اپل درصدد تولید نمایشگرهای MicroLED بصورت مستقل است

اپل در سال ۲۰۱۴ در سکوت خبری اقدام به تصاحب کمپانی LuxVue کرد. لوکس‌وو از جمله‌ی کمپانی‌هایی است که روی نمایشگر‌های میکرو‌ ال‌ای‌دی کار می‌کند. بنابر گزارش بلومبرگ که برگرفته از اطلاعات منابعی است که اسمی از آن‌ها برده نشده، اپل سرمایه‌گذاری گکسترده‌ای را برای تولید پنل‌های میکرو ال‌ای‌دی انجام می‌دهد. همانطور که می‌دانید پنل‌های میکرو ال‌ای‌دی جزو فناوری‌هایی هستند که مصرف انرژی را به مراتب کاهش می‌دهند. به نظر می‌رسد اپل در نظر دارد تا با تولید نمایشگر‌های میکرو ال‌ای‌دی از این ماژول‌ها در آیفون و اپل‌واچ‌هایش استفاده کند.

مقاله‌های مرتبط:

پنل‌های میکرو‌ ال‌ای‌دی نیز نظیر پنل‌های اولدی که در آیفون ۱۰ و اپل واچ مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیازی به وجود نور پس زمینه ندارد از این‌رو کنتراست تصویر در این نمایشگرها بسیار بهتر از ال‌سی‌دی است. همچنین باید به مصرف بسیار پایین انرژی توسط پنل‌های میکرو‌ ال‌ای‌دی نیز اشاره کرد. با وجود تمام برتری‌هایی که در نمایشگر‌های میکرو ال‌‌ای‌دی وجود دارد، فرایند ساخت این پنل‌ها بسیار سخت است، بطوریکه حتی اپل در مقعطی از زمان پروژه خود را برای تولید این نمایشگر‌ها متوقف کرد.

این اولین باری نیست که اپل تلاش می‌کند تا یکی از ماژول‌های اصلی مورد نیاز خود را بصورت مستقل تولید کند. اپل موفق شده تا در سال‌های اخیر تراشه‌های مورد نیازش را بصورت اختصاصی طراحی کرده و به سایر کمپانی‌ها وابسته نباشد. در صورتی که کاپرتینویی‌ها بتوانند پنل‌های میکرو ال‌ای‌دی اختصاصی خود را تولید کنند، در اینصورت باید شاهد ضربه‌ی بزرگی به کمپانی‌هایی نظیر سامسونگ و ال‌جی باشیم که نیاز این کمپانی را تامین می‌کنند.

فرایند پیچیده‌ی تولید میکرو‌ ال‌ای‌دی باعث شده تا این پنل‌ها هنوز بصورت تجاری وارد بازار نشوند. هر پیکسل در میکرو ال‌ای‌دی از وجود سه ساب‌پیکسل بهره می‌برد. انتظار می‌رود سامسونگ در ماه آگوست سال جاری میلادی اولین تلویزیون مبتنی بر پنل میکرو ال‌ای‌دی خود را راهی بازار کند.

براساس شایعه‌های منتشر شده اپل سال گذشته موفق شده تا اولین نمونه‌ی اولیه نمایشگر میکرو ال‌ای‌دی برای اپل واچ را تولید کند. این پروژه که با نام T159 شناخته می‌شود توسط مهندسانی که در کارخانه‌ی سانتا کلارا کار می‌کنند، توسعه یافته است. انتظار می‌رود در سال‌های آینده شاهد عرضه‌ی محصولات اپل مبتنی بر پنل‌های میکرو ال‌ای‌دی باشیم که توسط خود اپل توسعه یافته است.

منبع: زومیت