حل مشکل ارتباطی تمام روستاها

به گزارش ایسنا، برات قنبری چهارم شهریورماه در مراسم افتتاحیه پروژه‌های مخابراتی در کاشمر با بیان اینکه افتخار ما در دولت دوازدهم این است که خدمتگزار مردم باشیم و بتوانیم خدمتی برای حل مشکلات و رفاه آنها انجام دهیم، اظهار کرد: در دنیای امروز کسی نیست که بدون داشتن ارتباط بتواند زندگی کند.

وی با اشاره به اینکه داشتن گوشی همراه و تلفن جزو ضروریات زندگی شده است، تصور زندگی بدون داشتن تلفن همراه  را امکان پذیر ندانست و افزود: اکنون نیاز مردم به تلفن همراه به چند دقیقه رسیده و توجیهی ندارد برای انجام کابل برگردان تا چند ساعت خطوط تلفن قطع شود.


رئیس هیات مدیر شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه شاید مجموعه ارتباطات در گذشته به عنوان یک ابزار مشکل ساز برای امنیت تلقی می‌شد اما امروزه ارتباطات برای ما امنیت آور شده است، بیان کرد: آنچه که زمانی به دلیل امنیتی نمی‌خواستیم گسترش یابد اما امروز برای ایجاد امنیت گسترش یافته است.


وی با اعلام اینکه تاکنون فکر می‌کردیم تنها برقراری ارتباط وظیفه ما هست و اگر به یک روستا ارتباط ببریم کافی است، گفت: اکنون وضعیت به گونه‌ای شده که اگر نتوانیم متناسب با نیاز منطقه و کسب و کار نیازهای ارتباطی را حل کنیم کم کاری کرده‌ایم.


قنبری با اشاره به اینکه کسی نباید از ما سرویسی را بخواهد و ما نتوانیم ارائه بدهیم، افزود: به رغم اینکه زمانی از ما انتظار سرعت اینترنت 128، 256 و یا 512 را داشتند ولی اکنون درخواستشان سرعت بدون محدودیت است.


وی با بیان اینکه نه تنها دیگر انتظارات مردم از ما فقط برقراری مکالمه و دیتا نیست بلکه همه نیازها در داخل این شبکه باید برآورده شود، اظهار کرد: اکنون سرعت دسترسی در تلفن‌های ثابت و موبایل باید هر روز گسترش یابد.


معاون ارتباطات و برنامه ریزی وزیر ارتباطات با اعلام اینکه فناوری‌ها به نحوی شده که هر سال این سرعت‌ها دو برابر افزایش پیدا می‌کند، عنوان کرد: وقتی از فیبر نوری استفاده می‌شود به ظرفیت‌های بسیاری دسترسی پیدا می‌کنیم.


وی ادامه داد: به رغم اینکه اکنون زیر ساخت فعلی شبکه‌های ما بر اساس شبکه‌های قدیمی است اما اگر پروژه‌ای که در استان خراسان در حال اجرایی شدن است به نتیجه برسد محدودیت سرعت اینترنت برداشته می‌شود.


قنبری با اشاره به اینکه در دهه فجر خبر خوبی برای مردم منطقه خواهیم داشت، افزود: با اجرایی شدن این پروژه سرعت اینترنت در استان خراسان بسیار افزایش خواهد یافت.


وی در ادامه با بیان اینکه هرچقدر بتوانیم قیمت تمام شده سرویس و خدمات را کم کنیم عملاً صرفه جویی ملی کرده‌ایم، اظهار کرد: اکنون هر قبضی که برای تلفن صادر می‌شود، بیش از 300 تومان هزینه دارد.


او با اعلام اینکه ما ناگزیریم برای کاهش هزینه‌ها به فناوری‌های جدید روی بیاوریم، گفت: اگر در صادرات نمی‌توانیم رقابت کنیم چون قیمت تمام شده موجب گردیده 20 تا 30 افزایش یابد.


وی با اشاره به اینکه اکنون داریم به نسل پنج که سرعت بالای 50 مگ می‌شود فکر می‌کنیم، افزود: برای رسیدن به این سرعت باید برروی زیر ساخت‌ها کار شود.


قنبری یکی از اساسی‌ترین تکنولوژی‌ها در زیر ساخت‌ها را فیبر نوری دانست و اظهار کرد: در کاشمر شاهد توفیقات خوبی در زمینه مخابرات و تهیه زیر ساخت‌های لازم هستیم.


وی با بیان اینکه در شهرهای بزرگ معضل عمده برای توسعه فناوریهای جدید عدم همراهی با شهرداری است، افزود: شهرداری‌ها به دلیل اینکه به زیبایی شهر اهمیت می‌دهند به همین خاطر هر بی تی اسی که نصب می‌کنیم نباید مبلمان شهری را برهم بزند و نباید تخریب داشته باشیم.


