خودروی پرنده عمودپرواز شرکت دلورین معرفی شد

شرکت خودروسازی دلورین (DeLorean Motor Company)، در سال ۱۹۷۵ با تلاش جان دلورین تاسیس شد. محصول مشهور این شرکت DMC-12 نام دارد که برای ساخت ورقه‌های بدنه‌ آن، از فولاد ضدزنگ استفاده شده است و درهای آن روبه‌بالا باز می‌شوند. از این خودرو در فیلم‌ بازگشت به آینده (Back to the Future) به عنوان ماشین زمان استفاده شده است.

دلورین ارواسپیس، در سال ۲۰۱۲ توسط پاول دلورین (عموزاده یا عمه‌زاده جان دلورین) راه‌اندازی شد. محصول اخیر این شرکت DR-7 نام دارد. این پرنده عمودپرواز دو سرنشین، در کنار نیروی محرکه تولیدی توسط پروانه‌های خود به سامانه هدایت خودران مجهز است و راننده‌ای با آموزش سطحی می‌تواند آن را هدایت کند. با بال‌های کوتاه و انعطاف‌پذیر و کانارد‌ها (بال‌های کوچک نصب شده روی بال اصلی)، خودروی DR-7، جمع و جور و سبک طراحی شده است و به ظاهر ساده به نظر می‌رسد. این خودروی پرنده کاربردی، ۶ متر طول دارد و فاصله‌ بال‌های آن به ۵.۶ متر می‌رسد که در حالت بسته به DR-7، عرضی برابر با ۲.۳ متر می‌دهند و قابلیت جای‌گیری در گاراژ یا فضای پارکینگ را فراهم می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های DR-7 می‌توان به بدنه کامپوزیت مونوکوک (ساختار شاسی یکپارچه با بدنه) به همراه صندلی‌های پشت‌سرهم و بال کانارد مقاوم در برابر واماندگی اشاره کرد.

خودروی پرنده دلورین DR-7

وجه تمایز این خودروی پرنده با سایر محصولات مشابه، یک جفت خط مرکزی و پروانه‌های برقی با قابلیت هدایت جهش برداری ۳۶۰ درجه است که به اعتقاد کارشناسان دلورین نسبت به نمونه‌های مشابه چندموتوره، ساده‌تر هستند و هزینه کمتری دارند؛ همچنین ثبات، ماندگاری و کارایی بهتری هم ارائه می‌دهند. سامانه هدایت خودران این خودرو، به گزینه دستی یا انسانی مجهز است تا تجربه و حس خلبانی تمام‌عیار را منتقل کند. پروانه‌هایی که در قلب سامانه نیرورسانی هدایت برداری دوقلوی خودرو تعبیه شده‌اند، هم برای نیرورسانی و هم کنترل استفاده می‌شوند؛ در حالت افقی، پروانه‌های مذکور، امکان صعود و معلق شدن خودرو را در هوا به وجود می‌آورند، به DR-7 قدرت عملکرد در باند‌های کوتاه را می‌دهند. در حالت عمودی، نیروی پرواز به سمت جلو را فراهم می‌کنند و کج‌شدن پروانه‌ها به صورت هماهنگ، آن‌ها را به جایگزینی مناسب برای ایلرون‌های (قسمت متحرک بال هواپیما) مرسوم و سکان که در کاهش درگ مؤثرند، تبدیل می‌کند.

خودروی پرنده دلورین DR-7

کارشناسان دلورین می‌گویند که پیشرانه برقی شارژی خودروی DR-7، بیشینه سرعت ۳۸۴ کیلومتربرساعت را فراهم می‌کند و در گشت‌زنی با سرعت ۲۴۱ کیلومتربرساعت،‌ برد مسافتی ۱۹۳ کیلومتر ارائه می‌دهد. از دیگر فناوری‌های متمایز استفاده شده در این خودرو که در آستانه ثبت اختراع قرار دارند، می‌توان به سامانه ایمنی خرابی‌امن (Failsafe) اشاره کرد. این سامانه در مواقع اضطراری که برق‌رسانی مختل شود، کاربرد دارد و به ادعای شرکت سازنده، این خودرو را برای استفاده شخصی یا به عنوان تاکسی شهری، قابل‌قبول می‌کند. اطلاعاتی در مورد زمان عرضه یا قیمت این پرنده نیمه خودران ارائه نشده است، اما دو مدل مقیاس از آن ساخته شده‌اند و یک نمونه‌ اولیه با سایز کامل هم در دست ساخت قرار دارد.

نظر شما در مورد این خودروی پرنده متفاوت چیست؟

منبع: زومیت