بنیانگذار پایرت‌ بی: سرویس‌هایی مثل نتفلیکس باعث از بین رفتن دزدی هنری آنلاین نمی‌شوند

با وجود این که گاهی اوقات به نظر می‌رسید کشتی پایرت بی (Pirate Bay) در حال غرق شدن است، آن‌ها همچنان به حرکت خود ادامه می‌دادند. برای مدتی افراد زیادی حس می‌کردند سرویس‌های اشتراک گذاری ارزان قیمت فیلم و موسیقی مثل نتفلیکس و اسپاتیفای ممکن است ضربات مهلکی به این سایت دانلود تورنت وارد کرده باشند و اگر بخواهیم منصفانه به این مورد نگاه کنیم، شواهدی از این بابت وجود دارد. اما از طرف دیگر بنیان‌گذار سایت تورنت پایرت بی اصرار دارد که چنین وبسایت‌هایی هرگز آنقدر تاثیر سنگینی روی آن‌ها نمی‌گذارند که کار آن‌ها را تمام کنند.

مقاله‌های مرتبط:

بنیان‌گذار پایرت بی، پیتر ساند، در گزارشی اعلام کرده که حس می‌کند کمپانی‌هایی مثل نتفلیکس و اسپاتیفای ممکن است در واقع اثر معکوس داشته باشند. بسیاری باور دارند هزینه‌های اشتراک کم این سایت‌ها (بر اساس حجم محتوایی که کاربران به آن‌ها دسترسی دارند) باعث کاهش قابل توجهی در دزدی هنری آنلاین شده است. هرچند، پیترساند حس می‌کند اینطور نیست و تمام کمپانی‌های این چنینی به بازیکنان بزرگ قدرت بیش‌تری هم می‌دهند.

پایرت بی

آیا حق با پیتر ساند است؟

انکار این که تلاش‌های موفقی برای جلوگیری از دزدی آنلاین هنری شده است، سخت است. ۵-۶ سال پیش حجم دزدی هنری آنلاین بسیار عظیم بود، در حالی که در حال حاضر شرایط دزدی هنری آنلاین بسیار سخت‌ شده است.

فعالیت پایرت بی هم بسیار جزئی شده است و بیش‌تر تبدیل به زمینه‌ای برای تبلیغات شده است. بسیاری از سایت‌های عظیم تورنت دیگر یا بسته شده‌اند یا فعالیت خود را مانند پایرت بی ادامه می‌دهند تا فقط به حیات خود ادامه دهند.

شاید بزرگ‌ترین مشکل دزدی هنری آنلاین این باشد که در ۳ سال گذشته بیش از حد همه‌گیر شد

شاید بزرگ‌ترین مشکل دزدی هنری آنلاین این باشد که در ۳ سال گذشته بیش از حد همه‌گیر شد. این مسئله فقط به سایت‌های تورنت مربوط نمی‌شود. برنامه‌ی کودی هم احتمالا در همان مدت در اوج خود بود اما در حال حاضر به پایان کار خود نزدیک می‌شود. در کنار تمام این موارد، اتحادیه‌ی اروپا مدرکی دال بر این که ارتباطی بین دزدی هنری آنلاین و کاهش فروش محصولات وجود داشته باشد، پیدا نکرده است.

هرچند، بنیان‌گذار پایرت بی حتی تا جایی پیش رفته است که می‌گوید عبارت “دزدی هنری آنلاین” باید دوباره تعریف شود و عنوان کرد:

 راه حل دزدی هنری آنلاین تعریف دوباره‌ی دزدی هنری آنلاین است. همه چیز را برای همه در دسترس قرار بدهید بدون این که جرم باشد.

به نظر می‌رسد در نهایت دزدی هنری آنلاین همیشه وجود خواهد داشت، اما قطعا یا در حال افول است یا حداقل در حال بازگشت به دنیای زیرزمینی، جایی که به آن تعلق دارد، است.

نظر شما در این مورد چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: زومیت