بنچمارک پردازنده Core i9 7960X اینتل لو رفت

امتیازات بنچمارک پردازنده‌ی ۱۶ هسته‌ای Core i9 7960X اینتل که توسط نرم‌افزار گیک‌بنچ ثبت شده است، اکنون در دسترس است. این امتیازات در مقایسه با پردازنده‌ی ۱۹۵۰X تردریپر که به تازگی توسط ای‌ام‌دی معرفی شده است، بسیار چشم‌گیر است. ۷۹۶۰X امتیاز ۵۲۳۸ را در حالت تک هسته‌ای و امتیاز ۳۳۶۷۲ را در حالت چند هسته‌ای ثبت کرده است. این امتیازات برای هر تراشه‌‌ی دیگری فوق‌العاده به نظر می‌رسد، ولی برای این مدل ۱۶ هسته‌ای امتیاز کمی است. در واقع اگر امتیازات پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای ۷۹۰۰X را مشاهده کنید، متوجه می شوید که در تمامی موارد به جز Floating Point و حافظه، مشابه با ۷۹۶۰X است. البته با توجه به فرکانس ۲.۵ گیگاهرتزی پردازنده در بنچمارک ثبت شده، به نظر می‌رسد نمونه‌ای که تحت آزمایش قرار گرفته است یک نمونه‌ی اولیه‌ با فرکانسی پایین‌تر از فرکانس کاری اصلی است. چرا که این فرکانس حتی برای یک پردازنده با ۱۶ هسته‌ای فرکانس کمی محسوب می‌شود. در عکس زیر نتایج بنچمارک نرم‌افزار گیک‌بنچ را مشاهده می‌کنید.

7960X geekbench

با توجه به اطلاعات موجود، از سیستم زیر برای تست استفاده شده است:

مقاله‌های مرتبط:

  • OS: Windows 10 64 bit
  • Motherboard: ASUS PRIME X299-Deluxe
  • RAM: 32 GB
  • (CPU: Core i9-7960X (16 Cores / 32 Threads
  • (CPU Clock: 2.51 GHz (All-Core
  • L1 Cache: 1 MB
  • L2 Cache: 16 MB
  • L3 Cache: 22.5 MB

اینتل قبلا مقدار کش سطح۳ این پردازنده را اعلام نکرده بود، ولی با توجه به این اطلاعات، مقدار کش سطح۳ برای پردازنده‌ی ۷۹۶۰X برابر با ۲۲.۵ مگابایت است. در جدول زیر می‌توانید امتیازات این پردازنده‌ را در کنار پردازنده‌ی ۱۶ هسته‌ای و ۳۲ ترد ۱۹۵۰X ای‌ام‌دی و پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای و ۲۰ ترد ۷۹۰۰X اینتل مشاهده کنید.

نام پردازنده

Intel Core i9-7960X

۱۶ Core, 32 Thread

@ ۲٫۵ GHz 

Engineering Sample

AMD Ryzen Threadripper 1950X

۱۶ Core, 32 Thread

@ ۳٫۴ GHz

NewEntry

Intel Core i9-7900X

۱۰ Core, 20 Thread

@ ۳٫۳ GHz

Single Core Performance ۵۲۳۸ ۴۰۷۴ ۵۳۹۰
Multi Core Performance ۳۳۶۷۲ ۲۶۷۶۸ ۳۳۹۴۵
Single Core: Integer ۵۴۶۰ ۳۹۳۳ ۵۵۴۱
Single Core: Floating Point ۵۵۷۶ ۳۸۶۹ ۶۰۵۴
Single Core: Memory ۴۲۷۹ ۴۲۴۵ ۴۱۰۷
Multi Core: Integer ۳۴۶۳۵ ۳۱۵۶۷ ۳۸۶۹۵
Multi Core: Floating Point ۵۰۰۸۷ ۳۴۷۹۴ ۴۶۷۰۰
Multi Core: Memory ۶۴۳۷ ۵۲۰۶ ۵۹۳۵
MSRP $۱۶۹۹ $۹۹۹ $۹۹۹

اگر فقط این امتیازات را در نظر بگیریم، در زمینه‌ی نسبت کارایی به قیمت پردازنده‌ی ۷۹۰۰X برنده‌ است. ولی باید در نظر داشت که این نرم‌افزار به تنهایی نشان‌دهنده‌ی کارایی یک پردازنده نیست. به عنوان مثال، نرم‌افزار Cinebench R15، قدرت محاسباتی پردازنده‌ها را می‌سنجد و پردازنده‌های تردریپر به طرز قابل توجهی برتر از رقبای اینتلی خود هستند. از این نقطه نظر، نسبت کارایی به قیمت پردازنده‌های تردریپر، ۴۰٪ بیشتر از پردازنده‌های جدید اینتل است. در واقع ای‌ام‌دی با قیمت‌های مناسبی که برای پردازنده‌های خودش در نظر گرفته است، کاربران بیشتری را به سمت پلتفرم‌های رده‌ بالا جذب خواهد کرد.

با این حال امتیاز بیش از ۳۳۰۰۰ برای دو پردازنده‌ی اینتلی حاضر در جدول، امتیاز قابل‌توجهی است و به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن فرکانس پایین پردازنده‌ی ۷۹۶۰X، در آینده شاهد امتیاز بیشتری از نمونه ۱۶ هسته‌ای اینتل خواهیم بود. پردازنده‌های HCC اینتل (پردازنده‌هایی با تعداد هسته‌ی زیاد) پایان سال جاری عرضه خواهند شد و با پلتفرم X299 کاملا سازگار خواهند بود. قیمت اولیه‌ی پردازنده‌ی ۷۹۶۰X برابر با ۱۶۹۹ دلار است.

منبع: زومیت