اپل در حال بررسی ترکیبی از کوانتوم دات و اولد برای صفحه نمایش آیفون‌ است

اختراع جدید اپل، تحت عنوان پیشنهادی «ترکیب تکنولوژی‌های LED کوانتوم‌دات و اولد برای صفحه‌ نمایش‌های راندمان بالا»، توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده در هفته جاری منتشر شد. نوآوری شرح داده شده، عناصر مختلف تکنولوژی‌های صفحات نمایشگر مختلف ‌را در یک پیکسل واحد با زیر پیکسل‌هایی با ویژگی‌های هر دو تکنولوژی قرار می‌دهد؛ به عبارت دیگر، با استفاده از این فن‌آوری‌ها یک نمایشگر ترکیبی تولید می‌کند.

اما، با توجه به وضعیت فعلی این دو فن‌آوری، مشخص نیست که امکان ساخت چنین نمایشگر ترکیبی وجود داشته باشد.

OLED

اولد تکامل آشکار ال‌سی‌دی است

نمایشگرهای اولد، کنتراست بیشتری نسبت به ال‌سی‌دی دارند و وضوح رنگ بهتری نسبت به ال‌سی‌دی ارائه می‌دهند. نمایشگر‌های انعطاف پذیری که در نمایشگاه های تجاری اخیر به وفور یافت می‌شوند، در واقع تکامل یافته‌ی تکنولوژی اولد هستند.

در یک صفحه نمایش ال‌سی‌دی سنتی، رنگ هر پیکسل به تنهایی تغییر می‌کند؛ اما روشنایی پیکسل‌ها توسط یک نور پس زمینه‌ی مشترک تامین می‌شود. در مقابل در صفحه نمایش اولد هر پیکسل خود یک منبع‌نور است و میزان روشنایی هر پیکسل قابل تنظیم است.

در نتیجه، فناوری اولد بهینگی انرژی بیشتری نسبت به صفحه نمایش‌های ال‌سی‌دی دارد. به عنوان مثال، یک پیکسل سیاه هیچ انرژی مصرف نمی‌کند. این امر امکان استفاده‌‌های دیگر از یک صفحه اولد را هم فراهم می‌کند؛ مانند استفاده‌ی بخش کوچکی از آن برای مدت زمان طولانی و نمایش اطلاع رسانی‌ها، با حداقل مصرف انرژی.

OLED + QD

صفحه نمایش‌های اولد بدون نیاز به نور پس زمینه، می‌توانند نازک تر از تکنولوژی‌های رقیب باشند، در حالی که مشخصات دیگر مشابه‌ هستند. زمان پاسخ اولد می‌تواند به لحاظ تئوری تا ۰/۰۱ میلی ثانیه باشد. در مقابل زمان پاسخ در نمایشگر‌های ال‌سی‌دی مدرن ۱ میلی ثانیه است.

فرآیند تولید اولد در مقایسه با ال‌سی‌دی بسیار پیچیده‌تر است و حتی نفوذ یک ذره‌ی گرد و غبار به معنای از بین رفتن یک صفحه نمایش به طور کامل در طی مراحل ساخت اولیه است. هزینه ساخت هر صفحه‌ی اولد همچنین بالاتر از ال‌سی‌دی است.

نفوذ آب یک مشکل عمده برای صفحه‌ی نمایشگر‌های اولد چه در طول مراحل تولید و چه در زمان استفاده محسوب می‌شود. حتی تماس مقدار کمی از آب با زیربنای ارگانیک لایه‌ی زیرین صفحه نمایش می تواند بلافاصله به کل صفحه نمایش آسیب برساند و نیاز به جایگزینی باشد.

کوانتوم دات تکنولوژی بزرگ بعدی است، اما هنوز زمان مناسب فرا نرسیده است

کوانتوم دات مطرح شده توسط اپل، به نظر می رسد یک کوانتوم دات واقعی باشد که پیاده سازی آن با نمونه‌های تجارتی فعلی متفاوت است. در کوانتوم دات واقعی همانند اولد، نور در صورت نیاز تولید می‌شود و فناوری تکامل یافته‌ی آن به عنوان جانشینی برای اولد در در آینده مطرح است.

درحالیکه تلویزیون‌های ال‌ای‌دی کوانتوم دات امروزه هم وجود دارند، از این تکنولوژی برای بهبود نور پس زمینه استفاده می‌شود و در سطح پیکسل‌ هنوز از آن استفاده نمی‌شود.

کوانتوم دات واقعی وظیفه‌ی جابجایی ذره‌های کوانتومی فوتولومینسنت پشت ال‌ای‌دی معمولی یا ذرات ارگانیک موجود در یک صفحه نمایش اولد که از خود نور منتشر می کنند را دارد.

QT + OLED

مزایای تکنولوژی کوانتوم دات نسبت به اولد عبارتند از: عمر طولانی‌تر، رنگ‌های سبز اشباع شده‌ی بهتر، صفحه نمایش نازک تر از اولد، و فرآیند تولید ساده تر از اولد در زمانی که تکنولوژی تکامل پیدا کرده باشد. به علاوه، با استفاده از نمایشگرهای واقعی کوانتوم دات می‌توان صفحه نمایش‌هایی تا ۱۰۰۰ پیکسل در اینچ تولید کرد.

زمان پاسخ نمایشگرهای کوانتوم دات نزدیک به ال‌ای‌دی است، در نتیجه یک صفحه نمایش هیبریدی سرعت تکنولوژی اولد را دارد.

چه زمانی ممکن است این نمایشگر‌های هیبریدی ظاهر شوند؟

 در حالی که تلویزیون های کیو ال‌ای‌دی با نور پس زمینه کوانتومی امروزه هم در بازار دسترس هستند، کوانتوم دات واقعی تنها در آزمایشگاه‌ها وجود دارد. توجه اپل قطعا معطوف به این تکنولوژی جدید شده است و در توسعه‌ی آن قدم برداشته است.

پرونده ثبت اختراع اپل درباره‌ی چالش‌های توسعه یک صفحه نمایش ترکیبی صحبت می‌کند و بیشتر در ارتباط با نحوه‌ی تولید آن و سپس استفاده واقعی از آن است. کاربرد و محل استفاده‌ی واقعی این نمایشگرها هنوز روشن نیست، اما به طور خلاصه در مورد این مساله که ترکیب این دو تکنولوژی فرآیند پیچیده‌ای دارد و هنوز به طور کامل عملی نشده است، توضیح می‌دهد.

مشخص نیست که تلاش‌های اپل منجر به تولید یک صفحه نمایش ترکیبی واقعی قبل یا بعد از ظهور نمایشگر‌های کوانتوم دات همگن خواهد شد یا خیر. به نظر می‌رسد که اپل به آینده‌ی این نمایشگر‌ها امیدوار است و تلاش‌ می‌کند زمان پاسخ فن‌آوری را قبل از معرفی تکنولوژی جدیدتر بهبود ببخشد.

ضخامت تکنولوژی کیو ال‌ای‌دی در تلویزیون‌های با صفحه نمایش‌های کوچک نسبت به تکنولوژی اولد مناسب نیست، زیرا اکثر کاربران خواستار صفحه‌های نازک‌تر در گوشی‌های هوشمند خود هستند. کوانتوم دات واقعی به طور چشمگیری از کیو ال‌ای‌دی -مانند اولد- نازک‌تر است. اگر این دو تکنولوژی به درستی ادغام شوند می‌توانند ضعف‌های یکدیگر را پوشش بدهند.

منبع: زومیت