بررسی بازی ایرانی Live TV Tycoon

در بازی ایرانی Live TV Tycoon شما مدیریت یک شبکه تلویزیونی را برعهده خواهید گرفت و با ساخت برنامه‌های متنوع سعی خواهید کرد میزان تماشاگران خود را افزایش دهید.

در چند سال اخیر، بازی‌های ایرانی از نظر کیفی دچار تحول قابل توجهی شده‌اند و ما شاهد بازی‌های خوش‌ساخت و خلاقانه‌ای از سوی بازی‌سازان ایرانی هستیم. استودیو  اسید گرین گیمز (Acid Green Games) با ساخت بازی اندروید و آیفون Live TV Tycoon نشان داده است که این تحول کیفی همچنان ادامه دارد و گام رو به جلویی در ساخت بازی در ایران برداشته است. این استودیوی تازه تأسیس، بازی Live TV Tycoon را برای اولین بار در نمایشگاه TGC 2017 رونمایی کرد و مورد توجه بسیاری از افراد حاضر در نمایشگاه قرار گرفت. این بازی توانست در نمایشگاه TGC عنوان خلاقانه‌ترین بازی موبایل را دریافت کند و در بخش بهترین بازی موبایل این نمایشگاه نیز نامزد شد. بازی لایو تی وی (Live TV Tycoon) یک بازی شبیه‌سازی تلویزیون است که بازیکن در نقش یک مدیر شبکه تلویزیونی قرار می‌گیرد و با استفاده از ابزار برنامه‌سازی و لیست زمان پخش برنامه‌ها اقدام به ساخت برنامه‌های مختلفی برای شبکه خود می‌کند. موضوع و سبک بازی به نوع خود بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است و بازیکن با راهنمایی‌های اولیه می‌تواند به خوبی روی بازی تسلط کاملی پیدا کند و با تمام المان‌های بازی آشنا شود.

گرافیک بازی Live TV Tycoon به صورت انیمیشنی و فانتزی طراحی شده است

بازی موبایل Live TV Tycoon دارای پنج بخش دفتر، استودیو، بازار، شهرت و اتاق فرمان است. بازیکن در بخش استودیو اقدام به ساخت برنامه خود می‌کند؛ در این بخش سازندگان موضوعاتی مانند اخبار، آشپزی و برنامه کودک را در اختیار بازیکنان قرار داده‌اند و با افزایش سطح بازیکن موضوعات بیشتری برای بازیکن باز خواهد شد. پس از انتخاب موضوع، بازیکن وارد بخش استودیو شده و شروع به ساخت برنامه تلویزیونی می‌کند؛ بازیکن با استفاده از انیمیشن‌ها، بازیگران و انتخاب پس‌زمینه برنامه خود را ساخته و آماده پخش در شبکه تلویزیونی خود می‌کند. بازیگران این مجموعه بسیار بامزه و فانتزی هستند و به مرور با پیشرفت سطح و دریافت جوایز، بازیگران و انیمیشن‌های جدیدی به بازی اضافه خواهد شد. اما اشکال قسمت برنامه‌سازی بازی Live TV Tycoon در بخش انتخاب انیمیشن‌ها است که بازیکن نمی‌تواند یک انیمیشن با سکانس‌های پشت سرهم در ارتباط با موضوع انتخابی خود بسازد و کمبود انیمیشن‌ها باعث شده است بازیکن بدون اینکه سکانس‌ها ربطی به سکانس قبلی انیمیشن داشته باشد با بی‌حوصلگی چند انیمیشن را در کنار هم قرار دهد. همچنین، برای مشاهده برنامه ساخته شده، بعضی اوقات تصویر پس زمینه یا بازیگران محو می‌شوند و تا انتهای برنامه خبری از آنها نیست. پس از پایان ساخت، برنامه به قسمت آرشیو منتقل خواهد شد و بازیکن آن را در لیست پخش برنامه‌های شبکه خود قرار می‌دهد. زمانی که برنامه‌ها از تلویزیون پخش شدند، بازیکن مقداری Xp، پول و لایک از سوی بینندگان دریافت خواهد کرد و در برخی اوقات نیز مردم نسبت به برنامه پخش شده نظراتی را به شبکه ارائه می‌کنند که با کلیک روی نظرات به بازیکن سکه اهدا خواهد شد. یکی از اشکالات در گیم‌پلی بازی Live TV Tycoon ضعف در کلیک کردن دکمه‌های منوها است، به طوریکه در بعضی مواقع بازیکن باید چندین بار روی دکمه مورد نظر خود کلیک کند تا صفحه مورد نظر باز شود.

