ای‌ام‌دی نسل دوم پردازنده‌های رایزن را معرفی نمود

 رقابت ای‌ام‌دی با اینتل وارد مرحله جدید شده است. پردازنده‌های زِن هم از نظر قیمت و هم از نظر مصرف توان برتری‌هایی نسبت به پردازنده‌های اینتل دارند. سری جدید پردازنده‌های دسکتاپ زن پلاس که برای پیش‌خرید عرضه شده‌اند تا اینجا شامل چهار پردازنده است که از هفته آینده عرضه خواهند شد. از این چهار پردازنده، دو پردازنده ۸ هسته‌ای با ۱۶ رشته پردازشی هستند و دو پردازنده ۶ هسته‌ای با ۱۲ رشته پردازشی. تراشه ۳۲۹ دلاری Ryzen 7 2700X با فرکانس کاری ۳/۷ تا ۴/۳ گیگاهرتز و تراشه دیگر که قیمتش اندکی کمتر در حدود ۲۹۹ دلار با فرکانس کاری ۳/۲ تا ۴/۱ گیگاهرتز است دو پردازنده پردازنده گران‌قیمت جدید هستند.

مقاله‌های مرتبط:

همچنین از سری رایزن ۵ نیز دو تراشه، یکی Ryzen 5 2600X با قیمت ۲۲۹ دلار و فرکانس کاری ۳/۶ تا ۴/۲ گیگاهرتز و دیگری تراشه Ryzen 5 2600 با قیمت ۱۹۹ دلار و فرکانس کاری ۳/۴ تا ۴/۱ گیگاهرتز عرضه خواهد شد. هر چهار پردازنده همراه با فن‌های خنک‌کننده اختصاصی ای‌ام‌دی با عنوان Wraith‌ عرضه خواهند شد. ای‌ام‌دی تصمیم گرفته برخلاف سال گذشته این خنک‌کننده‌ها را برای خریداران همه پردازنده‌های رایزن همراه با تراشه اصلی عرضه کند.

این تراشه همانند گذشته بر روی سوکت AM4 نصب می‌شود، بنابراین جایگزینی تراشه‌های جدید بر روی مادربوردهای قبلی امکان‌پذیر خواهد بود. ای‌ام‌دی همچنین چیپست جدید X470 را نیر معرفی نموده که با تراشه‌های جدید سازگار بوده و ویژگی StoreMI را ارائه می‌دهد. این فناوری به شما اجازه می‌دهد حافظه SSD را با حافظه‌های هارددیسک قدیمی ترکیب کرده و یک دیسک مجازی بسازید که عملکردی بسیار سریع دارد.

منبع: زومیت