دانشگاه استنفورد دوربینی چهار بعدی برای خودروها، ربات‌ها و واقعیت مجازی می‌سازد

ابتکار جدید محققان دانشگاه استنفورد یک دوربین چهار بعدی است که با دقت تقریبا ۱۴۰ درجه‌ای قادر به ثبت محیط اطراف خود است و در مقایسه با دوربین‌های متداول فعلی، امکان برداشت اطلاعات بیشتری از یک تصویر را دارد. این دانشمندان طراحی خود را اولین دوربین لایت فیلد تک‌لنزی با میدان دید وسیع می‌نامند. این دوربین برای دریافت اطلاعات بیشتر، از عکسبرداری به روش لایت فیلد استفاده می‌کند که نتیجه‌ی آن خلق تصویری با چهار بعد است. بدین مفهوم که این دوربین قادر به مشاهده و ضبط جهت و فاصله‌ی نور تابیده شده به لنز است و آن را با تصویر ۲ بعدی معمول ترکیب می‌کند.

در نتیجه، چشم ربات مجهز به این دوربین، پس از ثبت تصاویر، قادر به فوکوس مجدد روی آن‌ها است. این قابلیت مهم‌ترین ویژگی عکسبرداری به شیوه‌ی لایت فیلد است. اگر به خاطر داشته باشید لایترو نیز دستگاه کوچکی بود که به‌واسطه‌ی استفاده از فناوری لایت فیلد، قابلیت تنظیم فوکوس یک تصویر را داشت.

محققان این پژوهش، تفاوت مشاهده از طریق یک دوربین معمولی با  مشاهده از طریق نمونه‌ی طراحی شده توسط خود را به تفاوت دید از طریق یک روزنه و یک پنجره تشبیه کرده‌اند.

یک تصویر دو بعدی همانند یک روزنه‌ی کوچک است؛ زیرا شما توانایی حرکت دادن سر خود و مشاهده‌‌ی اطلاعات بیشتری از عمق، شفافیت و پراکندگی نور تصویر را ندارید. اما در مقابل، با نگاه کردن از طریق یک پنجره و حرکت دادن سر خود، می‌توانید ویژگی‌هایی نظیر شکل، شفافیت و درخشندگی تصویر را تشخص دهید.

Light Field Camera

در آینده، گونه‌های مختلفی از ربات‌ها و ماشین‌ها می‌توانند از مزیت‌های این دوربین بهره‌مند شوند. یک ربات تجسس‌گر می‌تواند با استفاده از قابلیت‌های لایت فیلد، همان‌طور که در حال پیدا کردن مسیر خود زیر باران است، روی تصاویر فوکوس مجدد انجام دهد. این ویژگی می‌تواند تصاویر کلوزآپ را برای استفاده‌ی ربات‌های جستجوگر و نجات‌دهنده یا خودروهای خودران حین مسیریابی در نواحی کوچک بهبود بخشد. همچنین از آن‌جایی که تمام اطلاعات موجود در تصویر ثبت توسط این دوربین، می‌تواند منجر به رندرینگ‌های یکپارچه شود، امکان استفاده از آن در فناوری‌های واقعیت مجازی و و اقعیت افزوده نیز وجود دارد.

در حال حاضر، این دوربین فعلا در مرحله‌ی مفهومی به‌سر می‌برد و برای استفاده‌ی واقعی از آن کمی زود است. هدف پژوهشگران، توسعه‌ی یک نمونه‌ی کوچک‌تر و سبک‌تر از این محصول است تا امکان آزمایش آن روی ربات‌ها فراهم باشد.

در ویدئوی کوتاه زیر می‌توانید اولین تصاویر ثبت شده توسط این دوربین را مشاهده کنید:

منبع: زومیت