ایلان ماسک تصویر لباس فضانوردی اسپیس ایکس را منتشر کرد

هفته‌ی گذشته، مؤسس و مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، ایلان ماسک، وعده داده بود که تصاویر لباس فضانوردی طراحی شده‌ی این شرکت برای ناسا را منتشر کند. ماسک اولین تصویر این لباس‌فضانوردی را روز گذشته در صفحه‌ی اینستاگرام خود منتشر کرد و قول داده است تا عکس‌های بیشتری را در روزهای آينده منتشر کند؛ اولین بار در سال ۲۰۱۵ بود که تصویری از ماکت لباس‌فضانوردی آینده‌ی ناسا توسط اسپیس‌ایکس منتشر شد و اکنون بعد از ۲ سال تصاویری از طراحی نهایی این لباس منتشرشده است.

SpaceX’s Space Suits

ماسک می‌گوید که لباس استفاده‌شده در این تصویر، نمونه‌ی واقعی است و با ماکت اولیه تفاوت‌هایی دارد؛ از جمله آنکه برخلاف ماکت اولیه که رنگ خاکستری دارد، نمونه‌ی واقعی لباس، سفید‌رنگ است. در حالی که ماسک پذیرفت که ایجاد تعادل بین زیبایی و عملکرد در طراحی لباس کار دشواری است اما لباسی که در تصویر مشاهده می‌شود، این تناسب در طراحی را رعایت کرده است. شواهد بیشتر حاکی از آن است که اسپیس‌ایکس طراحی لباس فضانوردی‌ که متناسب با قرن ۲۱ باشد را با موفقیت انجام داده است.

از نظر عملکردی، ماسک اظهار می‌کند که لباس طراحی‌شده در حال حاضر آزمایش‌های فشار خلأ مضاعف را پشت سر گذاشته است؛ همچنین آزمایش‌های کارایی و ایمنی در فرود بر اقیانوس نیز در آینده انجام خواهد شد. در صورت تغییر نکردن زمان‌بندی برنامه‌ها، اسپیس‌ایکس می‌تواند به کمک راکت فالکون ۹ در سال ۲۰۱۸، پرتاب سرنشین‌دار انجام دهد؛ آخرین پرتاب سرنشین‌دار آمریکایی متعلق به شاتل فضایی آتلانتیس در سال ۲۰۱۱ است.

منبع: زومیت