حواش حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور اپل

از چند روز پیش اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه برخی از اپلیکیشن‌های فارسی از جمله دیجی‌کالا، دلیون، علی‌بابا و تخفیفان از فروشگاه نرم‌افزاری اپل حذف شده است؛ در پی انتشار این اخبار و اعتراضاتی که به این اقدام شد، اپل طی بیانیه‌ای وجود تحریم‌ها را دلیل حذف این اپلیکیشن‌ها اعلام کرد. این در حالی است که سال‌ها از تحریم آمریکا علیه ایران می‌گذرد و موضوع تازه‌ای نیست که به یک‌باره اپل اقدام به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی کرده است. از سوی دیگر اپل موضوع تراکنش‌های مالی این اپ‌ها را مطرح کرده، در حالی‌که اپلیکیشن‌های دیگری در اپ‌استور وجود دارند که قابلیت تراکنش مالی دارند اما هنوز روی این فروشگاه قرار دارند و حذف نشده‌اند.

به دنبال این اقدام اپل، تعدادی از فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران طی یک نامه درخواست رسمی از «تیم‌کوک» مدیرعامل اپل خواسته‌اند که روند حذف اپلیکشن‌های ایرانی را از اپ‌استور متوقف کند. در همین راستا کمپین توقف حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور با هشتگ #StopRemovingIranianApps در شبکه‌های اجتماعی راه افتاده است.

بیانیه شرکت اپل در پاسخ به برخی از استارتاپ‌ها و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی نشان می‌دهد که این روند، فعلا قرار نیست متوقف شود و احتمالا با شدت و سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت. به طوری که در این بیانیه آمده است: «در راستای قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اَپ استور اَپل نمی‌تواند برنامه‌های ایران مربوط به گوشی‌های آیفون را در خود جای دهد یا اقدام به توزیع آنها کند. همچنین این شرکت نمی‌تواند با برنامه‌نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد.»

حذف برنامه‌های کاربردی ایرانی از اپ استور، واکنش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز در پی داشته و وی در فضای مجازی اعلام کرده که موضوع را پیگیری خواهد کرد.

براساس آماری که از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان شده است، محصولات اپل توسط ۶ میلیون نفر در ایران مورد استفاده قرار می گیرند و بیش از ۱۱ درصد از گوشی‌های هوشمند مورد استفاده در ایران متعلق به این کمپانی است. این موضوع ایران را به یکی از بزرگترین بازارهای اپل در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است.

همچنین محمدجواد آذری جهرمی به کمپین توقف حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور با هشتگ #StopRemovingIranianApps پیوسته است. وی با پیوستن به این کمپین در توئیتی بیان داشت: «‌فناوری اطلاعات باید برای بهبود زندگی انسان‌ها و راحت‌تر شدن آن به‌کار گرفته شود و نباید ابزاری برای تبعیض بین کشورها باشد.»

در همین راستا متن انگلیسی و فارسی نامه درخواست رسمی فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران از «تیم‌کوک» مدیرعامل اپل برای توقف روند حذف اپلیکشن‌های ایرانی از اپ‌استور، برای «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه نیز رونوشت شده است، این نامه از آدرس (https://goo.gl/۸cgiVJ) قابل دسترس است و کاربران می‌توانند آن را امضا کنند.

همچنین نتایج یک نظرسنجی که توسط یک سایت تخصصی فناوری اطلاعات در شبکه اجتماعی توئیتر مطرح شده است، نشان می‌دهد که کاربران ایرانی درصورت ادامه روند تحریم اپل، با مقابله به مثل با این اقدام، موافق‌تر هستند.

در این نظرسنجی این سوال مطرح شده است که «‌اگر اپل تمام اپلیکیشن‌های ایرانی را حذف کند آیا حاضر به تعویض گوشی خود یا نخریدن محصولات اپل هستید؟».

۴۷ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که با تحریم اپل موافق هستند و ۲۷ درصد کاربران نیز گفته‌اند که با این وضعیت کنار آمده و همچنان از محصولات اپل استفاده خواهند کرد. در این نظرسنجی ۲۶ درصد کاربران پاسخ قطعی به این سوال ندادند.

منبع: زومیت