دعوای هفت ساله اپل و سامسونگ با توافق طرفین پایان یافت

دادگاه منطقه‌ی شمالی کالیفرنیا اسنادی را منتشر کرده که براساس آن دو کمپانی سامسونگ و اپل مجادله‌ی پتنتی خود را به پایان رسانده‌اند. براساس اطلاعات ارائه شده در این سند هر دو کمپانی به این نتیجه رسیده‌اند تا ادعاها و شکایت‌های مطرح شده‌ در آخرین جلسه دادگاهی که در ماه می برگزار شد، کنار بگذارند.

سند دادگاه فاقد جزئیاتی از بندها و مواردی است که دو کمپانی اپل و سامسونگ براساس آن‌ها به توافق رسیده‌اند، حال آنکه در این سند سامسونگ موظف شده تا جریمه‌ای ۵۳۹ میلیون دلاری را پس از رای هیئت ژوری که ماه می برگزار شد، پرداخت کند.

مجادله‌ی پتنتی دو کمپانی اپل و سامسونگ از سال ۲۰۱۱ در جریان است. این دعوای پتنتی توسط اپل آغاز شد. اپل در سال ۲۰۱۱ شکایتی را علیه سامسونگ مطرح کرده و این کمپانی را متهم به زیر پاگذاشتن پتنت‌های طراحی کرد. براساس شکایت اپل، حقوق این کمپانی با تولید و عرضه‌ی پنج مدل گوشی توسط سامسونگ بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ زیر پا گذاشته شده است. هرچند سامسونگ در سال ۲۰۱۲ توسط دادگاه گناهکار شناخته شد، اما دو کمپانی ۶ سال اخیر را بر سر مبلغ جریمه‌ی سامسونگ به مجادله پرداخته‌اند.

سامسونگ اعلام کرده بود که جریمه‌ی تعیین شده را تنها به شرطی پرداخت می‌کند که مبلغ تعیین شده براساس ارزش قسمت‌های کپی شده از آیفون تعیین شده باشد، حال آنکه اپل مدعی بود که جریمه باید براساس قیمت کل آیفون تعیین شود.

آخرین جلسه‌ی دادگاه که ماه می سال جاری برگزار شد، سامسونگ را محکوم به پرداخت جریمه‌ای ۵۳۹ میلیون دلاری کرد. کره‌ای ها از این حکم ناراضی بوده و از این‌رو درخواست برگزاری دادگاه تجدیدنظری را برای تاریخ ۱۱ ژوئن کرده بودند، حال آنکه پس از رسیدن دو کمپانی به توافق، این جلسه نیز برگزار نشده است.

منبع: زومیت