تحریم وب‌سایت‌های ایرانی توسط سرویس‌ MaxCDN

مقالات مرتبط:

پس از تحریم برخی از وب‌سایت‌های داخلی توسط سرویس‌های گوگل مانند گوگل آنالیتیکز، اکنون نوبت به MaxCDN رسیده است تا به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، دیگر میزبان محتوای وب‌سایت‌ها داخلی با دامنه‌ی ir. نباشد. پیش از این نیز گوگل و اپل اقدام به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه خود کرده‌اند.

شبکه‌ی تحویل محتوا یا CDN، به هر گونه شبکه‌ای که برای تحویل محتوای دیجیتالی بهینه‌سازی شده باشد، می‌گویند. شبکه‌های تحویل محتوا دارای سرورهایی هستند که در نقاط مختلف جهان مستقر می‌شوند. بدین ترتیب با توجه به مکان جغرافیایی کاربران، محتوای وب‌سایت‌ها از CDNهای مربوط به همان مناطق در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. این سرویس در افزایش سرعت تحویل محتوا و پهنای باند در وب سایت‌های با ترافیک بالا بسیار تأثیرگذار است.

MaxCDN یکی از سرویس‌های مطرح ارایه‌ی CDN به وب‌سایت و کسب‌وکارهای بزرگ است که در حال حاضر میزبان محتوای بیش از ۶ میلیون وب‌سایت در سرتاسر جهان است. این سرویس به تازگی به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، ارایه‌ی خدمات به وب‌سایت‌هایی با دامنه‌ی ir. را ممنوع اعلام کرده و از تمام وب‌سایت‌هایی با این دامنه درخواست کرده تا محتوای خود را از سرور‌های آن حذف کنند.

در ادامه باید منتظر ماند و دید سایر سرویس‌های اینترنتی چه محدودیت‌هایی برای وب‌سایت‌ها و کسب‌و‌کار‌های ایرانی اعمال خواهند کرد.

منبع: زومیت