بازیکن با استفاده از انیمیشن‌ها، بازیگران و انتخاب پس‌زمینه برنامه خود را می‌سازد

در بخش اتاق فرمان بازی Live TV Tycoon، بازیکن می‌تواند تجهیزات متنوعی از جمله دوربین فیلمبرداری یا دستگاه نورپردازی برای استودیوی خود خریداری کند و به مرور آنها را ارتقا بدهد. در همین بخش بازیکن می‌تواند برای شبکه خود نیز سرمایه‌گذاری کند تا میزان سکه دریافتی خود را افزایش بدهد. همچنین، بازیکن می‌تواند با گرفتن تبلیغات پول به جیب بزند و پیام‌های بازرگانی متنوعی دریافت کند. نام محصولات تبلیغاتی و برنامه‌های ساخته شده بسیار جالب انتخاب شده‌اند؛ با خواندن نام برنامه‌ها لبخند بر لب بازیکن می‌آید و به فکر فرو می‌رود که نام برنامه از روی چه فیلم یا برنامه‌ای انتخاب شده است. به عنوان مثال برنامه‌ای به اسم گیجیمون در بازی وجود دارد که یادآور سری انیمیشن‌های دیجیمون است. لازم به ذکر است که در بعضی مواقع بازیکن برنامه‌ای را برای ساخت در استودیوی خود قرار می‌دهد، اما بعد از یکبار خارج شدن از بازی، برنامه در حال ساخت حذف شده و بازیکن باید دوباره به ساخت آن اقدام کند.

سازهای پیانو و ساکسیفون فضایی کلاسیک و مناسب با محیط بازی ایجاد کرده است

گرافیک بازی Live TV Tycoon به صورت انیمیشنی و فانتزی طراحی شده است و سازندگان با استفاده از موتور بازی‌سازی Unity توانسته‌اند فضایی شاد در بازی ایجاد کنند. تمامی بخش‌های بازی دارای گرافیکی با جزئیات قابل قبول است که طراحان به خوبی از پس این بخش برآمده‌اند و نمره قبولی را در این بخش به خود اختصاص می‌دهند. طراحی بازیگرها و صفحات پس زمینه و لوگوهای شبکه بسیار خوب کار شده است و حالتی طنز و کاریکاتوری به خود گرفته‌اند. صداگذاری نیز یکی از نقاط قوت این بازی است و بازیگران با صدایی نامفهوم اما بانمک صداگذاری شده‌اند. سازندگان بازی در بخش موسیقی متن تلاش کرده‌اند با استفاده از سازهای پیانو و ساکسیفون فضایی کلاسیک و مناسب با محیط بازی بسازند؛ با اینکه موسیقی ضبط شده مدت زمان کوتاهی دارد و ترک خیلی زود تمام شده و از اول تکرار می‌شود، اما موسیقی آن فضای حضور در یک دفتر تلویزیونی را به خوبی به بازیکن القا می‌کند. یکی از ایراداتی که من در بازی مشاهده کردم، اشکالات تایپی معدودی در منوها و راهنمای بازی Live TV Tycoon بود؛ به عنوان مثال در بخش اتاق فرمان کلمه «شتابدهنده» به اشتباه «شتابدهده» و در جایی دیگر کلمه «لغو»‌ به اشتباه «لفو» تایپ شده است. همچنین، در بعضی از منوها، نام تب‌ها به انگلیسی نوشته شده است که به نوعی بی‌دقتی در این قسمت صورت گرفته است. بازی Live TV Tycoon یک بازی سرگرم‌کننده است که پس از مدتی مأموریت‌ها و ساخت برنامه‌هایش تکراری می‌شوند. اما سازندگان با پشتیبانی خوب و عرضه آیتم‌های متنوع جدید، می‌توانند این بازی را بیش از پیش جذاب و لذت‌بخش کنند و با ایجاد یک بخش شبکه‌های اجتماعی به مراتب قوی‌تر از نسخه فعلی، بازیکنان را به اشتراک‌گذاری بیشتر برنامه‌های خود ترغیب کنند.

دانلود بازی ایرانی لایو تی وی (Live Tv Tycoon)

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

منبع: زومیت