خواسته جهانگیری از وزیر ارتباطات/برخی باید از جهرمی حلالیت بطلبند

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری امروز در مراسم تودیع و معارفه وزرای ارتباطات دولت یازدهم و دوازدهم، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دولت در بخش های مختلف اقتصادی، اجرایی، سیاسی و فرهنگی گفت: باید شرایط دولت یازدهم در ابتدا و انتها را با دید منصفانه بنگریم.

وی با بیان اینکه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسیر برای توسعه بازشده و این مسیر باید با قوت بیشتری ادامه یابد، اضافه کرد: فناوری اطلاعات یکی از بخش های پیشران توسعه است و نقش موتور محرک برای سایر بخش های کشور را دارد. به همین دلیل، توسعه این بخش می تواند توسعه شتابان کشور را به همراه داشته باشد.


وی با اشاره به اولویتهای اصلی کشور مطابق با تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه مسائل اقتصادی گفت: مساله اقتصاد مقاومتی یکی از اولویتهای اصلی است و فناوری اطلاعات و ارتباطات در ۵ رویکرد این سیاست، رکن اولیه را دارد.


معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم استفاده از بخش های مرتبط با نرم افزار و سخت افزار در مساله اقتصاد مقاومتی، گفت: باید صادرات نرم افزار و سخت افزار در این بخش به نقاط قوت اقتصاد کشور تبدیل شود. در همین حال موضوع اقتصاد متکی بر دانش و استفاده از استارتاپها نیز دیگر ارکان این بخش است.


جهانگیری موضوع عدالت محوری و مردمی بودن را از دیگر محورهای اصلی توسعه در جهت گیریهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: اگرچه این حوزه ممکن است با آسیب و تهدید هم همراه باشد اما هر ابزاری می تواند به ابزاری برای خدمت تبدیل شود و برعکس. به همین دلیل باید از فرصتهای فناوری اطلاعات استفاده مطلوب داشته باشیم.


وی با تاکید بر لزوم استقرار دولت الکترونیک برای ارائه خدمات آنلاین به مردم و ایجاد شفاف سازی در نظام اداری و اقتصادی کشور، گفت: فساد باید از نظام اداری اقتصاد کشور برداشته شود. اطلاعات بسیاری در مورد فساد اداری در اختیار ما است و لازم باشد آن را اعلام می کنیم اما هم اکنون بیشتر به دنبال مبارزه با این مساله هستیم.


وی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم خواست تا با ایجاد «داشبورد اندازه گیری وضعیت دولت الکترونیک»، امکان رصد لحظه ای پیشرفت دولت الکترونیک را برای وی و رئیس جمهور فراهم کند و درصورتی که این پروژه با سرعت مناسب پیش نرفت، مشخص شود که کدام دستگاهها در این زمینه کوتاهی کردند.


جهانگیری مطالبه بعدی دولت از وزارت ارتباطات را تکمیل شبکه ملی اطلاعات برشمرد و خاطرنشان کرد: باید کمبود و نواقص این پروژه مورد توجه قرار گیرد.


وی با اشاره به انتخاب آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، گفت: در دولت پیرمردها ایشان جوان هستند اما ما هم که در ابتدا وزیر شدیم همین سن و سال را داشتیم اما از آنجایی که مهندس جهرمی نخستین وزیر متولد بعد از انقلاب هستند، یک بدعت در دولت محسوب می شود.


معاون اول رئیس جمهور با دفاع از هوش و ابتکار عمل آذری جهرمی برای تصدی پست وزارت ارتباطات گفت: اطمینان دارم کسانی که در زمان معرفی و انتخاب ایشان برای وزارت ارتباطات، دغدغه داشته و به هر دلیل مطالب ناحق در مورد مهندس جهرمی گفته اند روزی مجبور خواهند شد از وی حلالیت بطلبند. مطمئن هستم که وی با عمل، به تمامی این دغدغه ها پاسخ خواهد داد.

منبع: خبرگزاری مهر