ایسوس اولین مانیتور ۴K HDR دنیا با پنل Full LED را معرفی کرد


ایسوس اولین مانیتور حرفه‌‌ای Direct-lit UHD HDR دنیا را در سایز ۳۲ اینچ در CES 2017 رونمایی شد. 

ایسوس در CES 2017 مانیتور ۳۲ اینچ ASUS ProArt PA32U را معرفی کرده است. این مانیتور از نوع direct-lit LED 4K UHD HDR است. اما تفاوت آن با دیگر مانیتورهای LED موجود در بازار چیست؟ اکثر نمایشگرهای LED موجود در بازار از نوع Edge LED هستند. در این نوع از پنل‌ها، چراغ‌های LED در حاشیه‌ی دور نمایشگر قرار می‌گیرند و نور از لبه‌ها به کل سطح پنل نمایشگر تابانده می‌شود. اما در نمایشگرهای Full Array یا Full LED چراغ‌های LED در کل سطح پشت پنل تقسیم می‌شوند. پنل‌های فول‌ ال‌ای‌دی عموما نور دهی دقیق‌تری دارند و دقت نمایش رنگ‌ها و تصاویر در آن‌ها بیشتر از پنل‌های Edge LED است. در این نمایشگرها LEDها به مناطق (Zone)های مختلف تقسیم می‌شوند و هر کدام از مناطق بصورت مستقم نور دهی می‌شوند. هر چه تعداد این مناطق بیشتر شود، دقت نمایش رنگ‌ها و کنتراست تصویر بالاتر می‌رود.

مانیتور PA32U ایسوس دارای ۳۸۴ منطقه‌ی LED است. شدت روشنایی نمایشگر در این مانیتور به ۱۰۰۰cd/m2 می‌رسد و استفاده از فناوری Full Array باعث می‌شود تا کنتراست تصویر نیز در آن سطح بالاتری در مقایسه با نمایشگرهای Edge LED قرار گیرد. از نظر دقت نمایش رنگ‌ها نیز مانیتور جدید ایسوس قادر است ۸۵ درصد از استاندارد Adobe RGB و ۹۹.۵ درصد از استاندارد PA32U را پوشش دهد. به این ترتیب گرافیست‌ها و تدوین‌گرها نیز می‌توانند از این مانیتور نهایت استفاده را ببرند. 

پنل مورد استفاده در مانیتور جدید ایسوس از فناوری کوانتوم دات پشتیبانی می‌کند و این به معنی طیف رنگی بسیار وسیع‌تر و پشتیبانی از پخش تصاویر HDR است. نمایشگرهای کوانتوم دات قادر به پخش یک میلیارد رنگ هستند. این در حالی است که نمایشگرهای عادی ۱۶ میلیون رنگ پخش می‌کنند. 

مانیتور ProArt PA32U از درگاه USB 3.1 و تاندربولت ۳ به همراه پهنای باند ۴۰ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. این مانیتور همچنین از فناوری اتصال مانیتور اضافی نیز پشتیبانی می‌کند و کاربر می‌تواند یک مانیتور ۴K UHD دیگر را به آن متصل کرده و از تصویر بزرگ‌تر بهره ببرد. 

هنوز زمان عرضه و قیمت مانیتور حرفه‌ای ProARt PA32U ایسوس اعلام نشده است. منبع :زومیت