دشوارترین سوال مصاحبه استخدامی و چگونگی پاسخ دادن به آن

موفقیت در یک مصاحبه‌ی استخدامی، علاوه بر داشتن مهارت‌های کافی، به پاسخ‌هایی که در مصاحبه ارائه می‌دهید نیز بستگی دارد. به بیان دیگر، می‌توان گفت در اکثر مصاحبه‌های استخدامی، افرادی موفق می‌شوند که بهترین پاسخ‌ها را دارند؛ نه افرادی که بیشترین مهارت را دارند.

هرچقدر که پاسخ‌های خود را برای مصاحبه‌ی استخدامی آماده کرده باشید، هنوز هم سؤالاتی هستند که پاسخ‌ دادن به آن‌ها دشوار است. دلیل اصلی این دشواری این است که شاید تمایل نداشته باشید به آن سؤالات پاسخ دهید یا نگران این باشید که پاسخ شما، تأثیر بدی در آینده‌ی شغلی و درآمدی داشته باشد.

صحبت در مورد درآمد کنونی و حقوق دریافتی، از دشوارترین و پیچیده‌ترین بخش‌های مصاحبه‌های استخدامی است. همین سؤال و بحث ساده می‌تواند مسیر شغلی و درآمدی شما را به‌کلی دگرگون کند. نکته‌ی جالب این است که پرسیدن این نوع سؤالات در برخی ایالت‌های آمریکا ممنوع شده است؛ چرا که فرد مصاحبه‌کننده با این سؤال در جایگاه پیروز قرار می‌گیرد و می‌تواند به هر نوعی که تمایل داشت، در مورد حقوق متقاضی تصمیم‌گیری کند. به بیان دیگر، شرکت مقصد با دانستن پاسخ این سؤال وارد حیطه‌ای از حریم خصوصی افراد می‌شود.

با وجود تمام اشکالاتی که سؤال پرسیدن در مورد حقوق کنونی دارد، این نوع سؤالات هنوز در بسیاری از شرکت‌ها پرسیده می‌شوند. سؤال اصلی این است که در چنین موقعیت‌هایی، چگونه می‌توانید بهترین پاسخ را ارائه دهید؟

پاسخ ندادن راه حل مناسبی نیست

برخی افراد پیشنهاد می‌دهند که از پاسخ به این نوع سؤالات خودداری کنید. البته ممکن است این راه حل در برخی مواقع مناسب باشد؛ اما عموما مدیران نیروی انسانی باز هم تلاش می‌کنند پاسخ را از شما دریافت کنند. از طرفی، تحقیقات اخیر موسسه‌ی PayScale نشان می‌دهد که پاسخ ندادن به این سؤالات، برای زنان مفید نیست. زنانی که به سؤالات در مورد حقوق دریافتی پاسخ نداده‌اند، ۱.۸ درصد کمتر از میانگین دیگر زنان حقوق دریافت کرده‌اند. در مقابل این آمار در مردان به ۱.۲ درصد بیشتر از میانگین رسیده است. البته نمی‌توان این آمار را به‌عنوان حقیقتی غیرقابل اجتناب قبول کرد.

حقیقت را بگویید

ملیسا لیارنا، مدیرعامل Career Outcomes matter، در مصاحبه‌ای به این نکته اشاره کرده که گفتن حقیقت، بهترین راه حل در این مواقع است. شما می‌توانید مبلغ دقیق دریافتی کنونی خود را اعلام کنید. نکته‌ی مهم این است که توضیحات بیشتری همراه با این اعلام حقیقت ارائه دهید. به مدیر نیروی انسانی دلایلی بدهید که مجبور شود حقوق شما را بیشتر لحاظ کند. برای آن‌ها توضیح دهید که چرا حقوق کنونی برای مهارت‌های شما کافی نیست و این‌که چه تصوراتی از آینده‌ی کار در شرکت آن‌ها دارید.

می‌توانید به فرد مصاحبه‌کننده این‌گونه پاسخ دهید:

حقوق دریافتی من در حال حاضر X ریال است؛ اما تصور می‌کنم ارزشی که می‌توانم به شرکت شما ارائه دهم بیش از این مبلغ خواهد بود. بعلاوه میانگین دریافتی در حوزه‌ی کاری من، Y ریال است.

البته برای پاسخ دقیق به شیوه‌ی گفته‌شده، نیاز به تحقیقات دارید. شما باید پیش از مصاحبه در مورد شرایط شغلی و درآمدی جایگاه شغلی مورد نظر تحقیق کنید و آماری دقیق به آن شرکت ارائه دهید. علاوه بر آن، باید آمار دقیقی از موفقیت‌هایی که می‌توانند پشتیبان درخواست حقوق بیشتر از طرف شما باشند، آماده کنید.

در پایان می‌توانید مسیر گفتگو را از مزایای مالی به سمت مزایای دیگر ببرید. به‌عنوان مثال در مورد مزایای مرخصی، محیط کار، بن‌های کارمندی و … سؤال کنید. شاید در برخی اوقات پذیرش شغلی با حقوق کمتر و مزایای بیشتر، برای شما بهتر باشد.

منبع: زومیت