رئیس هیات مدیر شرکت مخابرات ایران با اشاره به اینکه تا زیرساخت‌های توسعه آماده نشود، نمی‌توانیم به خدمات جدید فکر کنیم، بیان کرد: اگر ضریب شبکه کاشمر 5.6 هست ضریب استفاده از نظر شاخص‌های بین المللی 2.5 بوده که عدد بسیار پائین است.


وی با اعلام اینکه وضعیت استان هم در این خصوص خیلی خوبی نیست، گفت: استان خراسان هنوز از باب شاخص‌ها رتبه 17 را در میان تمامی استانهای کشور دارد.


قنبری با بیان اینکه وضعیت کاشمر در خصوص شاخص‌ها به نسبت سایر شهرستانها بهتر است، اظهار کرد: تا زمانی که یک روستا و آبادی ما بدون ارتباط باشد وظیفه داریم برای رفع مشکل تلاش کنیم.


وی داشتن ارتباط خوب در روستاها را بسیار ارزشمند دانست و بیان کرد: این موجب می‌شود از خالی شدن روستا جلوگیری شود.


رئیس هیات مدیر شرکت مخابرات ایران با اعلام اینکه در استان‌ها و شهرستانها برای رسیدن به این اهداف الگوی توسعه باید مشخص شود، افزود: باید موانع توسعه در شهرستانها مشخص و شناسایی شود.


وی با بیان اینکه هر مشکلی در حوزه‌های پست بانک، مخابرات و پست باشد چون مربوط به ما می‌شود باید برطرف شود، گفت: تردیددی نیست که هر مشکل و کاستی باشد این بخش‌ها باشد باید شرکت مخابرات جوابگو باشد.


قنبری با اشاره به اینکه مخابرات ایران باید به بهترین نحو خدمت رسانی کند، اظهار کرد: 50 درصد ای دی اس ال مربوط به بخش خصوصی است.


وی بیان کرد:  چون شرکت‌های خصوصی هم به شهرها رونق آورده و اشتغال ایجاد می‌کنند می‌توانیم از این طریق فارغ التحصیلان تخصصی را در داخل بخش نگه داریم.


معاون ارتباطات و برنامه ریزی وزیر ارتباطات با بیان اینکه نگاه ما در برنامه ششم توسعه به کسب و کارهای جدید است، افزود: انتظار ما این است که مسئولان شهر بتوانند کسب و کارهای جدید را برای فارغ التحصیلان راه بیندازند.


وی با اشاره به اینکه با استفاده از امکانات بالقوه‌ای که در کاشمر داریم باید بتوانیم کسب و کارهای جدیدی را ایجاد کنیم، عنوان کرد: در مشهد مرکز توانمند سازی توسط دانشگاه مشهد ایجاد کردیم که در برنامه ششم این مراکز باید در سایر شهرهای بزرگ ایجاد شود.


قنبری با اعلام اینکه امکانات باید به این شهرها برده شود، گفت: با توجه به پتانسیل‌هایی که در کاشمر داریم باید مرکز سرمایه گذاری عظیمی را در این شهر داشته باشیم.


وی با بیان اینکه شهر کاشمر باید در برنامه‌های خود بازنگری داشته باشد و ما هم آمادگی داریم در این خصوص همکاری کنیم، افزود: امروزه جایی نمی‌تواند اعلام کند که ما در بن بست هستیم.


معاون ارتباطات و برنامه ریزی وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه با دنیای مجازی همه این بن بست ها و مرزها را برداشته‌ایم، بیان کرد: با استفاده از فضای مجازی می‌توان جاذبه‌ها و زمینه‌هایی را برای گسترش شهر ایجاد کرد.


وی در ادامه با اعلام اینکه وزیر جدید ارتباطات قول داده است که بعد از 18 ماه در هیچ نقطه روستایی مشکل ارتباطی نداشته باشیم، گفت: بدون شک با توجه به زیر ساخت‌هایی که کاشمر دارد زودتر مشکل ارتباطی روستاها حل خواهد شد.


معاون ارتباطات و برنامه ریزی وزیر ارتباطات با بیان اینکه به زودی پروژه بزرگی در پست تحت عنوان پروژه جی نف از طریق اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شود، افزود: بسیاری از مشکلات با اجرای این پروژه رفع و تمام دهیاری‌ها و دفاتر پستی نظم می‌گیرند و دولت نیز در این خصوص سرمایه گذاری خوبی خواهد داشت.


 قنبری گفت: ما به دنبال این هستم که در هر روستا نقطه تماس خوبی از نظر ارتباطی داشته باشیم تا کاغذ را حذف کنیم.


در این مراسم از 39 پروژه توسعه سوئیچ تلفن ثابت، توسعه و تأسیس ADSL ، توسعه فیبر، BTS SOWAP، بی تی اس، بی تی اس G3 و  بی تی اس 4G با هزینه‌ای بیش از 33 میلیارد و 861 میلیون ریال افتتاح شد.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

Leave a Reply

6 + 5 =