تست شتاب از سه محصول اسپرت آئودی

تا همین چند سال پیش، تنها محصول مشهور آئودی برای علاقه‌مندان خودروهای اسپرت، مدل R8 بود، اما امروزه می‌توان در هر کلاس بدنه، یک مدل هیجان‌انگیز از سبد آئودی انتخاب کرد.

Audi r8 v10

آئودی R8 در سال ۲۰۰۶ معرفی شد و با نسخه‌ی V۱۰ که در سال ۲۰۰۹ به تولید رسید، شهرت بیشتری پیدا کرد. قدرتمند‌ترین مدل فعلی از این خودرو R8V۱۰ Plus است که ۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۵۶۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. پپیشرانه‌ی ۱۰ سیلندر R8، حدود ۵.۲ لیتر حجم دارد و می‌تواند این مدل را ظرف ۳.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. در بعضی تست‌ها، R8V۱۰ Plus آمار ۲.۹ ثانیه برای سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ۶.۵ ثانیه برای سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و ۱۱ ثانیه برای سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، را ثبت کرده است. نهایت سرعت این محصول ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود که با قیمتی نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار فروخته می‌شود.

Audi rs6

آئودی RS6، با بدنه‌ی سدان هم تولید می‌شود اما به عنوان یکی از داغ‌ترین هاچبک‌های دنیا به شهرت رسیده است. پیشرانه‌ی ۸ سیلندر ۴ لیتری این خودرو، به لطف استفاده از توربوی دوگانه، قدرت ۶۰۰ اسب بخار و گشتاور ۵۶۰ نیوتن‌متر را فراهم می‌کند. RS6 می‌تواند ظرف ۳.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. نهایت سرعت این محصول ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت است و با قیمت ۱۱۰ هزار دلار، در بازار جهانی عرضه می‌شود.

Audi s8

مدل S8 در کلاس سدان‌های لوکس قرار می‌گیرد، اما توانایی‌های اسپرت بسیار خوبی در اختیار راننده می‌گذرد. پیشرانه‌ی این خودرو، کاملا مشابه آئودی RS6، ۴ لیتری توئین‌توربو به قدرت ۶۰۰ اسب بخار با گشتاور ۵۶۰ نیوتن‌متر است. بدنه‌ی S8، مسلما به دلیل وزن بالاتر در مقایسه با RS6، توانایی‌های اسپرت کم‌تری خواهد داشت، اما با ثبت زمان ۳.۸ ثانیه در آزمون سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ۷.۸ ثانیه برای سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و ۱۳.۷ ثانیه برای سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، کاملا راضی کننده است. نهایت سرعت این خودرو به ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است، اما در بعضی نسخه‌ها می‌تواند به ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت نیز دست پیدا کند. قیمت S8، نزدیک به ۱۲۵ هزار دلار است.

با توجه به نوع پیشرانه، وزن خالص و چندین عامل دیگر، اول شدن R8 V10 Plus در  این آزمون بدیهی است، اما تفاوت این خودروها، با توجه به اینکه در سه کلاس بدنه‌ی مختلف هستند، در فیم کوتاهی که در ادامه‌ی مطلب قابل مشاهده است، جال توجه خواهد بود.

دانلود با کیفیت ۳۶۰p   ۷۲۰p   ۱۰۸۰p

منبع: زومیت