اپل انتشار tvOS 11 را آغاز کرد

اپل با انتشار سیستم عامل تی‌وی اواس ۱۱، اپلیکیشن‌ تی‌وی خود را در ناحیه‌های بیشتری ارائه می‌دهد. در این سیستم عامل جدید تعدادی قابلیت دیگر نیز اضافه شده است؛ اما برای پیاده‌سازی کامل ویژگی AirPlay 2 باید کمی بیشتر صبر کنیم. 

تی‌وی اواس ۱۱ برای اپل تی‌وی

تی‌وی اواس به سومین نسخه‌ی بزرگ خود رسیده است؛ اما از نظر شماره‌ی نسخه، از نام‌گذاری شماره‌ی نسخه‌ی آیاواس تبعیت می‌کند و به همین دلیل نسخه‌ی جدید این سیستم‌ عامل، تی‌وی اواس ۱۱ است. جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل مورد بحث برای اپل تی‌وی ۴ مدل ۲۰۱۵ و اپل تی‌وی ۴K مدل ۲۰۱۷ در دسترس قرار دارد.

مقاله‌های مرتبط:

اپلیکیشن تی‌وی که تصویر آن را در زیر مشاهده می‌کنید، ماه آینده در دسترس کاربران کشورهای استرالیا و کانادا قرار خواهد گرفت. این اپلیکیشن همچنین تا پایان سال جاری در کشورهای فرانسه، آلمان، سوئد، نروژ و انگلستان منتشر خواهد شد. پخش لحظه‌ای رویدادهای ورزشی و اخبار یا به عبارت دیگر پخش زنده، در اواخر سال جاری به اپلیکیشن تی‌وی اپل اضافه خواهد شد. در نسخه‌ی جدید سیستم‌ عامل تی‌وی اواس، قابلیت‌های دستیار هوشمند سیری کمی بهبود یافته است و حالا می‌توان با استفاده از این دستیار دیجیتال، راحت‌تر به محتوای ۴K HDR دسترسی پیدا کرد. AirPlay 2 یکی از قابلیت‌های بزرگ و جدید ارائه‌شده در سیستم عامل تی‌وی اواس ۱۱ است. پروتکل به‌روز شده، از پخش بی‌سیم صوت در خانه و همچنین پخش صدای چندگانه پشتیبانی خواهد کرد. افزون  بر آنچه گفتیم، این قابلیت با پلتفرم هوم‌کیت یکپارچه شده است. البته برای استفاده از همه‌ی امکانات این ویژگی جدید باید کمی بیشتر صبر کنید؛ زیرا در حال حاضر برخی عملکردهای AirPlay 2 محدود شده‌ است. ظاهرا اپل برنامه‌های بزرگی برای پلتفرم پخش صوتی بی‌سیم خود در نظر دارد. این برنامه‌ها با عرضه‌ی اسپیکر هوشمند هومپاد در ماه دسامبر به‌طور کامل اجرایی خواهند شد.

Tv os 11

علاوه بر این، تعداد قابلیت کوچک و جدید دیگر نیز به تی‌وی اواس ۱۱ اضافه شده است که از آن جمله می‌توان به امکان مرتبط شدن خودکار با هدفون‌ بی‌سیم ایرپاد، همگام‌سازی با صفحه نمایش خانگی، جابه‌جایی خودکار بین تم‌های تاریک و روشن، یک اپلیکیشن به‌روزرسانی شده‌ی کامپیوتر، اسکرین‌سیورهای جدید با کیفیت ۴K HDR، نوتیفیکیشن و .. اشاره کرد.

شایان ذکر است که حتی اپل تیوی مدل ۲۰۱۵ با نصب این به‌روزرسانی جدید امکان کدگشایی محتوای با فرمت HEVC را خواهد داشت. فرمت مورد اشاره یک فناوری بهینه‌تر برای فشرده‌سازی ویدیو است که می‌توان با بهره گرفتن از آن، حجم ویدیوها را بدون کاهش کیفیت، کم کرد. تمامی آیفون‌هایی که به سیستم عامل آی‌اواس ۱۱ مجهز شده باشند ویدیوها را با فرمت HEVC ثبت خواهند کرد.

در نرم‌افزار تی‌وی اواس ۱۱، مراجعی برای فرمت HDR ،HLG و HLG کشف شده است. HLG به‌منظور فعال کردن HDR در هنگام پخش زنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته برای استفاده از این قابلیت به HDMI 2.0b نیاز دارید. اپل تی‌وی ۴K جدید با HDMI 2.0a همراه شده است؛ اما احتمالا اپل می‌تواند با انتشار یک آپدیت برای فرم‌ور این‌ محصول، کنترلر HDMI آن را بعدا به‌روزرسانی کند.

اپل محدودیت نصب بسته‌های مخصوص بازی در اپل تی‌وی را با انتشار نسخه‌ی یازدهم سیستم عامل تی‌وی اواس، از ۲۰۰ مگابایت به ۴ گیگابایت ارتقاء داده و این مورد قطعا برای گیمرها بسیار خوشحال‌کننده است. همچنین پس از نصب اولیه، هر بازی می‌تواند در حین اجرا تا ۲۴ گیگابایت داده‌ی اضافه در پس‌زمینه دانلود کند. سال گذشته اپل اعلام کرد که بر اساس تصمیمات جدید این کمپانی، نیاز است که همه‌ی بازی‌ها با کنترل راه دور سازگاری داشته باشند. به عبارت دیگر امکان اجرای بازی‌ها با استفاده از کنترلر راه دور فراهم باشد.

تی‌وی اواس ۱۱ از تاریخ ۱۹ سپتامبر در دسترس عموم کاربران قرار گرفته است و می‌توانید از همین حالا نسبت به دانلود و نصب این نسخه‌ی جدید اقدام‌ کنید. باید اشاره کنیم‌ که تی‌وی اواس ۱۱ با اپل تی‌وی ۴K جدید و اپل تی‌وی ۴ مدل ۲۰۱۵ سازگاری دارد.

نظر شما در این مورد چیست؟

منبع: زومیت