جزييات روش جدید عرضه‌ اینترنت ثابت تشریح شد

کمسیون تنظیم مقررات و ارتباطات هفته‌ی گذشته سرانجام طرح پر حاشیه‌ی روش ‌عرضه‌ی جدید اینترنت ثابت را تصویب کرد و پس از آن وزیر ارتباطات کلیتی از این طرح را اعلام کرد. در این مصوب اعلام شده است که فروش حجمی اینترنت برای همیشه در کشور متوقف شود. امروز جزییات جدیدتری از این طرح منتشر شده است. معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در تشریح جزییات این طرح به تمرکز طرح بر تقویت ترافیک داخلی و شبکه‌ی ملی اطلاعات اشاره کرد.

صادق عباسی شاهکوه تاکید کرده است که اسم این طرح عرضه‌ی اینترنت نامحدود نیست. البته اولین فردی که این طرح را به این نام خواند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود ولی پس از انجام بررسی‌های فنی مشخص شد که عرضه‌ی اینترنت به صورت نامحدود از لحاظ فنی میسر نیست.

عباسی شاهکوه درباره‌ی مدل عرضه‌ی این طرح در دنیا توضیحاتی ارائه کرده است. به گفته‌ی وی در دنیا دو مدل برای روش اتصال محور وجود دارد. در روش اول وقتی مصرف کاربر از سقف مجاز عبور کند، سرعت را کم می‌کنند و در مدل دوم با گذشتن از سقف مجاز به کاربر امکان خرید حجم اضافی می‌دهند. در اجرای این طرح در ایران مدل دوم انتخاب شده است.

قیمت‌، حجم‌ و سرعت‌ طرح جدید اینترنت

در روش جدید چند محدوده‌ی برای سرعت تعریف شده است و هر محدوده قیمت خاص خود را دارد.

محدوده‌های سرعت شامل تا ۲ مگابیت بر ثانیه، ۳ تا ۶ مگابیت بر ثانیه و ۶ تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه است که مدل آخری تا ۲۰ مگابیت بر ثانیه قابل ارتقا است. این سه مدل به ترتیب ۲۰ هزار تومان، ۳۵ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان قیمت دارند و برای هر سه مدل ۱۰ گیگ ترافیک بین‌المللی و ۲۰ گیگ ترافیک داخلی در نظر گرفته شده است.

برای کاربران کم مصرف نیز مدل خاص آنها طراحی شده است، آنها سرعت کمتر با قیمت پایین‌تر خواهند داشت. سرعت در مدل کم مصرف یک مگابیت بر ثانیه است. این بسته که قیمت آن ۱۰ هزار تومان است، دارای ۳ گیگ ترافیک خارجی و ۶ گیگ ترافیک داخلی است.

عباسی شاهکوه تاکید کرد که در روش جدید قیمت اینترنت برای کابران کمتر تمام می‌شود.

در تمام سرویس‌ها امکان ارائه‌ی حجم داخلی از ۲ تا ۱۰ برابر حجم خارجی وجود دارد. برای مثال سرویس ۲ مگ ۱۰ گیگ حجم بین‌المللی و ۲۰ گیگ اینترنت داخلی دارد که میزان ترافیک داخلی آن تا ۲۰۰ گیگ قابل ارتقا است. به گفته‌ی عباسی شاهکوه، مشترک با این حجم می‌تواند روزانه ۱۰ ساعت دانلود داشته باشد، وی اعلام کرده است که اگرچه در عمل مصداق نامحدود مطلق وجود ندارد ولی در عمل سرویس نامحدود ارائه می‌شود.

در طرح جدید هر گیگ ترافیک بین‌المللی مازاد بر سقف تعیین شده، ۳ هزار تومان و هر گیگ ترافیک داخلی هزار و پانصد تومان خواهد بود.

در این طرح امکان تبدیل ترافیک بین‌المللی به داخلی وجود دارد. هر کاربر می‌تواند در صورت تمایل هر گیگ ترافیک خارجی را به ۲ گیگ ترافیک داخلی تبدیل کند.

همچنین برای اولین بار مدل تعرفه‌گذاری سرعت‌های ۲۰ مگابیت‌برثانیه تا ۵۰ مگابیت‌برثانیه نیز طراحی شده است. این سرویس بر بستر فیبر نوری ارائه خواهد شد. قیمت‌های اینترنت برای تمام سرعت‌های مبتنی بر سیم‌مسی یا فیبر نوری یک‌جا تعرفه گذاری شده‌اند و تعرفه‌ها مستقل از فناوری‌ خواهند بود.

منبع: زومیت