با وجود قیمت بالای آیفون ۱۰، حاشیه سود اپل از فروش آن کمتر از سایر مدل‌ها است

شرکت اپل، از گوشی آیفون ۱۰ (iPhone X) به همراه آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس رونمایی کرده است و به دلیل تغییرات چشمگیری که کوپرتینویی‌ها روی این مدل اعمال کرده‌اند، آیفون ۱۰ به‌عنوان گران‌قیمت‌ترین گوشی اپل شناخته می‎شود.

وال استریت ژورنال در گزارش جدید خود، به پرچم‌دار جدید اپل پرداخته است و ادعا می‌کند هزینه قطعات سخت‌افزاری لازم برای تولید آیفون ۱۰، دو برابر آیفون ۷ است که در سال گذشته عرضه شد. در همین رابطه، وال استریت ژورنال در یادداشتی می‌نویسد:

قیمت پایه پرچم‌دار جدید آیفون ۱۰ (iPhone X)، نزدیک به ۵۰ درصد بیشتر از آیفون سال گذشته اپل یعنی آیفون ۷ است که سال گذشته با قیمت پایه ۶۵۰ دلار عرضه شد. اجزای سخت‌افزاری آیفون ۱۰، تقریباً ۵۸۱ دلار برای اپل هزینه داشته است؛ در حالی‌که اپل برای قطعات سخت‌افزاری آیفون ۷ نزدیک به ۲۴۸ دلار هزینه کرده بود. این فاصله قیمت، به این موضوع اشاره دارد که حاشیه سود اپل از فروش آیفون جدیدش نسبت به مدل‌های موجود کمتر است.

آمار و ارقام اعلام‌شده در گزارش وال استریت ژورنال توسط گروه Susquehanna International مشخص شده است. قیمت اعلام‌شده با توجه به تغییرات آیفون ۱۰ منطقی به‌ نظر می‌رسد؛ اما چندان نباید به آن امیدوار باشید. علت این موضوع را می‌توان جمع‌آوری اطلاعات مربوط به هزینه‌های اپل برای شناسایی قطعات سخت‌افزاری آیفون ۱۰ و قیمت لازم برای تولید آن‌ها عنوان کرد. همچنین قیمت مورد توافق اپل و شرکای تجاری‌اش برای تأمین قطعات آیفون‌های جدید به‌راحتی قابل محاسبه نیست و آنچه عنوان می‌شود، بیشتر تخمینی است

مقاله‌های مرتبط:

به همین جهت، این ادعا که حاشیه سود اپل برای فروش هر واحد از آیفون ۱۰ نسبت به سایر مدل‌ها کمتر است، امکان دارد صحت داشته باشد. علاوه‌بر هزینه‌هایی که اپل برای قطعات سخت‌افزاری به کار گرفته‌شده در آیفون ۱۰ پرداخته است، احتمالاً طراحی پیچیده‌تر آن نسبت به آیفون‌های قبلی باعث می‎شود هزینه‌های مونتاژ نیز افزایش پیدا کند. جدا از این موضوع، باید هزینه پرداختی بیشتر اپل را برای طراحی جدید آیفون ۱۰ توسط تیم تحقیق و توسعه نیز در نظر گرفت.

با اینکه ممکن است اپل حاشیه سود کمتری نسبت به سایر مدل‌ها از فروش آیفون ۱۰ به‌دست آورد، باید منتظر آمار و ارقام رسمی اعلام‌شده از سوی اپل باشیم. البته باید توجه داشته باشید که آیفون ۱۰ هنوز به بازار عرضه نمی‌شود و کوپرتینویی‌ها، ۲۷ اکتبر (۵ آبان) و ۳ نوامبر (۱۲ آبان) را به‌عنوان تاریخ رسمی پیش‌فروش و عرضه رسمی آیفون پرچم‌دار جدید خود در نظر گرفته‌اند.

آیفون ۱۰ از نمایشگر ۵.۸ اینچی اولد استفاده می‌کند و اولین گوشی اپل محسوب می‌شود که به پنل اولد مجهز شده است. برخلاف آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس، حاشیه‌ی نمایشگر به‌طور چشمگیری کاهش یافته است و تنها یک بریدگی در بالای صفحه‌نمایش به‌منظور جای‌گیری سنسورهای ضروری و بلندگو وجود دارد. این مدل، همچنین با سیستم تشخیص چهره سه‌بعدی ارائه می‎شود که با حسگر اثرانگشت تاچ آی‌دی همراه شده است.

آیفون ۱۰ در دو مدل با ۶۴ و ۲۵۶ گیگابایت حافظه عرضه می‌شود که مدل پایه آن، ۹۹۹ دلار قیمت دارد و برای خرید مدل مجهز به ۲۵۶ گیگابایت حافظه، باید ۱۱۴۹ دلار هزینه کنید. البته آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس نیز به همراه آیفون‌ ۱۰ معرفی شدند که قیمت کمتری نسبت به این مدل دارند؛ آیفون ۸ با ۶۴ گیگابایت حافظه، ۶۹۹ دلار قیمت‌گذاری شده است و آیفون ۸ پلاس با ۶۴ گیگابایت حافظه با قیمت ۷۹۹ دلار به فروش می‌رسد. تغییرات صورت‌گرفته در آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس نسبت به آیفون ۱۰ کمتر است به جز ارتقاء قطعات سخت‌افزاری و تغییر جنس پنل پشتی از فلز به شیشه، این  دو مدل چندان نسبت به آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس متمایز نیستند.

منبع: زومیت