اپلیکیشن تشخیص سرطان پانکراس ساخته شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، ابزارهای بهتر ردیابی بیماری سرطان بسیار کارآمد هستند که در تشخیص سرطان پانکراس بسیار کارآمد خواهد بود. زیرا علائم این بیماری بیشتر اوقات تا مدتها مشخص نمی شوند. به همین دلیل نرخ نجات ۵ ساله مبتلایان به این بیماری فقط ۹ درصد است.

 اکنون محققان دانشگاه واشنگتن نوعی اپلیکیشن موبایل ساخته اند که قابلیت اسکن کردن بخش سفید چشم را دارد. به این ترتیب می تواند علائم بیماری را در مراحل اولیه ردیابی کند.


 یکی از نخستین نشانه های سرطان پانکراس زردی در پوست و چشمان است که به دلیل وجود بیلی روبین در خون اتفاق می افتد.البته تجمع بیلی روبین ممکن است نشانه چند نوع بیماری باشد به همین دلیل نتیجه آن باید با آزمایش ادرار تایید شود. اما فناوری جدید محققان دانشگاه واشنگتن خیلی ساده این کار را انجام می دهد.


 این فناوری به نام BiliScreen با استفاده از دوربین موبایل هوشمند و الگوریتم های تصویری رایانه و یادگیری ماشینی سطح افزوده بیلی روبین را در قسمت سفیدی چشم می یابد.


 در بزرگترین این بخش نسبت به افزایش بیلی روبین حساس تر است و محققان امیدوارند با این روش آن را سریع تر ردیابی کنند.


این فناوری در آزمایشگاه روی ۷۰ نفر آزمایش شد. در این آزمایش اپلیکیشن موبایل هوشمند همراه با نوعی جعبه مخصوص استفاده شد تا میزان نور روی شیشه های نازک را کنترل کند. به این ترتیب درجه بندی رنگ بهتر انجام می شود.


 محققان متوجه شدند این دستگاه می تواند با صحت ۸۹.۷ درصد وجود بیماری را تشخیص دهد.


دوربین با استفاده از نور فلش از چشم عکسبرداری می کند و سپس یک نرم افزار بصری رایانه برای ایزوله کردن بخش سفیدی چشم به کار می گیرد. اپلیکیشن نیز طول موج نور منعکس شده در این قسمت  را ارزیابی می کند. سپس با استفاده از الگوریتم های ماشین یادگیری سطح بیلی روبین را می سنجد.

منبع: خبرگزاری مهر