تاثیرگذارترین افراد حوزه فناوری از نگاه مجله تایم (بخش دوم)

بعضی مواقع مدیران اجرایی، گاهی برنامه‌نویسان یا محققانی که به دنبال دستاورد‌هایی هستند که جهان را تغییر خواهد داد. همیشه قاعده‌سازانی هستند که می‌توانند تاثیرات عمیقی برای آینده داشته باشند. تیم فناوری مجله تایم بیست فردی که هم‌اکنون بازیگران تاثیرگذار عرصه فناوری در دنیا هستند را به ترتیب زیر معرفی کرده است.

۱۰- اندرو جاسی (Andrew Jassy)

جاسي

هنگامی که کاربری سرویس‌هایی مانند نتفلیکس یا اسپاتیفای را بارگذاری می‌کند تا به فیلم و موسیقی مورد علاقه‌اش دست پیدا کند از پشت صحنه و محاسباتی که در این زمینه انجام می‌شود اطلاع ندارد. اما اصلی‌ترین بازیگر که بر پایه وب‌سرویس آمازون (AWS) بنا نهاده شده این جادو را میسر می‌کند. محصولی که ساخته ذهن اندرو جسی است به شرکت‌های کوچک و بزرگ این امکان را می‌دهد تا پردازش‌های مورد نیاز خودشان را اجاره کنند. همین‌عامل باعث می‌شود تا استارت‌آپ‌ها سریع رشد کنند، بدون نصب سخت افزارهای گران‌قیمت کارهای خود را انجام دهند. در ۱۰ سال گذشته جسی AWS را به کسب و کاری ۱۴ میلیارد دلاری تبدیل کرده است.

۹- سوزان وجکیکی (Susan Wojcicki)

سوزان وجکيکي

هنگامی که وجکیکی مدیریت یوتیوب را در سال ۲۰۱۴ بر عهده گرفت نرخ کارکنان زن زیرمجموعه مدیریت‌اش ۲۴ درصد بود که با رشد همراه شد و به ۳۰ درصد رسید. وی در یکی از مقالات خود اشاره کرده است کهاستخدام بیشتر خانم‌ها در تمام رده‌های سازمانی کاری صحیح و با فضیلت است“. به عنوان مدیر بزرگترین وب سایت اشتراک‌گذاری ویدئو در جهان، وجکیکی هم بر صنعت ویدئو و هم بر مدل استخدامی دیگر کمپانی‌ها تاثیر می‌گذارد. او هم‌چنین با استفاده از پلتفرم تحت مدیریت‌اش به معرفی سلبریتی‌های جدید که علیه نژاد‌پرستی و خشونت صحبت و اظهار‌نظر می‌کنند، می‌پردازد.

۸- ساتیا نادلا (satya nadella)

ساتيا نادلا

تا چند سال پیش کسی فکر نمی‌کرد مایکروسافت با واژه “باحال” توصیف شود، اما مدیریت نادلا باعث شد حتی سینه‌چاکان اپل پنهانی هم شده Surface Studio را امتحان کنند. ویندوز ۱۰ یکی از بهترین ویندوزها در چند سال گذشته بوده است. او به این نتیجه رسید آن‌چه که در گذشته خوب کار می‌کرده است قرار نیست در آینده هم جواب بدهد. نادلا اخیرا گفته است استراتژی مایکروسافت دیگر تنها طراحی نرم افزار اپراتور سیستم‌ها نیست سخنانی که شاید یک دهه قبل در ردموند به عنوان کفر و ارتداد شناخته می‌شد.

۷- مری بارا (Mary Barra)

مري بارا

از ماشین‌های الکترونیک تا ماشین‌های خودران ما در میانه یک انقلاب در صنعت حمل و نقل هستیم. هیچ کمپانی تاثیرگذارتر از جنرال موتورز ( و حتی تاثیر پذیرتر) در این تغییرات نخواهد بود. به‌عنوان مدیرعامل یک خودروساز بین المللی مری بارا بدترین کابوس خود را با فراخواندن ۳۰ میلیون وسیله نقلیه و بحران مرگبار مشکل در سویچ‌ها را پشت‌سر گذاشته، اما مهم برای او هدایت برندی است که بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد. گرچه آینده از آن خودران‌ها خواهد بود، اما بارا هم اکنون در صندلی درستی برای هدایت و مدیریت کمپانی خود قرار دارد.

۶-  ایوان اشپیگل (Evan Spiegel)

ايوان اشپيگل

موسس اسنپ چت یکی از غیر انعطاف‌ترین و اسرارآمیزترین نیروهای این کمپانی است. همه چشمها هم‌اکنون روی مدیر عامل ۲۶ ساله این کمپانی است، نه به‌خاطر پیشنهاد ۲۶ میلیارد دلاری که پیش‌رو دارد بلکه همه منتظرند بدانند او سرانجام این شبکه اجتماعی را در مرحله بعد به چه سرانجامی خواهد رساند. در مقابل سرویس‌هایی همچون فیسبوک و توئیتر که کاربران را به اشتراک‌گذاری با افراد دیگر تشویق می‌کنند، اسنپ‌چت به دنبال محرمانگی و رعایت حریم خصوصی است. دشمنان بزرگی همچون فیسبوک معتقدند اسنپ‌چت با تقلیدی مسخره‌آمیز از ویژگی‌های این سرویس‌ها رشد کرده است. سوال مهم این است آیا اشپیگل می‌تواند خلاقیت را به‌سرعت برای کاربرانش ارائه دهد و در مسیر مسابقه باقی بماند؟

