بهترین افزونه های گوگل کروم برای افزایش تمرکز در کار

کلید ترکیبی Ctrl + T کیبورد در مرورگر کروم یا سایر مرورگرها، تبدیل به عملی ناخودآگاه برای بسیاری از کاربرها شده است.

به محض اینکه ذره‌ای تمرکز خود را در کار از دست می‌دهم، با زدن این دو کلید کیبورد، تب جدید باز می‌شود و اگر روز بدی داشته باشم، این تب جدید به ساعت‌ها وقت تلف کردن منجر می‌شود.

به همین دلیل است که افزونه‌های تب جدید در مرورگرهای اینترنت، می‌تواند به افزایش تمرکز شما کمک کند. با یک تنظیم ساده و دقیق، تب جدید شما می‌تواند یک هشدار دهنده برای متمرکز و کارآمد بودن در انجام کارها به جای وبگردی و دیگر حواس پرتی‌ها شود. در ادامه به معرفی جدیدترین و بهترین افزونه‌های تب موجود در وب استور کروم می‌پردازیم.

نکته: حتی اگر شما نیز مانند من از کروم استفاده نمی‌کنید، باز هم می‌توانید از این افزونه‌ها استفاده کنید. بعضی مرورگرها از جمله معروف‌ترین آن‌ها مثل فایرفاکس و اپرا، می‌توانند افزونه‌های کروم را مستقیما نصب کنند؛ پس شاید مایل باشید که یک امتحانی کنید.

مقالات مرتبط:

۱- Ultidash

چمدانی از یک داشبورد اساسی که به سادگی یکی از بهترین ابزارهای افزایش بهره‌وری است که می‌توانید در وب استور گوگل کروم پیدا کنید. بلافاصله پس از دانلود و نصب آن با رابط کاربری ساده و زیبای آن روبه‌رو می‌شوید. لیست انجام کارهای (to-do list) قابل سفارشی، مدیریت انجام کارها را برایتان ساده و رضایت بخش می‌کند. زمان‌ سنج این افزونه مراقب شما در اتلاف وقت و کاهش بهره‌وری است. اما از همه مهم‌تر مسدود کننده سایت (Web Site Blocker) در این افزونه است که مانع از مراجعه‌های متعدد شما به سایتهای مختلف می‌شود. به وسیله بررسی کننده (Tracker) سایت آن نیز می‌توانید مدت زمانی را که صرف وبگردی و اتلاف وقت هستید را اندازه‌گیری کنید.

افزونه کروم

دستیابی به بهره‌وری بیشتر، از بین بردن حواس پرتی‌ها که کمک زیادی به افزایش بهره‌وری نهایی می‌کند، بخش از نتایج Ultidash‌ است. به همین دلیل می‌توان آن را یکی از بهترین نمونه‌های موجود در زمینه‌ی افزایش بهره‌وری دانست. قابلیت‌های مسدود کننده و بررسی کننده سایت در این افزونه، بیش از هر افزونه دیگری در افزایش بهره‌وری به شما کمک خواهد کرد.

دانلود رایگان افزونه Ultidash

۲- DayBoard

Dayboard یک ابزار لیست انجام کار است که به شما در انجام کارها کمک می‌کند. کار با آن نیز بسیار ساده است؛ کارهای خود را براساس بیشترین میزان اهمیت در آن وارد کرده و به ترتیب اولویت آن‌ها را مرتب کنید و به انجام آن‌ها بپردازید. تنها ایراد این افزونه محدودیت در اضافه کردن تعداد تنها ۵ وظیفه درهر روز است. این افزونه همچنین دارای قابلیت حالت تمرکز (Focus Mode) است که کمک می‌کند تمرکز خود را تنها بر روی انجام یک کار و وظیفه قرار دهید.

افزونه کروم

هر زمان که تب جدیدی باز می‌کنید، این برنامه به شما یادآوری می‌کند که چه کار یا کارهایی اولویت بالایی دارند و لازم است کدامیک از آن‌ها در چه زمانی انجام شود. اما از آنجایی که محدودیت تنها انجام ۵ کار در هر روز را دارید، سردرگم و نگران از انجام آن‌ها نخواهید شد. البته این بسیار هم بد نیست؛ چرا که باعث افزایش انگیزه و اشتیاق شما به انجام کارها با توجه به تعداد کم آن‌ها می‌شود. در ضمن قابلیت همگام‌سازی (sync) میان کامپیوترهای مختلف نیز وجود دارد.

همانند Ultidash، Dayboard تنها افزونه این لیست است که قابلیت مسدود سازی وب سایت را دارد و مانع از حواس پرتی و اتلاف وقت شما در وب‌سایت‌هایی نظیر فیسبوک،ردیت و یا یوتوب می‌شود.

دانلود رایگان افزونه Dayboard

۳- Start

آی گوگل (‌iGoogle) را که به خاطر دارید؟ یک داشبورد همه کاره محبوب که به جمع‌آوری اخبار، ایمیل، وضعیت آب و هوا، یادداشت‌ها، لیست کارها، رویدادها، اخبار سهام و غیره می‌پرداخت. استارت هم سرویسی مشابه همان است اما در صفحه تب جدید.

افزونه کروم

این افزونه از ویجت‌های قابل تغییر برای سفارشی سازی محیط خود براساس سلیقه شما استفاده می‌کند. می‌توانید ویجت‌های غیر قابل استفاده را نیز غیرفعال کنید. ویژگی ممتاز استارت این است که یک بررسی کلی از همه آنچه که در فیسبوک، توئیتر و یا یوتوب را می‌خواهید، به شما می‌دهد و می‌توانید بدون مراجعه به آن وب‌سایت‌ها از وضعیت اخبار، پست‌ها، ویدیوها، توئیت‌‌ها و غیره باخبر شوید.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که وب استور کروم دارای همه نوع افزونه‌ای با نام استارت است؛ پس مطمئن شوید که برای دریافت آن از لینک زیر استفاده کنید.

