تخلف گمرکی سامسونگ در ایران؛ جریمه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی برای سامسونگ


به گزارش جام جم آنلاین،بر اساس گزارش‌های کارشناسی گمرک جمهوری اسلامی ایران، ۵ شرکت اصلی و وابسته برند لوازم خانگی سامسونگ کره با پرداخت تعرفه پایین‌تر از اصل آن، قوانین گمرکی و واردات کالا را دور زده‌اند. در بررسی‌های صورت گرفته از حدود ۵۰۰ اظهارنامه شرکت‌های وابسته، اجزای مختلف یک کالا شامل درب، کابین، بدنه، کمپرسور، کندانسور، اجزا و قطعات پلاستیکی و غیرپلاستیکی به صورت جداگانه وارد شده که این اجزا مشمول پرداخت تعرفه کامل می‌شوند. مبلغ تفاوت این کالاها با رعایت ماخذ تعرفه گروه کالایی دهم برای یخچال و فریزر حدود ۳۳۶ میلیارد و ۲۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده است.

بر اساس ماده ۱۴۳ قانون امور گمرکی، شرکت سامسونگ باید از ۳۰ درصد تا ۷ برابر مابه‌التفاوت ثبت شده یعنی ۱۰ تا ۲ هزار و ۳۵۳ میلیارد تومان جریمه بپردازد که میانگین اصل و جریمه این تخلف گمرکی سامسونگ حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. طبق گزارش منتشر شده از سوی گمرک، بخشی از این اظهارنامه‌ها به سال‌های ۹۳ تا ۹۵ بوده که از گمرک‌های شهید رجایی، چابهار و فرودگاه امام خمینی وارد کشورمان شده است.

شرکت‌های وابسته سامسونگ در این شگرد متقلبانه، یخچال و فریزر کامل را به صورت قطعات منفصله از گمرکات متعدد وارد کشورمان کرده‌اند؛ در حالی که این شرکت کره‌‌ای باید حقوق ورودی کامل کالا را پرداخت می‌کرد و با این کار، حقوق بیت‌المال در اخذ عوارض را ضایع کرده است. علاوه بر آن، حقوق ورودی اجزا و قطعات منفصله یخچال از ۳۲ تا ۴۵ درصد بوده که با توجه به اولویت گروه کالایی دهم باید تعرفه ۷۶ درصد پرداخت می‌شد.

بر اساس قاعده ۲ الف مقررات واردات و صادرات، در صورتی که مجموع اقلام منفصله یک کالای کامل را تشکیل دهد، مشمول تعرفه کامل شده و شرکت واردکننده باید علاوه بر پرداخت مابه‌التفاوت، جریمه آن را نیز بپردازد. چندی پیش نیز شرکت ال جی با همین شیوه، ۳ هزار میلیارد تومان کالا با اصل و جریمه وارد کشورمان کرده بود که پرونده این شرکت لوازم خانگی کره‌ای نیز در مراجع قانونی در حال رسیدگی است.

سامانه جامع گمرکی از سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شد و تاکنون علاوه بر افزایش درآمدهای بیت‌المال، موجب شفاف شدن عملکرد تجارت بین‌المللی و حساب‌رسی پس از ترخیص شده و با تکمیل هرچه بیشتر این سامانه، شاهد کاهش تخلفات گمرکی خواهیم بود.منبع : کلیک جام جم