اهمیت آزمایش جالیوانی در شرکت فورد

اکثر افراد رانندگی با خودرو را تجربه کرده‌اند و می‌دانند که داشتن جالیوانی خوب تا چه اندازه مفید است و جالیوانی بد و ریختن مایعات در خودرو چقدر آزار دهنده است. آزار دهنده بودن جالیوانی به حدی است که می‌تواند به اندازه‌ی گیر کردن اهرم تعویض دنده و یا خراب شدن سیستم صوتی خودرو باعث ناراحتی راننده و سرنشینان شود. کوچکی و بزرگی بیش از حد و یا عمیق نبودن جالیوانی به اندازه کافی، مشکلاتی است که همه‌ی افراد با آن سروکار دارند.

خوشبختانه همانطور که در این ویدیوی جدید دیده می‌شود، فورد ناراحتی و زحمت رانندگان را تشخیص می‌دهد و به طور جدی می‌خواهد آزمایش‌هایی برای نگه داشتن لیوان و انواع بطری در جالیوانی انجام دهد. هدف از انجام این آزمایش‌ها طراحی یک جالیوانی مناسب است که باعث بهبود راحتی راننده و سرنشینان خودرو شود و علاوه بر آن محدودیتی از نظر فضا در خودرو نداشته باشد.

جالیوانی فورد

در آزمایش رولر کاستر (Rollercoaster) یا ترن هوایی، گروهی از افراد که مسیری را در مرکنیخ (Merkenich) آلمان با خودروهای فورد رانندگی می‌کنند، متوجه می‌شوند که نمونه‌ی اولیه جالیوانی چگونه در شرایط سخت عمل می‌کند.

صدها فنجان و لیوان در جالیوانی تحت نیروی ۵ گرمی، معادل با تجربه‌ی سوار شدن بر یک ترن هوایی یا رولر کاستر قرار می‌گیرند. رانندگان جالیوانی‌ها را در حالت شتاب کامل، در سرعت بالا، در مسیر آزمون و در اسلالوم (مسیر مارپیچی) آزمایش می‌کنند. آن‌ها نه تنها آزمایش مسیر را انجام می‌دهند، بلکه بخشی از فرآیند توسعه‌ی مدل جدید فورد شامل آزمایش جالیوانی برای طی کردن یک میلیون مایل در جاده‌های عمومی است.

مارتین داوید، مدیر مهندسی بدنه‌ی خودرو فورد در اروپا در یک ویدئوی منتشر شده گفت:

دسترسی آسان به یک نوشیدنی مورد علاقه، برای رانندگان بخش مهمی از یک سفر راحت است. اما بیش از آن، نوشیدن مایعات در حال حرکت به رانندگان کمک می‌کند تا بر روی جاده تمرکز بیشتری داشته باشند. با اشاره به داده‌های دانشگاه لوف‌بورو انگلستان، رانندگانی که در طی مسیر نوشیدنی مصرف نمی‌کنند، به اندازه‌ی رانندگانی که نوشیدنی مصرف می‌کنند اشتباه می‌کنند.

جالیوانی‌های فورد به این دلیل تحت آزمایش‌های دقیق قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که آنها می‌توانند صدها نوع مختلف از لیوان‌ و بطری را در خود قرار دهند و از ریختن محتویات آن‌ها حتی در شرایط خیلی سخت هم جلوگیری کنند. روند پر زحمت آزمایش جالیوانی به نظر تقریبا خنده دار است، اما همه ما می‌توانیم منافع بالقوه در پشت این کار را درک کنیم.

در ویدئوی زیر می‌ببینید که چگونه مهندسان شرکت فورد جالیوانی خودرو را آزمایش می‌کنند.

ویدئو

لینک دانلود

منبع: زومیت