۵– ساندر پیجای (sundar pichai)

 ساندر پيجاي

 به‌عنوان مدیر‌عامل محبوب‌ترین سایت و موتور جستجوی دنیا، ساندر پیجای تاثیر به‌سزایی در فناوری دارد. اما رشداخبار جعلی” (Fake news) قدرت و رهبری مجموعه در اختیارش را به چالش کشیده است، اخبار‌ی که به دنبال منحرف ساختن افکار عمومی یا دست‌یابی به سطح گسترده‌ای از خوانندگان از همه‌جا بی‌خبر هستند. طرز مقابله پیجای با حرکت‌های این چنینی که به دنبال گسترش اطلاعات غلط هستند، تاثیرات بسیاری روی کسب و کار گوگل برجا خواهد گذاشت؛ موقعیت وی در سکانداری اندروید و کروم که سطح گسترده‌ای از کاربری را دارند، باعث شده تا رویکرد گوگل در مورد هر یک از آنها، بر استفاده از ابزارهایی هم‌چون گوشی‌ها یا ساعت‌های هوشمند تاثیر بگذارد.

۴- تیم کوک (Tim Cook)

4 تيم کوک

تیم کوک به‌عنوان مدیر‌عامل اپل، یکی از محبوب‌ترین برندهای دنیا، تاثیر بدون قیاسی روی دنیای تکنولوژی دارد. هر کاری که اپل انجام می‌دهد به‌سرعت توسط تعداد زیادی از رقبا تقلید می‌شود. این بدین معناست که هر اقدام او در تصمیمات دیگران در دنیای فناوری تاثیر‌گذار خواهد بود، تصمیماتی که نتایج‌شان گاهی غیر‌قابل بازگشت خواهد بود؛ امروز اپل به آزمایش هر چیزی دست می‌زند؛ از فناوری هوش مصنوعی تا ماشین‌های خودران. تصمیم کوک برای حرکت به‌جلو توسط هر یک از این پروژه‌ها می‌تواند آینده تکنولوژی را شکل دهد.

۳- مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)

 مارک زاکربرگ

مدیرعامل ۳۲ ساله‌ی توانست فیسبوک را از یک پروژه‌ی دانشگاهی به یک شبکه اجتماعی در مقیاس گسترده تبدیل کند، با گستره دو میلیارد کاربر ماهانه در دنیا؛ زاکربرگ زمانی می‌گفت به‌دنبال ارتباط دادن همه دنیا است. اکنون باید اعتراف کرد این هدف عجیب و غریب بیش از آنچه فکر می‌کنیم امکان پذیرتر از ۱۰ سال قبل است که او این ایده را مطرح کرد. او در این راه با چالش‌های بسیاری روبه‌رو بوده است؛ افزایش اخبار جعلی (fake news)، اطلاعات نادرست با اهداف سیاسی که اگر با قدرت غیرمنتظره فیسبوک در انتشار مطالب همراه شود، این موضوع را مطرح می‌کند که زاکربرگ چگونه با این مسایل که حتی با واقعیت‌های دنیا حقیقی نیز در ارتباط است، برخورد خواهد کرد؟

۲- جف بزوس (jeff bezos)

جف بزوس

جف‌بزوس حتی از سال ۱۹۹۹ تا امروز فرد تاثیرگذاری است. فردی که تجارت الکترونیکی را با فروش آنلاین کتاب به اوج رساند. فروش محتوا تنها قلمرو فرمانروایی آمازون نیست بلکه رهبری در هوش مصنوعی با نرم افزار الکسا (Alexa) شرکت‌هایی از نتفلیکس تا اسپاتیفای را مجبور به اتکا به پردازش ابری وب سرویس آمازون می‌کند، از طرفی بزوس قمار بزرگی هم روی خود کرده است از تاسیس شرکت پروازهای فضایی (blue origin) تا خرید واشینگتن پست در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۵۰میلیون دلار. 

۱- ایلان ماسک (Elon musk)

 ايلان ماسک

ماشین‌های الکترونیکی، راکت‌های فضایی و واحدهای مسکونی که از نیروی خورشیدی استفاده می‌کنند؛ هر یک از طرح‌های او می‌تواند یک مرد معمولی را نابود کند، کمپانی تسلا اکنون ۵۰ میلیارد دلار می‌ارزد، در‌حالی که کمپانی SpaceX تکنولوژی راکت‌های فضایی چندبار مصرف را با موفقیت به نمایش می‌گذارد. اما آخرین تلاش او چیست؟ با وجود نگرانی‌هایی از نابودی بشریت، او در تلاش است تا مغز افراد را با کامپیوتر‌های قدرتمند ترکیب کند.

 نظر شما در مورد افراد معرفی شده چیست؟

منبع: زومیت