ایرانیان رده نخست اتلاف وقت در ترافیک را از آن خود کردند

بر اساس رده بندی موسسه تحقیقاتی نامبیو (Numbeo)، ایران در میان ۵۸ کشور مورد بررسی، رده نخست اتلاف وقت شهروندان در ترافیک را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین گزارش این موسسه که مربوط به تیرماه سال جاری است، مردم ایران به طور متوسط برای هر یک مسیر خود از مبدا تا مقصد، بیش از ۵۰ دقیقه زمان، در ترافیک هدر می‌دهند و از این بابت در جایگاه نخست جهان قرار گرفته‌اند. روسیه و مصر به ترتیب با میزان هدر رفت ۴۹.۵ دقیقه و ۴۷.۶ دقیقه، در جایگاه‌های دوم و سوم این رده‌بندی قرار دارند. در انتهای این جدول نیز کشورهای اتریش، لیتوانی و اسلوونی قرار دارند که به ترتیب با هدر رفت ۲۸.۸۶، ۲۸.۶ و ۲۷.۱ دقیقه از زمان مفید روزانه شهروندان، جزو پربازده‌ترین کشورها در حوزه حمل و نقل به شمار می‌آیند.

numbeo

کشورهای مهمی مثل هند با زمان هدر رفت ۴۶.۶۱ دقیقه، چین ۴۳.۴۳ دقیقه و ایالات متحده آمریکا با ۳۴.۷۸ دقیقه، به ترتیب در جایگاه‌های پنجم، دهم و سی و سوم این رده‌بندی قرار دارند. از لحاظ میزان آلودگی ناشی از تولید گاز دی‌اکسید کربن در مقایسه با میزان ترافیک خودروهای در حال تردد، کشورهای آفریقای جنوبی، مصر و قطر در رتبه اول تا سوم قرار دارند. ایران نیز علی رقم بیشترین هدررفت زمان به واسطه ترافیک، اما از لحاظ تولید گاز CO2، در جایگاه ششم قرار گرفته است.

اما در میان کلان‌شهرهای جهان، ساکنین شهر کلکته در هند هستند که به طور متوسط ۶۶.۸۸ دقیقه از وقت روزانه خود را در ترافیک به هدر می‌دهند. شهر داکا، پایتخت کشور بنگلادش نیز با زمان ۵۹.۴۲ دقیقه جایگاه دوم و بمبئی هندوستان با زمان هدر رفت ۵۸.۹۸ دقیقه، عنوان شهرهای پرترافیک جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

شهر تهران با متوسط ۵۵.۰۷ دقیقه هدر رفت زمان شهروندان در در ترافیک‌های سنگین پایتخت، جایگاه نهم را به خود اختصاص داده است.

numbeo

اما اگر تنها به هدر رفت وقت در ترافیک بسنده نکنیم و مجموعه شاخص‌های ترافیکی از جمله میزان کاهش بازدهی و درصد تولید گاز دی‌اکسیدکربن را به همراه زمان اتلاف شده درنظر بگیریم؛ آمار کمی جالب می‌شود. در این شرایط شهرهای کلکته هندوستان و داکا بنگلادش با کسب شاخص‌های ۳۳۵ و ۲۹۸ همچنان رتبه‌های اول و دوم را در از لحاظ شاخص کلی ترافیک در اختیار دارند. اما نکته جالب توجه، رتبه سوم خواهد بود که در کمال تعجب با شاخص ترافیکی ۲۹۷، به شهر شارجه امارات متحده عربی تعلق می‌گیرد.

numbeo

کشورهای قرمز رنگ، بیشترین میزان اتلاق وقت در ترافیک 

اطلاعات سایت نامبیو همواره توسط کارشناسان این مرکز، در حال بروزرسانی است، همچنین گزارش‌های این سایت بر اساس اطلاعات مردمی هم، تهیه و منتشر می‌شوند. در این سایت علاوه بر اطلاعات ترافیک، هزینه زندگی در شهرها و کشورهای مختلف نیز با دقت بسیار بالایی در دسترس علاقه‌مندان جهت بررسی و مقایسه قرار گرفته است.

نظر شما درباره این گزارش و رده‌بندی چیست؟ شما چقدر از زمان خود را در ترافیک‌های شهری از دست می‌دهید؟

منبع: زومیت