با Dosime از شدت امواج رادیواکتیو پیرامون خود آگاه شوید


کمپانی Mirion Technologies در CES 2017 گجت جالبی را رونمایی کرده که با استفاده از آن می‌توان شدت امواج رادیواکتیو در محیط پیرامون خود را محاسبه کرد.

در صورتی که به سلامتی خود توجه داشته و دوست ندارید تا در معرض امواج رادیواکتیو قرار داشته باشید، Dosime یکی از گجت‌های الکترونیک مورد علاقه شما خواهد بود. Mirion Technologies این گجت را توسعه داده تا با استفاده از آن کاربران قادر باشند، میزان امواج رادیواکتیو در محیط پیرامون خود را شناسایی کرده و خود را از خطرات موجود حفظ کنند. Dosime یک سنسور کوچک با قابلیت اتصال به گوشی‌های هوشمند از طریق بلوتوث است و اپلیکیشن مخصوصی نیز برای استفاده از آن توسعه پیدا کرده است.

هدف اصلی Mirion Technologies از توسعه‌ی این گجت، کمک به مردم آمریکا برای اطلاع از خطراتی است که در اثر زندگی در نزدیکی نیروگاه‌های اتمی آن‌ها را تهدید می‌کند. براساس اطلاعات ارائه شده توسط Mirion از هر سه آمریکایی یکی در فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری نیروگاه اتمی زندگی می‌کنند که از این‌رو انتشار امواج رادیواکتیو زندگی آن‌ها را تهدید می‌کند. با استفاده از Dosime این افراد می‌توانند از وجود یا نبود خطر در اثر نزدیکی به نیروگاه‌ها مطلع شده و در نتیجه با آرامش خاطر به زندگی خود ادامه دهند.

سازمان مدیریت بحران فدرال آمریکا با انتشار گزارشی در سال ۲۰۰۰ اعلام کرده که بیش از ۱۸۴ میلیون آمریکایی در فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری نیروگاه‌های اتمی زندگی می‌کنند. این میزان از جمعیت بیش از ۶۰ درصد ساکنین آمریکا را تشکیل می‌دهد که نشان از پتانسیل بالای ابتلا به بیماری‌های برگرفته از انتشار امواج رادیواکتیو دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که تاثیر امواج در فاصله‌‌ی ۸۰ کیلومتری از نیروگاه اتمی بسیار کمتر از چیزی است که مردم تصور می‌کنند. حتی میزان امواج دریافت شده در فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری یک نیروگاه با سوخت زغال سنگ بیش از سه برابر بیشتر از نیروگاه اتمی است.

Dosime را می‌توان یک گجت کاربردی برای حصول اطمینان از سلامت محیطی خواند که افراد در آن زندگی می کنند. این گجت هر ثانیه محیط اطراف خود را برای امواج گاما و ایکس اسکن می‌کند و از طریق اتصال بلوتوث با گوشی و اپلیکشن نصب شده، هشداری را در صورت بروز خطر اعلام می‌کند.

فروش این گجت از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی با قیمت ۲۴۹ دلار آغاز شده است.منبع :زومیت