دالبی برای لپ تاپ ها اسپیکر طراحی می‌کند

دالبی نام یک شرکت واقع در سانفرانسیسکو است که آن را با ابزار Dolby Atmos و فناوری تصویر برداری دالبی ویژن می‌شناسیم. حالا به نظر می‌رسد این کمپانی قصد دارد تا فعالیت خود را در حوزه‌ی لپ‌تاپ‌ها افزایش دهد.

این کمپانی امروز اعلام کرده است که قصد دارد با همکاری مستقیم تولیدکنندگان لپ‌تاپ، اسپیکر طراحی کند. اولین همکار تجاری دالبی، شرکت چینی هواوی است. بنا به اعلام ولاد ساوو، یکی از ویراستاران وب‌سایت ورج، هواوی میت‌بوک ایکس یکی از بهترین لپ‌تاپ‌های موجود از نظر کیفیت صدا است. این محصول در واقع اولین لپ‌تاپی است که به اسپیکرهای طراحی شده توسط کمپانی دالبی مجهز شده است.

Dolby speaker

بنا به گفته‌ی دالبی، این شرکت هم‌اکنون برای مدت یک دهه است که فناوری‌های مختلفی را به کمپانی‌های تولیدکننده‌ی پی‌سی ارائه می‌دهد. اما تفاوت ابتکار عمل جدید این شرکت این است که حالا تصمیم گرفته تا به‌جای ارائه‌ی فناوری‌های مرتبط با صوت به یک برنامه‌ یا محصولی که از قبل تولید شده، خود در زمینه‌ی طراحی بلندگوهای مخصوص لپ‌تاپ‌ها فعالیت داشته باشد.

مدیر ارشد محصولات دالبی، جرمیها داگلاس اعلام کرده که این عمیق‌ترین سطح همکاری است که این کمپانی تا‌کنون در زمینه‌ی تولید یک دستگاه انجام داده است. وی همچنین گفته که فعالیت شرکت متبوعش به طراحی لپ‌تاپ‌ها مرتبط است. داگلاس در ادامه اشاره کرده است که با باریک‌تر و سبک‌تر شدن طراحی لپ‌تاپ‌های جدید، مسلما فضای کمتری برای استفاده از سیستم‌های صوتی در دسترس قرار دارد.

وی همچنین گفته که دالبی تا‌کنون چندین مدل لپ‌تاپ مختلف را به عنوان بخشی از فرآیند تحقیقاتی خود برای طراحی بلندگو، کالبدشکافی کرده است. تیم تحقیقاتی این شرکت به این موضوع پی برده که بسیاری از لپ‌تاپ‌ها به بلندگوهای استریو نامتعادل مجهز شده‌اند و در برخی از موارد امکان دارد بلندگوی سمت چپ و راست تعبیه شده در لپ‌تاپ‌ها، توسط دو کمپانی متفاوت تولید شده‌اند. همچنین در برخی از مدل‌ها، یکی از اسپیکرها صدای بیشتری نسبت به اسپیکر دیگر دارد.

Dolby

این شرکت روز گذشته در مقر اصلی خود در سانفرانسیسکو، دو پیش‌نمایش از فناوری صوتی خود را در هواوی میت‌بوک ایکس به نمایش درآورده است. یکی از این دمو‌ها، از هدفون‌های AKG و دیگری بدون هیچ هدفونی در دسترس بازدیدکنندگان قرار گرفته است. صدای تولید شده در این لپ‌تاپ، واقعا با کیفیت بوده و مسلما نسبت به هر رایانه‌ی مشابه دیگری، صدای با کیفیت بالاتر از میت‌بوک ایکس تولید می‌شود.

البته باید به این مورد اشاره کنیم که ویدیو‌ها و موسیقی‌های استفاده شده در این دموها، توسط کمپانی دالبی تنظیم شده‌اند. هنگامی که از محتوای دیگر استفاده کنیم، یک میکسر مخصوص روی آن محتوا اعمال خواهد شد تا صدای خروجی از بلندگوها نسبت به حالت عادی کمی بهبود یابد. البته مسلما در حالتی که از محتوای تولید شده توسط دالبی استفاده شده، کیفیت پخش صدا از اسپیکرها بسیار بالاتر بوده است.

دالبی علاوه بر لپ‌تاپ هواوی میت‌بوک ایکس، بلندگوهای لپ‌تاپ گمینگ هواوی میت‌بوک دی را نیز طراحی کرده است. هنگامی که از دالبی سوال شده که برای طراحی سیستم‌های بلندگو با چه کمپانی‌های دیگری همکاری کرده، این شرکت از بیان هرگونه پاسخ به سوال مطرح شده، خودداری کرد. در نهایت با توجه به مراسم نمایش دمو دالبی، به نظر می‌رسد در آینده محصولات بیشتری با اسپیکرهای طراحی شده توسط این شرکت به بازار معرفی خواهند شد.

نظر شما در این مورد چیست؟

منبع: زومیت