ایران هفته‌ آینده میزبان بیست و نهمین المپیاد جهانی کامپیوتر است

مقاله‌ی مرتبط:

۸۵ تیم چهار نفره روز شنبه، ۷ مرداد ماه ۱۳۹۶ در المپیاد جهانی کامپیوتر (IOI) در تهران با هم به رقابت خواهند پرداخت. افتتاحیه‌ی این المپیاد در برج میلاد تهران خواهد بود. پنجشنبه،۱۴ مرداد ماه نیز مراسم اختتامیه‌ی آن برگزار خواهد شد. امتحان مربوط به این مسابقه‌ی علمی هشتم و دهم مردادماه برگزار می‌شوند. کسانی که بتوانند در این المپیاد رتبه کسب کنند می‌توانند بدون کنکور در دانشگاه تحصیل کنند.

رئیس کمیته‌ی المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ اعلام کرده است که سه کمیته‌ی بین‌المللی تصمیم‌گیرندگان این المپیاد هستند و سه نماینده از ایران در آن حضور خواهند داشت.

به گفته‌ی محمد علی آبام در طراحی سوالات از افراد مدال‌آور ایرانی و خارجی در دوره‌های قبلی استفاده شده است. از جمله این افراد محمد مهدیان است که از مدال آوران این رشته در سال ۷۲ است و اکنون در شرکت گوگل مشغول فعالیت است، مهابادی نیز دیگر همکار این دوره است، وی تنها دختر مدال آور ایرانی در این رشته است و اکنون در دانشگاه MIT مشغول است.

علی آبام در خصوص برگزاری امتحان نیز گفت: «این المپیاد در دو نوبت برگزار می‌شود و در هر نوبت سه مسئله و ۵ ساعت زمان برای پاسخگویی وجود دارد، سه مسئله نیز به عنوان ذخیره انتخاب شده است.»

رئیس کمیته‌‌ی فنی المپیاد کامپیوتر ۲۰۱۷  اعلام کرده است که سوالات شب قبل از آزمون ترجمه می‌شوند و ۳۲۰ کامپیوتر و ۱۰ دارو آن جریان مسابقه را به صورت آنلاین رصد می‌کنند. حمید ضرابی زاده در خصوص رتبه‌های کسب شده توسط ایران در دوره‌های قبل گفت:

در سال ۲۰۱۲ رتبه‌ی هشت، از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ رتبه‌ی شش و سال ۲۰۱۶ رتبه‌ی سوم را بین ۸۰ کشور کسب کردیم.

کمیته‌ی راهنمای این دوره از مسابقات متشکل از ۱۰۵ نفر است، ۸۵ نفر از این تعداد به عنوان راهنمای تیم‌ها فعالیت خواهند کرد و ۹ راهنمای ارشد و ۱۱ اداره کننده آن را همراهی می‌کنند. برای تشکیل این کمیته به ۶۵ دانشگاه ایران فراخوان ارسال شده است.

منبع: زومیت