خرید از سوپرمارکت با یک انگشت

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، سوپرمارکت‌های انگلیس برای اولین بار پرداخت هزینه مایحتاج را از طریق اثر انگشت ارائه می‌کنند.

بر اساس گزارش تلگراف، در واقع شهروندان انگلیسی برای خرید مواد غذایی از رگ‌های موجود در نوک انگشتان خود استفاده خواهند کرد.

در این رابطه مشتریان فروشگاه Costcutter در «دانشگاه برونل» لندن هم‌اکنون می‌توانند با استفاده از الگوی منحصر به فرد در خرید، پرداخت‌‌های خود را مدیریت کنند.

«استالر»(Sthaler) شرکت ارائه‌دهنده این فناوری گفته است که در “گفتگوهای جدی” با سایر سوپر مارکت‌های بزرگ انگلیس برای دریافت اسکنر انگشتان دست که با استفاده از تکنولوژی بالا عمل پرداخت را ممکن می‌کند را آغاز کرده است.

در این روش از اشعه مادون قرمز برای ردیابی انگشتان افراد استفاده می‌شود و سپس این نقشه بیومتریک منحصر به فرد، به کارت‌های بانکی فرد پیوند داده می‌شود.

در ادامه اطلاعات بانکی مشتریان در بانک اطلاعات ارائه کننده سیستم پرداخت Worldpay ذخیره می‌شوند.

پس از آن خریداران می‌توانند به سوپرمارکت بروند، در حالیکه وجه نقدی در دستان آنها دیده نمی‌شود و پرداخت هزینه خریدشان فقط ۳ ثانیه طول خواهد کشید.

انگشت اسکن یک تکنولوژی ثابت در پرداخت‌های بیومتریک ژاپن است.

همانطور که مطالعات قبلی تشخیص اثر انگشت و تجربه استفاده از آن که به طور گسترده‌ای در گوشی‌های تلفن همراه استفاده می‌شود، به علت هک شدن آسیب پذیر نشان داده است و حتی امکان کپی‌برداری از اثر انگشتان دست بر روی صفحه نمایش تلفن وجود دارد شرکت «استالر» مدعی است که تکنولوژی به کار رفته در این فناوری یکی از امن ترین روش‌های شناسایی بیومتریک موجود است که نمی‌توان آنرا دزدید یا کپی کرد.

در حال حاضر برای آزمایش این سیستم از چندین دانش آموز استفاده شده و انتظار می‌رود ۳ تا ۱۳ هزار دانش‌آوز تا ماه نوامبر به این سیستم افزوده شوند.

پرداخت‌های انگشتی در حال حاضر به طور گسترده‌ای در دستگاه‌های ATM لهستان، ترکیه و ژاپن استفاده می‌شود اما برای نخستین‌بار در جهان از این شیوه برای جزئی‌ترین پرداخت‌ها استفاده خواهد شد.

منبع:جام جم آنلاین