رتبه‌بندی ISC بوده‌ایم. از سال ۱۳۸۹ که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور توسط ISC آغاز شد، هر ساله (به‌جز سال ۹۳-۱۳۹۲) به تعداد این دانشگاه‌ها افزوده شده است. 

با توجه به ماهیت و فعالیت‌های متفاوت مراکز آموزشی در کشور و تفاوت آن‌ها، نتایج در رتبه‌بندی ISC در پنج زیرگروه دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌های هنر و دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود. در جدول زیر میزان حضور سالانه دانشگاه‌ها و موسسات در پنج زیر گروه اشاره‌شده نمایش داده شده است.
رتبه بندی دانشگاه

۸۱ واحد از دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ حضور دارند که این تعداد در سال گذشته برابر با ۶۳ واحد بوده است. دانشگاه تهران همچون سال‌های گذشته رتبه اول کشور در بین دانشگاه‌های جامع را به خود اختصاص داده است. دانشگاه‌های تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، کاشان و بوعلی سینا به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا دهم جدول قرار گرفته‌اند.

رتبه بندی دانشگاه

از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۴۲ دانشگاه در رتبه‌بندی مورد ارزیابی قرار گرفتند و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران به‌عنوان برترین دانشگاه پزشکی کشور معرفی شد. دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و علوم پزشکی کرمان با قرار گرفتن بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران، توانستند در جمع ۱۰ دانشگاه برتر علوم پزشکی کشور قرار گیرند.

رتبه بندی دانشگاه

در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ در بین ۲۹ دانشگاه صنعتی حاضر در رتبه‌بندی ISC‌، دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر ، شریف، دانشگاه علم و صنعت توانستند به ترتیب جزو سه دانشگاه برتر صنعتی کشور قرار گیرند. دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی  رتبه‌های چهارم و پنجم جدول را کسب کردند.

رتبه بندی دانشگاه

۲۶ پژوهشگاه و مؤسسه‌ی پژوهشی کشور در سال ۱۳۹۵-۹۶ رتبه‌بندی شدند که پژوهشگاه دانش‌های بنیادی رتبه نخست فهرست را از آن خود کرد و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه مواد و انرژی و پژوهشگاه صنعت نفت به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم جدول را به خود اختصاص دادند.

رتبه بندی دانشگاه

در بین دانشگاه‌های هنر در رتبه‌بندی ISC، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، اصفهان، تهران و شیراز به ترتیب چهار دانشگاه برتر هنر در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ هستند.

رتبه بندی دانشگاه

در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه‌ها و موسسات در پنج معیار پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات و نهایتا در معیار فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی روی وبگاه جدید گروه رتبه‌بندی به نشانی ur.isc.gov.ir نمایش داده شده است.

منبع: زومیت