دلار ۴۲۰۰ تومانی برای لپ تاپ، موبایل و تبلت تخصیص داده می‌شود

بالاخره لیست کالاهای مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌طور رسمی منتشر شد. در این لیست مشخص شده است که واردات تمامی قطعات ضروری کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ و نیز گوشی‌های موبایل مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شود. در گروه اول کالاهای اساسی قرار می‌گیرد ارز مورد نیاز آن‌ها از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین می‌شود، در گروه دوم کامپیوتر، لپ‌تاپ و قطعات اصلی آن‌ها قرار گرفته‌اند و ارز مورد نیاز برای واردات این دسته از کالاها از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی و سامانه نیما تامین خواهد شد.

در لیست منتشر شده، ‌کالاهای ضروری شامل نوت‌بوک، تبلت، سیستم‌های سرور، درایو نوری، مادربورد، کارت گرافیک و کارت صدا دیده می‌شوند و ردیف دیگری با عنوان «سایر» نیز در این لیست قرار دارد که سایر اقلام ضروری در آن قرار می‌گیرند و حقوق ورودی این دسته از کالاها ۵ درصد تعیین شده است. نمایشگرها نیز در این لیست دیده می‌شوند و کیس کامپیوتر هم مانند نمایشگرها در دسته‌ی سوم قرار گرفته است. حقوق ورودی نمایشگرها و کیس کامپیوتر ۲۶ درصد تعیین شده است که به نظر می‌رسد این تعرفه با هدف حمایت از تولید داخلی وضع شده است. مودم، تجهیزات شبکه و کارت شبکه نیز در لیست دوم جای گرفته‌اند که همگی مشمول دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شوند. حقوق ورودی برای مودم و تجهیزات شبکه به ترتیب ۱۰ و ۵ درصد خواهد بود.

در مورد واردات گوشی‌های تلفن همراه، کمی محدودیت تعیین شده است. بدین ترتیب که به ازای ورود هر گوشی موبایل، حداکثر ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی از محل ارز در نظر گرفته شده است. گوشی‌های موبایل تا قیمت ۳۰۰ دلار در اولویت دوم قرار می‌گیرند و گوشی‌های گران‌تر در لیست سوم قرار دارند. به این ترتیب اگر قیمت گوشی کمتر از ۳۰۰ دلار باشد مشکلی وجود نخواهد داشت و واردکننده می‌تواند با ارز دولتی نسبت به واردات گوشی اقدام کند، اما گوشی‌های گران‌تر از ۳۰۰ دلار در دسته‌ی کالاهای اولویت سوم قرار می‌گیرند که با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی + قیمت اظهارنامه صادراتی تامین اعتبار می‌شوند. همچنین حقوق ورودی گوشی‌های موبایل ۵ درصد تعیین شده است.

منبع: زومیت