دانلود رایگان افزونه Start

۴- Momentum

ممنتوم نسخه‌ی سبک‌تر Ultidash است. برخلاف افزونه‌های اشاره شده در بالا، ممنتوم باعث افزایش انگیزه برای انجام بهتر و بیشتر کارها در شما نمی‌‌شود و در عوض به شما کمک می‌کند که خونسرد و حواس جمع باشید. میزان بهره وری در افراد مختلف متفاوت است و این افزونه برای افرادی است که به یک محیط ساده و کوچک و کاربردی برای انجام کارها نیاز دارند.

افزونه کروم

با استفاده از این افزونه شما قادر به ردیابی لیست کارهای دردست انجام خود می‌باشید ولی ممنتوم به شما کمک می‌کند که تمرکز داشته و هر بار یکی از آن‌ها را انجام دهید. مورد جالب دیگر در مورد این افزونه آن است که هر روز تصویر پس زمینه و جمله‌های انگیزشی آن برای ایجاد روحیه‌ای بهتر در شما تغییر می‌کند. همچنین در صورت تمایل می‌توانید یک ویجت وضعیت آب و هوا به همراه لیستی از وب‌سایت‌های مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید.

ممنتوم سال‌ها است به عنوان بهترین افزونه‌ی تب جدید برای افزایش میزان بهره‌وری افراد در گوگل کروم معرفی می‌شود. طی این سال‌ها این عنوان به هیچ افزونه دیگری داده نشده و حالا بهتر نیز شده است.

دانلود رایگان افزونه Momentum

۵- Leoh

این افزونه بسیار شبیه ممنتوم است؛ شما در Leoh یک لیست کارهای در دست انجام، یک هدف روزانه و یک جمله انگیزشی برای آغاز روز به همراه یک رابط کاربری ساده، روان و زیبا دارید. همچنین این افزونه دارای یک برنامه‌ی یادداشت، پیش‌بینی وضع هوا به همراه تصاویری زیبا از طبیعت است. حتی می‌توانید در صورت تمایل تصاویر و رنگ‌ها را نیز به دلخواه خود تغییر دهید.

افزونه کروم

تنها ویژگی‌ که Leoh را از ممنتوم متمایز می‌کند، سازگاری و انطباق پذیری آن با سرویس تقویم گوگل (Google Calender) است. این یک ویژگی بسیار مهم و جالب است؛ چرا که سرویس تقویم گوگل به خودی خود ابزاری عالی برای برنامه‌ریزی روزانه و مرتب‌سازی برنامه‌ها است.

دانلود رایگان افزونه Leoh

۶- Papier

برخلاف افزونه‌های معرفی شده در بالا، Papier هیچ کاری با تغییر صفحه تب جدید شما به یک داشبورد همه کاره ندارد؛ یک ابزار انگیزشی و الهام بخش نیز نیست. در عوض کاری که این افزونه انجام می‌دهد این است که صفحه تب جدید مرورگر شما را به یک ابزار یادداشت ساده برای نوشتن یادداشت‌ها، افکار، ایده‌ها و غیره تبدیل می‌کند.

افزونه کروم

با خالی کردن ذهن خود با نوشتن افکار و ایده‌ها در papier قادر خواهید بود ذهنی آرامتر داشته و با تمرکزی بهتر و منسجم‌تر به انجام کارها بپردازید. یا می‌توانید از این افزونه به عنوان یک هشدار دهنده و یادآور کارها برای خود استفاده کنید؛ در هر زمان که وسوسه شدید تبی جدید باز کنید، یک هشدار دهنده برای شما ظاهر می‌شود.

دانلود رایگان افزونه Papier

۷- Speed Dial

در زمان ارائه مرورگر اپرا یک ویژگی که در آن توجه بسیاری را به خود جلب کرد که بسیار هم جالب و کاربردی بود، داشتن لیست دسترسی سریع (Speed Dial) به لینک‌های مورد علاقه بود که توسط خود اپرا نیز معرفی شده بود. اگر شما هم از طرفداران این قابلیت و همینطور کروم هستید، این ویژگی در اختیار شما قرار دارد. می‌توانید به وسیله این افزونه، قابلیت اختصاصی مرورگر اپرا را وارد گوگل کروم کنید.

افزونه کروم

شاید این افزونه کمی متفاوت با موارد اشاره شده در بالا باشد ولی می‌تواند بسته به نوع و میزان استفاده شما باعث افزایش بهره‌وری شما شود. حداقل باعث می‌شود بوکمارک کردن و استفاده از نوار بوکمارک قدیمی راکنار گذاشته و از لیست شماره‌گیری‌های این افزونه استفاده می‌کنید که این خود باعث افزایش تمرکز و کاهش حواس‌پرتی در شما می‌شود.

دانلود رایگان افزونه Speed Dial

شما چطور از صفحه تب جدید استفاده می‌کنید؟

تمامی موارد اشاره شده در بالا تنها برخی از ابزارهای کاربردی برای صفحه تب جدید است. تعداد بسیاری افزونه‌ی دیگر وجود دارد که شاید هیچ نقشی در افزایش میزان بهره‌وری نداشته باشند ولی حتما در افزایش میزان کیفیت زندگی تاثیرگذار هستند. 

ترجیح شما برای صفحه تب جدید در مرورگرتان چیست؟ کاملا سفید و خالی؟ یا پر از ویجت‌ و خبرخوان‌های متعدد؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: زومیت